Средиземноморка в безсрамната си красота, с ясни и решителни черти, лишени от онази снизходителна грация на холивудските диви, но изпълнени с патос. Мария Калас се изправя срещу себе си, срещу тялото си и дори срещу гласа си. Да, певческият й талант е незабавно разпознат, но стилът, който я превръща в емблема, е резултат от конструкция, осъществена с помощта на миланската шивачка Бики.
Елвира Леонарди Буйор
Известно е, че La Divina e обсебенa от съвършенството. Сложното си юношество тя изживява в постоянно сравнение с прекалено красивата си сестра (Якинти, известна като Джаки). В началото на кариерата си тя тежи сто килограма и е висока 1,73 метра: всеки поглед към огледалото е кошмар за Мария Калас, но външният й вид не отразява стремежите. В нея епрекъснато кипи конфликт между това, което е и това, което иска да бъде.
Мария Калас в началото на кариерата си
100 години Мария Калас - стила, бижутата и града на Божествената
И така тя минава на строга диета и сваля 36 килограма, „изсъхва като вейка“, пише Камила Седерна в "Мария Калас" (2008). Но това не е достатъчно. Тя иска да се хареса и да бъде харесвана, а за целта се нуждае от експерт - днес наричан стилист - който да избере правилните комбинации и цветове, които да подчертаят нейните средиземноморски черти. С желаната реплика тя решава да се обърне към Елвира Леонарди Буйоре, известна като "Бики" (трансформация на умалителното "Бичи" или палава, дадено й от втория съпруг на баба й, композитора Джакомо Пучини), която има миланско ателие точно на улица Sant'Andrea.
Двете жени се срещат в една от миланските салони от онова време, в къщата на Артуро Тосканини: зимата на 1951 г. е и двете са поканени. „Никога не бях виждала жена, облечена по-зле. Тя изглеждаше катастрофално и носеше само "координирани" дрехи. Обувките й винаги подхождаха на чантата (един от греховете в модата - бел.ред), за предпочитане от лъскава лачена кожа. На подобна вечеря тя се появи с огромна кадифена шапка на главата, с обеци с пластмасови клипси и - сякаш това не стигаше - носеше чифт черни лачени обувки," разказва по-късно Бики… "Никой не й беше е казал, никой не я беше научил, че една дама не трябва да носи шапка с периферия след пет следобед и че лачените обувки трябва да бъдат строго премахнати. Виждайки я онази вечер, никога не бих си помислила, че по-късно ще я обличам."
Няколко дни след съдбовната среща съпругът на сопраното, командир Джовани Батиста Менегини, се появява в ателието на маестро Буйоре с молба да преработи гардероба на Мария. Бики, с помощта на своя зет Ален Рейно (бивш асистент на френския стилист Жак Фат), извършва истински рестайлинг на образа на Мария Калас, превръщайки я от грозно патенце в много елегантен лебед. Така се ражда т.нар. Callas Biki Style.
Мария Калас с Джовани Батиста Менегини
През 1933 г. Бики започва да прави бельо: сред клиентите й е и поета Габриеле Д'Анунцио, който поръчва бельо за многобройните си любовници, основно нощници, които Бики третира като вечерни рокли с изтънчен копринен сатен и френска дантела. До някаква степен тя въвежда теденцията, вдъхновена от "високата миланска класа", парижката мода, круизите на трансатлантически кораби, които посещава. Нейни клиенти от периода са Алида Вали, Иса Миранда, Еда Чиано, Мария Хосе ди Савоя и София Лорен.
Големите (невъзможни) любовни истории: Мария Калас и Пиер Паоло Пазолини
В средите тя е известна с добрия си вкус, с "миланския шик" и с вродената способност да поглъща чара на френското и да го адаптира към миланския живот от 50-те и 60-те. Целта й е да създаде италианска мода, призната в целия свят още преди раждането на Made in Italy и ready-to-wear (т.е. преди Giorgio Armani, Valentino, Missoni, Walter Albini, Krizia и всички останали). И доста преди модните ревюта. Бики има пълната визия, която оживява именно в ателието й в Милано: имитацията на френската висша мода по този начин оставя място за стил, който предпочита вечната елегантност пред временната трансгресия, макар и смела за времето си. „Италианска мода не съществува. Има само Biki fashion,” пишат от Paris Match по това време.
Бики в миланското си ателие на виа Сант'Андреа
Дори преди раждането на модните цветови схеми, тя разбира силата на цвета и осъзнава, че стилът е най-висшата форма за подобряване на силуета. Усърднаъа работа, която полага, и вниманието към жените, които прекрачват вратата на ателието Sant'Andrea, трансформират исотрията. Защото „Който разчита на Бики, няма да обърка шапката, червилото, обувката или времето“, пише Ирен Брин през 1960 г. в Corriere d'Informazione.
Стилът на Калас е емблематичен заради постоянното търсене на съвършенство. Може би поради тази причина, за да се облича като главния герой на живота си, те - Бики и Мария - избрат простотата. За тях зрелището в стила е нещо безполезно. За да я чуеш, за да я опознаеш наистина, просто трябва да затвориш очи и да слушаш музиката. И все пак Бики оформя фигурата й като произведение на изкуството, дотолкова, че създава стила Callas Biki.
Големите любовни истории: Мария Калас и Аристотел Онасис
Мария Калас е палитра от тюркоазено, изумрудено зелено, бяло, черно и синьо, що се отнася до градски визии. Нейните тъмни, средиземноморски черти не са скрити, а подсилени с дръзка черна очна линия и светлосини сенки за очи; лицето е подчертано още повече от набрани или широкополи шапки или тюрбани (много обичани от самата Бики). Мария има твърде много импулс и твърде много страст, за да носи косата си разпусната. А контрастът между характер и естетика е печеливш.
Костюмите й са съставени от миди поли молив и сака, стегнати в талията, за да подчертаят средиземноморската линия, а чантите, които носи, вече не са обемни, а малки и изящни. За вечерни събития роклите, създадени от шивачката на Sant'Andrea, са комбинирани предимно с дълги ръкавици, ясна препратка към света на операта: кожа за деня, велур за вечерта, сатен само за "големите вечери".
Калас никога няма да предаде Бики, въпреки факта, че тя непрекъснато е придърпвана от друг световноизвестен дизайнер. „Ив Сен Лоран също изпитваше голяма страст към Калас, той беше много запален да я облича, но тя винаги ни остана вярна,“ спомня си по-късно миланската шивачка в интервю, публикувано в Il Giorno след смъртта на сопраното. Техният съюз създава неразривно партньорство на приятелство и стил, сравнимо само с Юпер дьо Живанши и Одри Хепбърн. Историята винаги ще помни Callas Biki Style.
More from View Sofia
Fashion battle: Изкусително женствени
В името на забавлението, наречено Мода, и днес организираме традиционен Fashion Battle...
Fall 2018 Menswear: Raf Simons
Берлинска Вакханалия...
Модният бранд Reserved отваря на 15 август най-големия си магазин в София
Първите 50 клиента на новия магазин на ...