
Това е малко известен и по-малко обсъждан витамин от останалите (като витамин D , C или E), но е също толкова жизненоважен. Особено като се има предвид, че дефицитът на витамин К засяга 13 процента от възрастните, според Националната библиотека по медицина на САЩ. Този витамин е от съществено значение за правилното съсирване на кръвта, здравето на костите, за предотвратяване на остеопорозата, за здравето на сърцето и за правилното усвояване на витамин D, жизненоважно вещество, особено през зимните месеци, когато светлината от слънцето не достига. Но можем ли да се запасим с този витамин само с правилните храни или трябва да си го набавим чрез хранителни добавки? Нека разберем.
За какво се използва витамин К?
Терминът витамин К обозначава набор от мастноразтворими витамини, които можем да разделим на две групи:
- Витамин K1 или филохинон, намиращ се най-вече в зелените листни зеленчуци;
- Витамин К2 или менахинон, който се намира в животински храни и ферментирали храни, но може да се произвежда и от чревни бактерии.
Сред функциите на витамин К са:
- Той е от съществено значение за правилното съсирване на кръвта;
- Укрепва костите и може да предотврати остеопороза и фрактури след менопаузата;
- Последните проучвания показват, че може да предотврати болестта на Алцхаймер;
- Свързан с витамин D, витамин K2 повишава както своята ефективност, така и безопасността, минимизирайки риска от повишаване на нивата на калций в тялото твърде много.
Бавно, но УСТОЙЧИВО отслабване с тези 7 навика
Къде се намира витамин К? Най- богатите храни
Една богата и разнообразна диета може да осигури достатъчни количества за покриване на дневните нужди от витамин К. В допълнение, витамин К може да се произвежда от чревната флора и когато консумираме твърде много, излишъкът се съхранява в черния дроб и след това се освобождава, когато е необходимо. Храните, които го съдържат, са:
- Зелени листни зеленчуци като спанак, манголд, ряпа, зеле
- Карфиол, броколи и брюкселско зеле
- Растителни масла като зехтин и соево масло
- Ферментирали храни като кисело зеле, кимчи и кефир
- Натто, японски ферментирал боб, изключителен източник на витамин К
- Яйца
- Масло
- Пилешки гърди и дробчета
- Горгонзола и други сини сирена (които съдържат плесени)
- Боровинки
Защо витамин D трябва да се приема с витамин К?
Когато се препоръчва прием на витамин D, тъй като е дефицитен, обикновено се препоръчва комбинирането му с витамин К. И двата са основни за здравето на костите и сърдечно-съдовата система. Витамин D трябва да се приема с витамин К, тъй като последният помага за повишаване на ефективността на първия. По-конкретно, витамин D синтезира протеини, които могат да бъдат активирани само от витамин К, правейки едното незаменимо за другото.
Колко витамин К на ден
Препоръчителната доза е 90 mcg за жени и 120 mcg за мъже. Препоръчва се прием на витамин К след хранене, съдържащо мазнини, за да се оптимизира усвояването му.
Кой трябва да приема добавка с витамин К?
Тези, които страдат от състояния като целиакия и възпалително заболяване на червата, които могат да попречат на усвояването на витамин К.
Тези, които следват продължително лечение с антибиотици, които унищожават бактериите, които произвеждат витамин К.
Тези, които имат недостатъчни нива на протромбин, протеин, участващ в съсирването на кръвта.
More from View Sofia

FasciaBlaster: край на целулита срещу 139 долара и малко мъка
Blast it out!

Траурът: етапи, продължителност, как да се справим с него?
Траурът е нормален процес, произтичащ от окончателна загуба на човек, любовно съкрушение и други тежки за душата случвания. Каква е средната продължителност и какви са етапите? Как да го преодолеем по най-добрия възможен начин? Предлагаме съветите на Алин Нативел Ид Хаму, психолог

4 здравословни навика за по-дълъг живот
Без съмнение стресът е част от нашия живот и доста често (да не кажем всеки ден) се сблъскваме с него. Заринати сме с информация за това колко вреден е за нас и нашето здраве и как скъсява живота. Оказва се обаче, че има видове стрес, които, противно на разбиранията, са полезни за нас.