
В галерия „Академия“ ще бъдат представени 49 творби на български и чуждестранни художници, датирани от края на XIX век до средата на 50-те години на ХХ век. Художествените произведения, постъпили като дарение от международната минна компания „Дънди Прешъс Металс“ през 2024 г., вече са част от музейната сбирка на Академията.
Антон Митов. Бреговете на Марица, 1890 г.
По инициатива на проф. Георги Янков, ректор на Националната художествена академия, и ръководството на компанията, представлявано от проф. д-р инж. Илия Гърков – изпълнителен вицепрезидент и главен оперативен директор на „Дънди Прешъс Металс“, и след полагането на специални грижи и реставрационни намеси от преподавателите и студентите на катедра „Реставрация“ на НХА, произведенията ще бъдат показани за първи път.
Никола Танев. Карловски пазар, 1943 г.
Творбите в изложбата са малко известни за публиката и специалистите. Сравнително голяма по обем, в колекцията присъствие имат изтъкнати български художници от първата половина на ХХ век, участвали в динамичния художествен живот на България. Срещаме имената на авторите Антон Митов, Иван Ангелов, Константин Щъркелов, Никола Танев, Никола Кожухаров, Евтим Томов, Невена Тузсузова – Нева, Йордан Гешев, Владимир Рилски, Александър Миленков, Руска Маринова, Евтим Томов и Здравко Александров. Любопитен акцент в колекцията са и творбите на чуждестранни автори от хърватски, чешки, австрийски и италиански произход, сред които Менци Црънчич, Карл Лудвиг Принц, Ф. Велан, К. Сенети и Ирма Комлоси.
Константин Щъркелов. Пейзаж от Пловдив, 1935 г.
Екип на изложбата: Милена Балчева-Божкова (куратор и ръководител на проекта), Младен Врабчарски (дизайн на експозиционното пространство), Николай Младенов (зам.-ректор по рекламно-информационната дейност на НХА), Ненко Атанасов (дизайн на рекламните материали), Росен Тошев (фотографии), Стефан Белишки (реставрация), Силвия Варадинова-Пападаки (реставрация), Силвия Милославова (редактор), Бояна Павлова (дизайнер на каталожно издание), Димитрина Спасова (връзки с обществеността), Димана Табакова (сътрудник), Радимира Коева (сътрудник) и Теодора Константинова (сътрудник).
Проектът се осъществява в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност в Националната художествена академия за 2024 година и с подкрепата на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД.
More from View Sofia

Полифония: Езикът в изкуството и изкуството в езика
Изложбата „Полифония“ представя 11 българо- и немскоговорящи съвременни художници, които работят с текст и чиито творби имат лингвистичен характер.
Александра Рамирез представя "Летни номади"
Летни номади: показва 20 платна и се фокусира върху спомените, усещанията, копнежа по това което се случва през лятото, това, което витае във въздуха, това натрапчиво усещане...
Авангардната художничка Вълка Парушева с изложба в „СКЛАДА”
Колекцията ‘Shine” се появява след експериментиране на авторката...