Следва

Почина Вирджиния Джуфре, най-известната жертва на милиардера педофил Джефри Епщайн

Щрак, във фитнеса, на портрет: правилата на етикета в залата

Важни правила, които ще направят всяка тренировка по-удобна не само за вас, но и за хората около вас.

 

All About Life преди 1 месец

Снимането в залата е толкова нормално днес, че сякаш винаги е било така. Въпреки факта, че мнозина въртят очи при вида на камерата на някой друг, тези, които обичат да показват напредъка си, продължават да си правят снимки и видеоклипове, едновременно обсъждайки своята рутина във фитнеса. Но колко етично е това по отношение на другите?

Когато става въпрос за снимане в залата, хората се разделят на два лагера, като тези против напоследък определено са повече. Маса вирусни видеоклипове, в които хората изразяват недоволството си от снимането върху тренажори и прочие, се появяват онлайн. Звездите, или поне някои от тях, споделят негативното мнение, вкл. Клеър Холт и Емили Ратайковски. Фокусът в тези нагласи е, че хората не искат да се появяват на снимките на някой друг в далеч от перфектното фотогенично състояние по време на кардио или да се превърнат в поредното меме, ако видеото „долети“ до милионна аудитория. Поддръжниците на тенденцията смятат, че инфлуенсърите и блогърите трябва да уважават личното пространство на другите хора, особено на "уязвими" места като фитнеса.

Според проучване, проведено от треньори на звезди, един на всеки четирима се чувства несигурен, когато тренира във фитнес залата, а 28% от анкетираните се страхуват, че използват уредите неправилно и по този начин се оказват в срамна ситуация. За да се чувствате по-уверени и да не дразните хората около вас, добре е да обърнете внимание на няколко прости правила на етикета, за които става дума в материала надолу. 

Добре ли е да се снимаш във фитнеса?

Спортистите, които снимат съдържание (и се дразнят, когато някой попадне в кадъра им), са сравнително ново и често нежелано явление. Разбира се, има основателни причини да се снимате: например, ако искате да се видите отвън или да изпратите видео на треньор. Поставянето на статив в претъпкана фитнес зала за заснемане на фитнес съдържание за блог е съвсем друг въпрос: това може да разстрои хора, които вече са нервни и стресирани от това да са в залата. 

Ако е необходимо заснемане, треньорите съветват да поставите камерата на тихо място, където няма много хора в кадъра. Ако някой е наблизо и има вероятност да бъде заснет, струва си да попитате учтиво, преди да започнете записа. Що се отнася до наранените чувства, които идват с неволно прецакан кадър, експертите казват: „Ако решите да снимате във фитнеса, това е ваше право, но другите хора не са длъжни да внимават за периметъра ви. Ако някой трябва да стигне до някакво оборудване и вие сте на пътя, това е ваш проблем, не техен“.

Трябва ли да давате непоискани съвети за тренировка?

„Освен ако някой не е в непосредствена, животозастрашаваща опасност, моят отговор е не“, казва Шона Върчу, учител по йога и личен треньор на Дейвид Бекъм. „За много хора тренировките във фитнеса могат да ги накарат да се почувстват невероятно уязвими: последното нещо, от което се нуждаят, е някой да им каже, че го правят погрешно.“

Важно е да разберете, че не всичко трябва да се контролира и вашите съвети могат дори да бъдат опасни или вредни. Опитайте се да се концентрирате върху собственото си обучение, изпълнявайте упражненията правилно и ясно. Може би някой ще поиска съвет от вас, в който случай ще можете да дадете своите консултации.

Възможно ли е да помолите някой да помогне с обучението?

Със сигурност! Например, важно е да поискате наблюдател, ако вдигате големи тежести. Трябва да изберете някой, който може безопасно да се справи с теглото, ако имате затруднения. „Няма смисъл да молите някой, който тежи 50 кг, да ви помага, докато се опитвате да вдигнете 80 кг“, казва треньор в клуб в Лос Анджелис. Специалистът също така отбелязва, че е най-добре да помолите персонала на фитнес залата за помощ; те определено ще ви осигурят професионална подкрепа и ще ви посъветват за правилните упражнения.

Може ли да се говори по телефона?

„Не“, казва Ник Фини, личен треньор, работил с Роби Уилямс и Дженифър Лопес. „В моята фитнес зала има един човек, който се разхожда и говори много високо за своите бизнес сделки и това е наистина досадно. Хората идват там, за да работят упорито, да се усъвършенстват и да забравят за всичко останало, което се случва в живота им – те не искат да слушат разговорите на други хора.“

Фини обяснява: „Опасността от говорене по телефона е, че преставате да забелязвате какво се случва около вас и някой може да бъде наранен.“ И добавя: „По време на почивка, можете да изпратите съобщение в Messenger или да включите музика.“

Добре ли е да закъснявате за групови уроци или да си тръгвате по-рано?

Всяко студио или фитнес зала има различни правила относно закъснението. Ако това се случи по време на медитация или йога, тогава допълнителните движения могат да обезпокоят хората, които вече са в настроение за сесията. Освен това закъснението може да бъде дори опасно: ще пропуснете демонстрацията на упражнението или загрявката в началото, което е компромис с безопасността. Ранното оттегляне също е нежелателно - треньорите смятат това за изключително неуважително действие. 

Възможно ли е да си починете без да освобождавате уреда?

Някои хора правят силови тренировки, които изискват 10 серии от 10 повторения, което може да отнеме 20 минути или половин час. За основна етична грешка се счита моментът, в който хората си дават дълги периоди на почивка, монополизират част от оборудването, без да работят върху него. Ако искате да си починете, най-добре е да отстъпите мястото си на други хора и да се отдалечите: не скролвайте в телефона си и не изпращайте текстови съобщения, докато другите чакат реда си да използват уреда. 

Ок ли е да флиртувате или да поканите някого на среща?

Няма нищо лошо в това да общувате и да създавате приятели във фитнеса, но повечето хора са там, за да тренират, така че флиртът е по-скоро неподходящ. Въпреки това, Вирчу го нарича добра идея: тя вярва, че е по-добре да се срещнете с потенциален партньор лично, отколкото чрез социалните медии, но всичко трябва да се прави умерено. Треньорът подчертава, че ако някой ви кара да се чувствате неудобно или проявява прекомерно внимание, трябва незабавно да съобщите за това на персонала.

Възможно ли е да тренирате без тениска или в отворен костюм, ако искате да видите напредъка си? Ами боси?

Много хора смятат тренировките топлес за неподходящи и не желаят да виждат своите (или на другите) голи тела. Освен това винаги има риск потта да попадне върху оборудването в обществена фитнес зала. Ако наистина искате да се вгледате в себе си, ограничете вашите „проверки за годност“ до съблекалнята. Тренировката без обувки е по-малко противоречива. Може да не искате да носите същите обувки за бягане на бягаща пътека, които носите за клякания. Работата е там, че обувките за бягане имат омекотяване, за да смекчат удара от бягане, докато клековете изискват плоска подметка. Ако не искате да носите два чифта маратонки, можете да правите клекове без обувки, но не и боси. И човек, който ходи бос из фитнеса, определено ще бъде помолен да напусне. 

Трябва ли да избърша оборудването?

По този въпрос всички професионални треньори казват едно нещо: "Винаги, без изключение, дори и да не се потите. Това е уважение към следващия човек." 

More All About Life