Следва

Ирина Шейк за Sporty & Rich: красива кампания

Зелен чай вместо кафе за 30 дни: разказ с картинки от Мария Голдбах от Vogue Germany

На заем от немския редактор за красота на Vogue Мария Голдбах, чиято сутрешна рутина е (била) следната: след като се събуди, взима душ, обгрижва кожата, измива зъбите, взима си добавките, слага грим, облича се и отива на работа. След като стигне до офиса - чаша силно и горещо кафе. До миналия месец, когато последната стъпка се променя кардинално и вместо кафе, тя започва да пие зелен чай. 

 

All About Life преди 1 месец

7-те причини, поради които зеленият чай е по-здравословен от кафето

Мария не е фанатик на кафето, но пие средно по две-три чаши на ден. Първата е сутрин за старт на деня, втората - веднага след обяд, третата - най-често в късния следобед, за да помогне с концентрацията. Въпреки че количеството не е прекомерно, тя все не успява да се откаже от кафето, въпреки че на моменти се усеща неспокойна и дори трепереща. До момента, в който попада на съдържание, в което се казва, че зеленият чай е доста по-здравословен от кафето, и колегата най-накрая решава да пробва.

1. Стабилна почивка и висока концентрация

Зеленият чай съдържа теанин, естествена аминокиселина, която не се среща в други растения. Тя има предимството да намалява стреса, да осигурява усещане за стабилност и когато се комбинира с кофеин, повишава концентрацията.

2. Ниско съдържание на кофеин

Чаша зелен чай съдържа по-малко кофеин от чаша кафе. Разбира се, варира в зависимост от сорта, но зеленият чай обикновено съдържа 25 до 50 mg кофеин, а кафето - 80 до 120 mg кофеин. Освен това, тъй като кофеинът, съдържащ се в зеления чай, е комбиниран с теанин, стимулиращият ефект се развива по-бавно от този на кафето и продължителността е по-дълга.

3. Ниска киселинност

Тъй като кафето е силно киселинно, пиенето му на празен стомах може да раздразни стомаха и да причини киселини. Зеленият чай е доста по-щадящ за стомаха, така че, ако искате да предпазите тялото си от прекомерно подкиселяване, изберете зелен чай вместо кафе.

4. Богат на антиоксиданти

За разлика от черния чай, зеленият чай е богат на катехини, естествен антиоксидант, който не е ферментирал. Катехините имат отлични противовъзпалителни свойства и спомагат за поддържането на нормално състояние на клетките, което от своя страна укрепва имунната система. Факт, зеленият чай има по-високо съдържание на антиоксиданти от кафето.

5. Профилактика на сърдечно-съдови заболявания

Някои проучвания показват, че зеленият чай също може да има положителен ефект върху сърдечната функция. Редовната консумация на зелен чай може да намали възпалението и да предотврати сърдечно-съдови заболявания. Той също така помага за понижаване на нивата на холестерола, като предотвратява натрупването на мастни отлагания в артериите.

6. Активира метаболизма

Синергията между кофеина и катехините в зеления чай е огромна. Той също така играе роля в изгарянето на телесните мазнини и инхибира натрупването на мазнини в тялото. Пиенето на зелен чай се препоръчва и при диета, тъй като насърчава метаболизма и увеличава консумацията на енергия.

7. Сравнително малко странични ефекти

Хората, които са чувствителни към кофеин, изпитват реакции като треперене, ускорен пулс и прекомерна нервност, когато пият силно кафе. Кофеинът, съдържащ се в зеления чай, има по-малко странични ефекти, освен това пиенето на зелен чай подобрява инсулиновата чувствителност, което може да помогне за намаляване на риска от развитие на диабет.

 

More All About Life