
Случвало ли ви се е да настръхнете, докато гледате щастливия край на филм? Или да се трогнете, когато срещнете приятел, когото не сте виждали от години? Или пак да плачете с горещи сълзи по време на сватбена церемония? Освен ако не сте като безчувствените клонинги в „Нашествието на похитителите на тела“ , отговорът вероятно е „да“, дори ако никога не сте имали конкретен термин за тази завладяваща, на пръв поглед ирационална и почти невъзможна за изразяване с думи емоция. Е, това емоционално състояние има име - кама мута - израз, произлизащ от санскрит, който, грубо преведен, означава „ пренасян от любов“. Той е измислен, след като екип от учени идентифицира тази емоция, чието съществуване са започнали да подозират напълно случайно. Но нека да видим подробно какво представлява.
Как е открита кама мута?
Всичко започва преди около десет години, когато американският антрополог и психолог Алън Фиске забеляза, че някои хора плачат, след като гледат филм за супергерой. Тъй като краят на филма не показва нищо трагично, точно обратното, Фиске започва да се чуди каква е причината за тези очевидно необясними сълзи, стигайки до хипотезата, че техният произход е емоция, която все още не е анализирана от научна гледна точка. И така, заедно с екип от изследователи, той провежда серия от тестове в 19 различни страни. Субектите са помолени да си припомнят епизод от живота си, който е предизвикал „щастливи сълзи“, след което им е показано видео, което проследява връзката на двойка от младостта до старостта. „Много хора казаха, че гледането на видеото ги е разчувствало и са искали да прегърнат някого“, казва Фиске.
Какво е кама мута?
Както Джон Забала, учен от Университета на Страната на баските, обяснява, тази реакция зависи от факта, че кама мута не е просто емоционална реакция, а истинска мотивационна сила: „Тя те тласка към това да прегръщаш другите и да се грижиш за тях“. Казано по-просто, бихме могли да заключим, че кама мута показва емоцията, която изпитваме, когато сме изправени пред трогателна ситуация, която е последвана от епидермална вълна, която ни тласка да влезем в контакт и общуване с другите, събуждайки в нас чувство за близост и подтиквайки да извършваме състрадателни действия.
В какви случаи изпитваме кама мута?
Най-разнообразни стимули могат да предизвикат кама мута. Всъщност тази емоция се проявява непрекъснато, както при наличието на важни събития като раждане, брак, смърт, така и в отговор на дребни ежедневни събития, като например гледане на филм или – това е любимият пример на Фиске – среща с изоставено коте, което събужда в нас непосредствения импулс да се погрижим за него. „Ние изпитваме този вид емоция през цялото време, но дълго време никой не се е сетил да й даде конкретно име“, отбелязва Фиске. „И това въпреки факта, че разказвачи, режисьори и търговци непрекъснато я експлоатират.“
Какви са физическите и психическите ефекти на кама мута?
На физическо ниво кама мута се превръща в кратка положителна емоция с продължителност от 30 секунди до минута. Според изследователите тя предизвиква приятно усещане за топлина в центъра на гърдите и реакции като настръхване и сълзене, както и оставя усещане за лекота, оптимизъм или дори еуфория. Проучването на Fiske установява, че сърдечната честота и честотата на дишане на тестовите субекти са склонни да намаляват след преживяване на емоцията, което предполага, че кама мута има релаксиращ ефект върху тялото.
Защо кама мута е важна?
Фиске обяснява, че кама мута далеч не е мимолетна емоция и играе решаваща роля в човешките взаимоотношения. Работата на учения подчертава как тази емоция укрепва социалните връзки, предизвиквайки незабавна и интензивна емпатична реакция. Въпреки че може да продължи само няколко мига, импулсът да се свържем или да се грижим за другите може да остави траен отпечатък върху нас, като ни мотивира да формираме и култивираме значими връзки. Всъщност тя укрепва ангажимента във взаимоотношенията, насърчава да действаме с по-голямо състрадание, да бъдем мили и следователно придобива значителна социална стойност. „Това ни помага да оценим отношенията, които имаме с нашите събратя“, обяснява Фиске. „Вярно е, че може да продължи само 30 секунди или минута, но мотивацията остава, насърчавайки ни да изграждаме здрави и съпричастни взаимоотношения с другите .“
More from View Sofia

Помощ: възрастова разлика в любовта, кога става проблемно
Ако се вярва на статистиката, някои възрастови групи крият по-големи рискове по отношение на разпадането на връзките, отколкото други. Каква разлика във възрастта смятат изследователите за най-нещастна?

Multitasking: защо и как да се откажем от тази вредна практика
Интервю с авторката на перфектния наръчник за това как да правим по-малко неща, но качествено.

Как да разгадаем знаците на съдбата
Защо ни се случват натрапчивите сънища, вечните закъснения, неоправданата агресия, странните несполуки...