Следва

Диаманти на отмъщението: Ким К и бижутата за 3М на процеса срещу грабежа от 2016-та

Учени изчислиха колко МНОГО години са необходими, за да се „освободим“ от бившия

Ново проучване показва, че може да отнеме до осем години, за да се прекрати истински емоционална афера с бивш партньор. Да, чухте правилно. Защо отнема толкова време (и изобщо нормално ли е) - разбираме от психолозите. 

 

All About Life преди 4 седмици

Човекът е социално същество и не може да се развива хармонично умствено, физически и интелектуално сам. Ето защо взаимоотношенията са едни от най-важните основни ценности и всеки техен край води до комплекс от сложни, противоречиви чувства.

В продължение на много години се смяташе, че са необходими от 1,5 до 2 години, за да се разпадне окончателно една връзка. Последните изследвания показват, че е необходимо значително повече време, за да се прекрати емоционално една връзка и да се окажем готови за нова връзка.

Според проучване на психолози от Университета на Илинойс (Chong and Fraley, 2025, Journal of Social Psychological and Personality Science), са необходими средно 4,18 години, за да се излезе наполовина от емоционалната връзка с бивш партньор. Пълното освобождаване от такава привързаност настъпва след около 8 години.

Защо отнема толкова време?

Всичко започва в детството

Основната причина за раздяла е видът връзка, която човек е имал със значими за него възрастни в детството. Ако родителите са били любящи, спазвали са подходящи граници, уважавали са нуждите и желанията на детето и са му предоставяли достатъчно подкрепа, тогава е по-вероятно човекът да изгради здравословна привързаност в зряла възраст. Той може спокойно да изразява чувствата си и да не се тревожи, че ще бъде изоставен. Такива възрастни са склонни да се справят по-добре с прекратяването на връзки.

Ако детето е израснало в деструктивно семейство - с незрели родители, нарушени граници, свръхзакрилничество или игнориране на нуждите - има голяма вероятност да развие тревожна, дебалансирана или емоционално изчерпваща привързаност. Такива възрастни изпитват тревожност, нуждаят се от постоянна близост, изискват потвърждение на нуждата си и трудно се справят с раздялата.

Самотата като страх, а не като избор

Според редица проучвания, 40% от хората признават, че влизат в нови връзки, главно за да не бъдат сами. Гореспоменатото проучване от Университета на Илинойс потвърждава, че хората с повишена тревожност са по-склонни да поддържат дългосрочни емоционални връзки с бившите си партньори .

Когато човек се раздели, той изпитва болка, страх от самота и повишено съмнението в самия себе си. На физиологично ниво тялото губи „хормоните на любовта“ – окситоцин, допамин и серотонин, към които е привикнало. Това увеличава страданието.

Социален натиск и погрешни нагласи

На социално ниво също има ясно послание: „Трябва да сте във връзка.“ Когато една връзка приключи, възниква чувство за малоценност, появява се фалшиво убеждение: „Никой няма нужда от мен“, „Няма да срещна никой друг“, "Не заслужавам да бъда обичан".

Тъй като децата от деструктивни семейства не са свикнали да получават достатъчно подкрепа и не знаят как да видят реалността на събитията такава, каквато е, тогава - веднага щом настъпи раздяла - те веднага си мислят: „Какво направих погрешно?“

Няма отговори, а интерпретациите - като правило - винаги ще не са в нечия полза. Например: „Защото съм грозен/дебел/глупав…“.

Тази ментална дъвка е първата точка, в която психиката се сблъсква след раздяла.

Въздействието на виртуалното присъствие на бивш партньор

За съжаление, виртуализацията на живота влошава ситуацията: социалните мрежи подхвърлят новини за бившия, което пречи на нормалното преживяване на края на връзката.

Проучване от 2018 г. („Киберпсихология, поведение и социални мрежи“) установява, че хората, които преследват бившите си партньори в социалните мрежи, се възстановяват два пъти по-бавно.

Етапи на прекратяване на връзка (и защо е важно да преживеете всеки един от тях)

За да се случи истинското приключване, е важно съзнателно да преминем през всички етапи на раздялата: шок, отричане, гняв, пазарлък, скръб и приемане. Обикновено преминаването през тези етапи отнема средно от 1,5 до 2 години.

Шокът е първата реакция на новината за раздяла. На този етап е важно да си дадете време да се примирите с тази реалност и с факта, че тя се е случила.

Гневът е осъзнаването на нещо неприемливо в поведението на партньора. Това е най-важният етап, на който е необходимо да се натрупа енергия, за да се изпита завършване и да се премине към нов етап. Хората от деструктивни семейства често потискат гнева си и той се превръща в автоагресия. Важно е да си позволите да се ядосвате и да си запишете критерии за неприемливо поведение в бъдеще.

Договарянето е вътрешно споразумение относно границите на отговорността в една връзка. Често съпроводено с чувство за вина. За да не губите ресурси, си струва да си зададете въпроса: „Какво всъщност не беше наред от моя страна и какво бих искал да променя в бъдеще?“

Скръбта е действителният етап от преживяването на раздяла. Важно е да изпитате тъгата от загубата и да си позволите да плачете, ако имате нужда.

Приемането е последният етап. Важният въпрос, който трябва да си зададете тук, е: „ Какво научих за себе си в тази връзка?“ Това е ключът към устойчивостта и развитието.

Какво се случва, когато замразим чувствата си

Ако не преживеете тези етапи, а заглушите болката (с алкохол, работа, зависимости), процесът на прекратяване на емоционалната връзка може да се проточи до 8 или повече години. Освен това, ако страдате повече от 2 години, може да се развие любовна зависимост. В този случай психиката, възприемайки бившия партньор като важен и единствен, създава илюзията за връзка, която не съществува. Следните нагласи може да са вкоренени в главата:

„Той ще се върне, просто трябва да почакам“

„Никога няма да срещна някой по-добър от него“

Това ви пречи да продължите напред и да изграждате нови връзки. Когато психолог диагностицира любовна зависимост, работата с края на връзката може да бъде много по-трудна.

Какво да направите, за да избегнете любовната зависимост

За да се избегне разтеглянето на раздялата с много години, е важно:

Спрете да преследвате: не гледайте социалните мрежи на бившия си, не питайте приятелите си за него. Нека ви припомним: „дигиталната и информационна дистанция“ помага за намаляване на времето за възстановяване с 40%.

Отдайте се на чувствата си: пишете писма, изливащи болката ви, рисувайте гневни картини, говорете с приятели или използвайте други безопасни начини за изразяване на емоции.

Създавайте нови преживявания: пътувания, събития, хобита. Новите невронни връзки ускоряват „рестартирането“ на мозъка.

Посетете психолог: психиката се разпада при контакт с човек - и също се лекува при контакт. Ако чувствате, че преживявате трудности, не оставайте сами с болката си.

8 години не са присъда

Да, краят на емоционалната връзка може да продължи до 8 години. Но само ако не изпитвате нови чувства и не получавате подкрепа. Можете да преодолеете раздялата много по-бързо, ако сте честни със себе си, не избягвате болката и си позволите да се възстановите.

Основният съвет: не зацикляйте. Имаме само един живот. И няма голям смисъл да го хабим в страдание. 

More All About Life

Събмарининг или "подводно плаване": обезпокоителната нова тенденция в света на взаимоотношенията

All About Life преди 1 ден

Всичко е наред, но после той внезапно изчезва без обяснение, само за да се появи месец по-късно с невинното „здравей, липсвах ли ти?“. Това не е романтика или закъснял интерес, а „подводно плаване“ или събмарининг. Ще разгледаме как работи и защо е опасно.