Следва

Матю Блази за първата бижу колекция на Bottega: красива, но опасна

Харчене, което спестява: японският шопинг метод Какебо

Този метод за спестяване на пари развива самодисциплината и самопознанието, спомага за спокойствието на душата, освобождава умствените енергии. 

Shopping преди 1 месец

В стремежа си да живеем по-минималистичен живот - що се отнася до мисли, действия, обличане, декориране на дома, всичко - попаднахме на тази японска традиция, смятана за ефективен начин за спестяване на пари: Какебо. Но в допълнение към по-практичния финансов аспект, какебо има интересна конотация, свързана с благосъстоянието и психичното здраве, особено що се отнася до психологическия минимализъм, или по-скоро до тенденцията да опростяваме живота си, премахвайки всякакви товари - материални, емоционални, ментални.

Теорията за какебо е формулирана през 1904 г. от Хани Мотоко (първата жена журналист в Япония), която управлява финансите на собственото си домакинство. Както японският писател Чиба Фумико обяснява в книгата Какебо: японското изкуство за спестяване, много японци използват този метод, за да разпределят обмислено парите си в различни категории разходи и след това да разпределят действителните банкноти в малки пликове, които помагат нещата остават в планираните граници." Въпреки че има различни варианти на този метод, основната идея е да записваме седмичните разходи в тетрадка, след това да ги обмисляме и най-вече да усвоим навика за спестяване на ежедневна база. В крайна сметка писането е начин да осъзнаем нещата и точно отразяването на приходите и разходите в писмена форма позволява да се научим да харчим съзнателно.

Без да навлизаме в процедурните и цифровите подробности на метода в дълбочина - който включва установяване на месечен бюджет, като се вземат предвид приходи и постоянни разходи и след това следене на всичко чрез записване - най-важно е да сте наясно,че как харчите парите си има ясен емоционален компонент, който има за цел да намери начини да спести от материални блага и да се съсредоточи върху други важни въпроси, които не са осезаеми. Всъщност една от тезите на какебо е да се прави разлика между необходимите разходи и незадължителните разходи, за да се идентифицират областите, където парите се пилеят. Накратко, това е учение за правилното харчене. Както се обяснява в книгата, не става дума толкова за това да виждаме спестяването като рутинна дейност, а за това да променим отношението и да мислим за добро инвестиране на парите си. Повече от финансов метод, какебо има интересна конотация по отношение на промяна на навиците. В този смисъл какебо развива самодисциплина и самопознание, насърчава спокойствието и освобождава умствените енергии.

„Само ние сме отговорни за собствените си лоши навици. Ако все още не сте намерили разумен модел на харчене и спестяване, трябва да потърсите в себе си мотивацията и волята за промяна“, посочва авторът в книгата, припомняйки японска поговорка: „Дори натрупаният пясък накрая образува планина“. Това е поговорка, която се отнася както за харченето, така и за спестяването. „Помислете за малките неща, без които бихте могли да се справите, или за които можете да намерите по-евтини алтернативи, и си представете планината от спестявания, които можете да натрупате до края на годината“, предлага Чиба.

Ето малко сензационни данни: 100 000 милиона артикула се произвеждат всяка година. Отговорният потребител знае, че търсенето определя предлагането, а не обратното, следователно от нас зависи колко от тези 100 000 милиона са наша - и колективна и лична - отговорност. Марен Коста, дизайнер на потребителско изживяване, подчертава, че непосредствеността, с която можем да пазаруваме в онлайн платформи, намалява периода на размисъл, който трябва да предхожда покупката. Какебо приканва към обратното.

Дори в Instagram има доста активни движения в този смисъл, много от които са свързани с търсенето на благополучие. Например, експертът по спретнатост и минимализъм Шира Гил предлага на своята общност да прави други неща вместо пазаруване, например да се съсредоточи върху социалните взаимоотношения и да организира т.нар. exchange parties.

Следователно не става въпрос да не купуваме, а да го правим съзнателно, да инвестираме в основни обекти, които издържат във времето, например, и с известно количество размисъл преди самата инвестиция. За да затворим кръга, всичко това е в съответствие с принципите на психологическия и материален минимализъм. Тенденция, която свързва намаляването на притежанията и освобождаването на физическо пространство с цел емоционалното благополучие, точно защото притежанията увеличават психическото натоварване.

Освен това, ако се придържаме към психологическата конотация на купуването без да мислим, психологът Пилар Гуера подчертава: „Ако купуваме, за да се чувстваме по-щастливи, този тип чувство е поставено под въпрос от стотици психологически проучвания, които показват, че импулсивните покупки стават натрапчиви. Основата на това поведение е свързана с ограничаващите вярвания, че да притежаваш повече означава да имаш по-важен социален статус и да придобиеш по-голяма увереност и самочувствие и че купуването ни кара да се чувстваме по-пълноценни. Ако спрем да мислим и разрушим тези ирационални идеи, ще генерираме дълбока промяна в перспективата и ще започнем да се освобождаваме от робството на социалните тенденции." 

More Shopping