Памела Андерсън (The Last Showgirl), Анджелина Джоли (Maria), Никол Кидман (Babygirl), Тилда Суинтън (The Room Next Door) и Кейт Уинслет (Lee) - и все пак носителят на Златен глобус за най-добра актриса в драматичен филм за 2025 г. е Фернанда Торес, бразилската актриса от „Все още съм тук“, филм на режисьора Уолтър Салес (награден на филмовия фестивал във Венеция през 2024-та за най-добър сценарий). В продукцията тя играе майка на пет деца, която преоткрива себе си, след като съпругът й "изчезва" по време на бразилската диктатура през 70-те години.
Златен глобус 2025: визиите на всички 130+ звезди, гласуваме за фаворит!
Фернанда Торес - която за Златните глобуси снощи избра Olivier Theyskens с прозрачни ръкави, високо деколте и отворен гръб - беше зашеметена в момента на прокламацията, че побеждава ред от кино икони и диви: „Боже мой , аз не съм подготвила никаква реч," възкликна тя от сцената на Бевърли Хилтън в Лос Анджелис. "Това беще фантастична година за жените актьори, тук има толкова много актриси, на които се възхищавам..." След като стана първата бразилска актриса, която някога е печелила наградата в раздела за драма, Фернанда Торес - която предстои да навърши 60 през септември - триумфира 25 години след като майка й, Фернанда Монтенегро, е номинирана в същата категория през 1999 г. с "Централна гара" (който има номинация за Оскар). Жената, която сега е на 95 години, се появява във филма като по-старата версия на героинята на Фернанда Торес, Юнис: „Майка ми беше тук преди 25 години и това е доказателство, че изкуството може да продължи цял живот, дори в трудни времена, и този филм помага да мислим за оцеляването."
"Златен глобус" 2025: пълният списък на победителите
В I'm Still Here - който ще бъде в кината в края на този месец - Фернанда Торес играе Юнис Пайва, майка на шест деца и съпруга на бившия бразилски депутат Рубенс Пайва. Когато Рубенс е „изчезва“ по време на бразилския режим и военната диктатура в страната, продължила от 1964 до 1985 г., Пайва преоткрива себе си като адвокат и активист за правата на човека, борейки се да получи справедливост за себе си и за семейства като нейното. Режисьорите Мурило Хаузер и Хейтор Лорега адаптират едноименния автобиографичен роман на сина на Юнис и Рубенс, Марсело Рубенс Пайва. „Все още съм тук“ е история за смелостта и съпротивата срещу фашизма. История за живота и съпротивата на Юнис Пайва, „домакиня от 50-те години на миналия век“, която се завръща в юридическия факултет на 48 и се превръща в безстрашен активист, изправен пред сплашване и затвор. Най-разтърсващите моменти от филма показват разпита на Юнис от военните, когато тя е отведена от дома си, без никакъв контакт с външния свят, и прекарва 12 дни в тъмна, влажна килия, чувайки писъците на измъчвани хора, идващи през стените.
Но Юнис никога не губи духа си: „Тя винаги беше спокойна, много интелигентна и много убедителна, и винаги се усмихваше - Фернанда Торес заяви пред The Hollywood Reporter - Нейната усмивката беше оръжието, с което показа на диктатурата, че не може да бъде пречупена.“
Бразилската актриса, израснала с книгите на Марсело Рубенс Пайва („Когато написа "Все още съм", той се превърна в идол за цялото ми поколение“), черпи от живота си, за да изиграе образа на Юнис: „Бях тийнейджър по време на диктатурата и обикалях улиците със страх да не бъда арестувана от полицията. Открих цензурата, когато бях на 5 години и имах приятели, чиито родители бяха изчезнали."
Благодарение на филма на Салес тийнейджъри и млади хора, които никога не са живели в диктаторско правителство, откриват историята: „Диктатурата в Бразилия беше част от момента на Студената война в света, много болен момент, в който се намесиха Съединените щати в държави и спонсорирани диктатури, които искаха да се "борят с комунизма". В днешно време сме изправени пред още един болен момент. По целия свят има правителства, които клонят към диктатура. Технологичната революция, която смятахме, че ще реши проблемите ни, само създава повече неравенство. Мислим, че Юнис би казала на всички да се подкрепяме. Филмът в известен смисъл призовава да се съпротивляваме, да посрещаме предизвикателствата с вежливост и да се борим за правата на човека. Да се борим за основните ценности, за които се борихме след Втората световна война. За правата на човека. Всичко това се случва отчасти защото демокрацията не успява да реши много от нашите проблеми, но демокрацията все още тя е най-добрият път напред и ние трябва да се борим за свобода. Мисля, че това би казала Юнис. "
More from View Sofia
Окончателно е: Анджелина и Брад договориха развода
Вече е решено...
Наградените и номинирани за награди Оскар 2020 късометражни филми пристигат в България
Район “Лозенец” – СО и международният фестивал за късометражно кино IN THE PALACE ще зарадват столичани с ексклузивно филмово събитие
Обичта на известните: Холи Бери и новата тръпка - Алекс да Кид
Love is in the air!