Следва

Петъчна доза секс: Брад Пит като пилот от Формула и трейлърът на "F1"

Защо победата на Пол Тейзуел, първият афроамериканец с Оскар за най-добър дизайн на костюми, е историческа

Интервю с дизайнера на костюми на Wicked няколко дни след спечелването на наградата на Академията: „Най-голямото удовлетворение е да влезеш в историята като първия чернокож дизайнер, който има честта да получи Оскар.“ 

People of art преди 1 месец

Пол Тейзуел влезе в историята на наградите Оскар, бидейки първия чернокож, спечелил Оскар за най-добър дизайн на костюми. Тейзуел, заемащ съответната длъжност във филма Wicked, има една предишна номинация за работата си по "Уестсайдска история" и има впечатляваща кариера с награда Еми ("The Wiz Live") и награда Тони ("Хамилтън"). Неговата победа представлява исторически момент не само за кариерата му, но и за разнообразието и инклузивността в Холивуд.


ВСИЧКИ победители на Оскар 2025


„Спечелването на Оскар за най-добър дизайн на костюми за работата ми върху Wicked е трансцендентално изживяване по две основни причини“, казва Тейзуел пред Vogue Italia. „На първо място, признанието от Академията представлява върха на моята кариера до момента. Беше безпрецедентно и възнаграждаващо пътуване да си сътрудничим с артисти като Jon M. Chu, Cynthia Erivo, Ariana Grande и Michelle Yeoh. Но най-голямото удовлетворение е да влезеш в историята като първия чернокож дизайнер на костюми, който има честта да получи Оскар: невероятно постижение."

При спечелването на Оскар, Тейзуел надмина дизайнери на костюми от най-висок калибър: Ариан Филипс ("Напълно непознат"), Линда Муър ("Носферату"), Лизи Кристл ("Конклав") и Джанти Йейтс и Дейвид Кросман ("Гладиатор II"). Тази награда идва след успешен сезон, включително BAFTA, Critics Choice и наградата на Гилдията на дизайнерите на костюми. Той също бе обявен за един от 10-те занаятчии на Variety и получи наградата Variety Artisan за дизайн на костюми на филмовия фестивал в Санта Барбара. Пол Тейзуел е един от най-важните и иновативни дизайнери на костюми в Холивуд, с кариера, обхващаща повече от две десетилетия. Той е известен със способността си да превръща костюмите в мощни инструменти за разказване на истории, правейки героите не само видими, но и запомнящи се.

„Тази награда символизира годините ми на отдаденост на професията и развлекателната индустрия, но също така и моя постоянен ангажимент да вдъхновявам и представлявам други цветнокожи дизайнери и всички творци с голяма почтеност, които мечтаят да докосват живота чрез работата си“, казва той.

Една от най-известните му творби несъмнено е дизайнът на костюмите за постановката на Бродуей на "Хамилтън", която му носи множество награди, включително "Тони" за най-добър дизайн на костюми за мюзикъл. Неговият подход е дълбоко вкоренен в исторически изследвания и разбирането на историите, които разказва. Пример за това наистина са костюмите за "Хамилтън", в които интегрира елементи от модата на 18-ти век с модерни акценти, за да направи мюзикъла достъпен за съвременната публика. Освен това, той също работи за високопоставени филмови проекти, включително The Wiz Live! и In the Heights , където продължава да съчетава традиция и иновация и да разказва истории, които изследват културната и етническа идентичност. Със своята уникална гледна точка и чувствителност към разнообразието, Тейзуел повлиява значително на сцената за дизайн на костюми в Холивуд. Кариерата му проправя пътя за много млади таланти от малцинствен произход, гарантирайки, че светът на дизайна на костюмите вече не е доминиран само от евроцентрична визия.

За филмовата адаптация на Wicked Тейзуел проектира над хиляда костюма. „За мен основната цел е да разкажа историята на героите и да отразя тази същност в шивашкия подход. Когато ми беше възложено да проектирам костюмите за Wicked (Части 1 и 2), беше наложително да изградя магически свят, който обхваща емблематичните теми и герои от любимите истории на Оз, като същевременно предлага оригинална визия за тази вселена. Някои от моите вдъхновения са филмът от 1939 г. „Магьосникът от Оз“ и романът „Порочен“ на Грегъри Макгуайър с неговата интерпретация на света на Оз. Веднага бях очарован от силуетите на дрехите от началото на ХХ век, периода, в който е написана оригиналната книга на Л. Франк Баум." Сред най-емблематичните му творения са роклята с мехурчета на Глинда и черната рокля на Елфаба. Вдъхновен от филма "Магьосникът от Оз" от 1939 г. , Пол замисля черната рокля на Елфаба като символ на траур за починалата й майка, използвайки тъкани като филц, марля и шифон, имитиращи текстурата на вътрешната повърхност на гъбите.

„Природата също ме вдъхновява много: гъбите, цветята, кората на дърветата и небесните елементи. Смятам, че природата въплъщава усещане за безвремие, което помага да се създаде богато и изобилно визуално платно, идеално за вдъхване на живот на свят, изпълнен с фантазия“, обяснява. За балонната рокля на Глинда Тейзуел се позовава на оригиналния костюм, носен от Били Бърк във филма от 1939 г., но прави модификации, за да създаде нова визия. Той избра по-мек нюанс на розово, създавайки структуриран, ръчно бродиран корсаж с мъниста, който се отваря във формата на камбана.

Пол Тейзуел е вторият чернокож, спечелил в тази категория, след Рут Е. Картър, която влезе в историята с победата си за Black Panther и по-късно за Black Panther: Wakanda Forever. „Аз съм първият чернокож, който получи наградата за дизайн на костюми... Толкова съм горд“, каза Тейзуел в речта си за приемане. „Моите музи от Оз, Синтия и Ариана, обичам ви толкова много.“

Въпреки постигнатия напредък, разнообразието в холивудските отдели за грим, прическа и костюми остава ограничено. Доклад на UCLA установи, че тези индустрии често нямат необходимото разнообразие за автентично представяне на различни култури и стилове. „Съветът, който бих дал на всеки, който иска да се издигне, е да остане верен на сърцето и страстта си. Почитайте тази страст с почтеност и продължете през живота с щедрост на духа, доверие и доброта ,” заключава Тейзуел. 

Публикувано в vogue.it.

More People of art

От гост редактора ни Ванеса Лу: Фрагменти от Ана Мендиета, с любов

People of art преди 2 месеца

Във втората си статия от общо три, посветени на жените във фотографията, ще ви срещна с една забележителна жена, за чието творчество може да се говори много, но когато думите отпаднат, остава чистият и неподправен отпечатък от усещането за неизбежност и мощното присъствие на женските корени, протягащи се към ядрото на земята или към центъра на сърцето... 

От гост редактора ни Ванеса Лу: 1% от Франческа Удман, с любов

People of art преди 2 месеца

Във времена на изобилие от визуални изображения, чийто смисъл и естетическа стойност често могат да бъдат поставяни под въпрос, ще представя в поредица от три последователни статии част от историята и архива на жени фотографи, живели и творили през втората половина на ХХ век.