Ние произвеждаме изключителни неща, когато става въпрос за дрехи и чанти, защото имаме страхотни занаятчии - така че си помислих, защо не и бижута? Матю Блази, творческият директор на Bottega Veneta, е във Венеция, описвайки своя ловък подход към най-новото начинание на къщата: първа колекция от фини бижута. Дизайнерът разказва за блестящите си творения пред Vogue, изолиран с колегите в салон в абсурдно елегантен венециански дворец от 15-ти век; на масата между тях са 15-те парчета, които съставляват това встъпително начинание - елегантни, макар и огромни обеци във формата на сълза; гривни с вериги, достатъчно внушителни, за да прогонят зли духове; пръстени, чиято сладост е балансирана с тръни. (Елементите в тази първоначална колекция са групирани в четири семейства: Drop, Catena, Primavera и Enlaced.)
„Започнахме с много малко предмети“, обяснява Блази с тихата интензивност, която представлява както неговата личност, така и работата му. Откакто поема юздите в Bottega Veneta в края на 2021 г., Блази крачи през тази завидна територия между удивителни занаятчийски произведения и непринуден модернизъм, като колекциите му са сред най-очакваните през всеки моден сезон. Може би не е толкова изненадващо тогава, че дизайнерът е привлечен от създаването на бижута, които отразяват изчистените линии и дискретната причудливост – да, пухените подгъви! – на дрехите му. От друга страна, цялото понятие за „инвестиционен тоалет“ напоследък претърпява сеизмична промяна: вече не означава предсказуеми класики, които траят вечно, а сега включва еднократни парчета, които оправдават своите ценови етикети както със своята уникалност, така и с грижата, с която са направени. И не са ли в края на краищата фините бижута най-добрата инвестиция – дълбоко лични и изработени да издържат поколения? (И също: ако времената са трудни, не можете да стопите рокля и да извадите "от нея" парите си, но едно сериозно бижу винаги ще запази стойността си.)
„Никога не става дума за броя на нещата в една колекция“, настоява Блази. „Важно е да имаш правилните неща.“ Тези правилни неща включват огромни обеци тип сълза от 18-каратово злато, чиято лекота противоречи на техния размер. „Хареса ми уникалността в тях, както и начинът, по който ще изглеждат с дрехите“, казва той. „Идеята е: Това, че са големи, не означава, че трябва да са тежки. Имаш целия свят, отразен в обеците като капка вода".
„Започнахме с капки, но също така бях много заинтересован от представянето на диаманти и скъпоценни камъни“, продължава Матю. За тази цел розетки се извиват около диамантена лента - почит към пръстена toi et moi на баба му. „Направихме и форма "паве", но не по класически начин, а с изумителен набор от камъни в една обеца, защото „когато е неравномерна, улавя светлината по различен начин“.
Блестяща вечерна чанта от 18-каратово злато, толкова тежка, колкото тези сълзи са леки и включваща прочутия мотив тъкана кожа intrecciato на къщата, може да се удвои и като оръжие, ако нещата се станат груби на някое вечерно соаре. „Златната кутия е много интересна, но също така и традиционна“, казва Блази. „През 30-те години на миналия век се правеха миниаудиери като този.“
За разлика от някои дизайнери, които закъсват, когато се разширят в различни категории, той се захваща с фините бижута с естествена лекота: „Бях като риба във вода!“ - възкликва. „Занаятчиите и страстта - ето защо работя тази работа!“ Всички парчета са създадени във Виченца, център на италианското производство на бижута през последните 700 години, където Блази пътува често. „Обичах да работя с тях и да ги карам да измислят луди неща - винаги ги питах: „Можем ли да отидем по-далеч?“ ”
Директорът на Bottega споделя, че е израснал в аукционни зали и битпазари и отдавна колекционира мексиканско сребро и арт деко предмети. Едно от най-ценните му притежания: необикновена сребърна гривна, проектирана от Лине Вотрин, която е работила с Елза Скиапарели през 40-те години на миналия век - която намира в малко магазинче в Белгия.
Разбира се, когато изследваме корените на визията на един артист, бързо става ясно, че идеите бълват навсякъде. Верижната гривна е вдъхновена от старинните осветителни вериги, на които се окачва лампа или полилей. Златна огърлица с бодли, оживена с диаманти, се оказва, е бляскав поглед върху градината на Блази, чието усъвършенстване отнема три години. „В къщата ми в Милано има пергола и имаше жасмин с шипове, пълзящ по нея. Харесвам това напрежение - красота, но и опасност".
Въпреки че бижутата ще бъдат налични във водещите магазини на Bottega по целия свят, в крайна сметка този вид лично внимание може да бъде докоснато само с пътуване до Венеция. И въпреки че е само на кратка разходка от лудите тълпи, задушаващи Пиаца Сан Марко, да влезеш в това убежище в тихия квартал Канареджо е като да влезеш в друго измерение - вселена, одухотворена от най-добрите модерни мебели от средата на века: тук пейка Джордж Накашима, там маса Хорхе Залзупин Петалас. Рафтовете показват запазената марка на къщата тъкани чанти, а стелажите предлагат онези грандиозни избелели сини панталони, които може да са деним - но не, те са кожа - една от последните гениални идеи на къщата.
Това, което обединява всичко - от най-остроумните дънки, през компактните обувки intrecciato totes до тези веселите златни сълзи - е настояването на Блази, че нищо няма да носи подписа на Bottega, докато той самият не е сигурен, че е перфектно.
„Има панталони, върху които работя от две години, но все още не са готови“, казва той, усмихвайки се. „Предпочитам да не бързам. Както казваме в компанията: Ние броим в дни, не в часове. Казвам на екипа: „Не правете нищо, което не предизвиква емоция – всичко, което излиза от нас, трябва да кара сърцето ви да забие.“
More from View Sofia
Spring 2019 Menswear: Saint Laurent
Saint Laurent Fraternité...
We love: на Maison Margiela колаборацията с Reebok и прозрачните таби
Новата интерпретация чупи сърца
Trend report: Teeny-tiny Bags
Чантичките в мини и макро силуети постепенно, но категорично извоюват своите позиции в случващото се на модната сцена сега...