![](/upload/article_big/image_big_57327.webp?nocache=1737604584)
Среднощ е, докато преминаваме от профилите на най-интересните интериорни дизайнери, през любимия ни турски готвач, който готви в природата, до, естествено, Нара Смит, която шепне как се прави домашен сладолед. В Грузия демократични протестиращи се бият с водни оръдия, след това някой си старец с брада обяснява произхода на думата астрология...
Това е ерата на т.нар. brain rot, буквално „гниене на мозъка “. Това е английският израз, който описва усещането, което изпитваме, след като сме прекарали твърде много време в социалните медии, току-що обявен за дума на годината от Оксфордския английски речник. Водещият исторически речник на английския език я дефинира като „предполагаемото влошаване на умственото или интелектуалното състояние на човек, особено в резултат на прекомерна консумация на материали (особено онлайн съдържание), считани за тривиален или неизискващ“.
Въпреки че brain rot може да изглежда като конкретна препратка към въздействието на онлайн съдържанието, фразата всъщност е измислена през 1854 г. от американския писател Хенри Дейвид Торо, предшественик на екологизма и ненасилието. В книгата си Уолдън, оплаквайки се от тенденцията да се обезценяват сложните идеи в полза на по-простите и последващото плъзгане на обществото към глупостта, поради това, което той вижда като упадък в човешкия интелект, той заявява: „Докато Англия се стреми да излекува гниенето на картофите, никой не се опитва да лекува гниенето на мозъка, което преобладава по много по-разпространен и фатален начин?”.
Точно сега виждамe, че този страх се засилва, като хората – включително и ние – са основателно уплашени от това какво могат да ни причинят кратките видеоклипове, обхвата на вниманието, нивата на кортизола. Според изследване на Opal, приложение, предназначено да намали времето пред екрана, средният британец прекарва пет часа и шест минути на телефона си всеки ден .
И когато се замислим за това, въпреки че собствените ни анализи казват, че прекарваме само половината от времето в скролване, нещата стават любопитни. Наистина ли така минава цял месец от годината? Алгоритмите ни държат за врата, точно каквато е идеята им. Както казва комикът Бо Бърнам, „Сега те се опитват да колонизират всяка минута от живота ви. Всеки един свободен момент, който имате, е момент, в който може да гледате телефона си и мрежите събират информация, за да насочват реклами към вас."
Темпото е тревожно и са необходими по-строги и по-обвързващи срокове. Ако тези социалните мрежи можеха да блокират умишлена дезинформация, това нямаше да е лошо. Но кратките видеоклипове не само създават проблеми, но и бързат да запълнят празнините, създадени от съвременния живот. Много хора, особено младите, не се доверяват и не се виждат в традиционните медии. Много от тези, които са се преместили в града и които трябва да плащат прекомерни наеми, вече не могат да си позволят да поканят стари приятели навън. Що се отнася до майките, които стават да кърмят в 3 през нощта... какво са правили преди Instagram?
Освен това TikTok предлага уроци по всяка тема: език, готвене, мода, история, почистване, география, дропшипинг, направи си сам, красота, политика... Накратко, много въздействащи уроци. Видяхме всички вдъхновяващи речи, които английската певица Charli xcx изнесе по време на представянето си в Girl, толкова объркващи по време на турнето. Научихме много за различните култури и истории. Отправната точка са хора, които белят твърдо сварени яйца с помощта на ножици за нокти. Или генерирани от AI видеоклипове на 10-футови малки домове за мъж на име Малкия Джон...
Гледаме ги от болезнено любопитство, но като част от мисията за 2025 г. да ограничим времето си в социалните медии до един час на ден, трябва да се ангажираме с по-добри навици: да не проверяваме първо социалните мрежи, да имаме сутрешна рутина (създателите на TikTok осигуряват вдъхновението!) и да отделяме място за приоритизиране на дългосрочно съдържание като книги, списания, телевизия, пиеси и филми.
Терминът brain rot може да ви накара да мислите за ум, който е разрушен и празен, пренебрегнат и разлагащ се. Истината е, обаче, че мозъците ни жужат от информация и богатството от знания нараства неизмеримо. Но истината е, че времето в социалните мрежи винаги идва в края на деня, когато се възнаграждаваме с ултралеки развлечения и не искаме да бъем безпокоени - и това важи за много хора. В този смисъл brain rot не е нещо чак толкова лошо...
More from View Sofia
![](/upload/article_idea/image_idea_51483.webp?nocache=1737604584)
"Ваксина" е дума на годината и за американския речник Merriam-Webster
Изборът последва определянето на vax за дума на годината от издателите на Оксфордския речник на английския език
![](/upload/article_idea/image_idea_49114.webp?nocache=1737604584)
Искаме тази книга! Фотографът Дейфид Джоунс снима гуляйджиския Оксфорд през 80-те
Всяка от книгите е в лимитиран тираж, доставя се с еднократно подписана тестова лента от отпечатъците, направени от Дейфид за Бодлиевата библиотека в Оксфорд, всички приходи са за Trussell Trust