
Според няколко скорошни европейки проучвания чешмяната вода е замърсена с остатъци от пестициди, лекарства, PFAS, тежки метали, микропластмаса , флуорид и други химикали, вредни за здравето. Оттук и важността на филтрирането... ViewSofia обобщава възможните решения.
Вече сте си помислили - "филтрите, какво друго", но трябва да отбележим, че те са полезни за нашето здраве, но все още не и за околната среда. Те всъщност са способни да улавят замърсители, без да ги елиминират напълно. Веднъж изхвърлен, филтърът връща лошите замърсители обратно в природата, водата и храната, която консумираме. Оттук и важността да допринесем за намаляване на замърсяването при източника: ограничаване на употребата на пластмаса, доколкото е възможно, избягване на продукти, съдържащи PFAS, доколкото е възможно, проверка на състава на козметични и почистващи продукти и т.н. Ето алтернативите, що се отнася до чешмяна вода >>>
Въглен
Добре известно е, че въгленът има висока детоксикираща сила, особено поставен във вода. Активният растителен въглен, получен от определени части на дървета, нагрети при високи температури, всъщност е естествена активна съставка, способна да улови голяма част от примесите във водата в своите пори: хлор, тежки метали, пестициди, нитрати и др. Неговите PFAS адсорбционни способности са по-неясни, но се предполага от порядъка на 50%. Активният въглен е способен да задържа определени PFAS с дълги атомни вериги като PFOA, но не и тези с къси вериги (най-малките) като TFA. Ако изберете стик с активен въглен, е необходимо да го преварявате на всеки три месеца, за да го активирате отново.
Филтърни кани и филтри, които се поставят на кранчето
Ефективността на филтрите, интегрирани във филтърни кани или поставени на самия кран на мивката, варира в зависимост от модела. Те обикновено съдържат активен въглен (с посочените по-горе свойства), както и йонообменни смоли и имат висок капацитет за абсорбиране на замърсители, включително 50% до 90% от PFAS. „NFS“ сертифицираните модели (сертификация от Националната санитарна фондация, гарантираща стандартите за обществено здраве и безопасност) са най-мощните. Ако изберете гарафа, препоръчително е да изпиете филтрираната вода в рамките на 24 часа, да я съхранявате в хладилник и да сменяте редовно филтъра (според инструкциите). Наситеният филтър не само губи капацитета си за филтриране, но също така може да освободи уловени замърсители във водата според ANSES (Национална агенция за безопасност на храните), което е контрапродуктивно.
Филтри за обратна осмоза
Това е най-ефективният вариант за здравословна вода до момента - премахва почти всички замърсители - включително микропластмаса и повече от 90% PFAS. Тази система, която се поставя под мивката, третира водата, прекарвайки я през ултра фина мембрана и задържайки нейните примеси в процеса. Уловката? Водата се филтрира толкова много, че губи основните си минерали, които са полезни за здравето. СЗО (Световната здравна организация) предупреждава за рискове от недостиг при пиене само на осмозна вода в дългосрочен план и заявява, че когато се използва за вода за готвене, това може да доведе до загуба на повече от 60% от основните елементи, съдържащи се в месото и зеленчуците, като магнезий и калций. Разработват се иновативни филтри или за реминерализиране на вода, филтрирана с патрони, или за осигуряване на филтриране без загуба на минерали. От екологична гледна точка трябва да се отбележи, че повечето модели също причиняват големи загуби на вода, тъй като за всяко филтриране се изхвърлят 2 до 3 литра вода под формата на отпадъчни води.
Керамични топчета
Керамичните мъниста, които просто се поставят в кана с вода или често се комбинират с въглен във филтри, не само пречистват чешмяната вода (особено от хлор, варовик и флуориди), но също така обещават да стимулират тялото чрез добавяне на антиоксиданти и микроорганизми. Благодарение на порестата си структура, керамиката естествено привлича токсичните частици, присъстващи във водата. Те имат далечни инфрачервени лъчи (FIR), което означава, че са в състояние да променят електромагнитната структура на водата, за да я направят по-подобна на водата, присъстваща в човешкото тяло, като същевременно елиминират редица бактерии, вируси, паразити и патогени. Въпреки че керамичните перли демонстрират адсорбционен капацитет за някои PFAS и разтворители, трябва да се проведат проучвания, за да се оцени тяхната ефективност.
More from View Sofia
Стройни и здрави с екзотични плодове
Лятото е време, в което консумацията на зеленчуци и плодове се увеличава...
Много хубава точно днес? Става, с вълшебния коктейл за красота
Искам да съм ужасно хубава точно днес? И причините са повече от ясни? Добре, припомням си старото правило, че...

Жълта, червена или зелена ябълка?
Открийте приликите и разликите помежду им!