Следва

Alice Russell и TM Juke са вторите гости на „REEL FEEL”

smART Power или как американското правителство изпраща артисти по света

Бюджетът за програмите за културна дипломация се е увеличил от 1,6 милиона щатски долара през 2001 г. до $ 11.75 през 2010 година...

Events преди 13 години

Дипломация в съвременната епоха е с нов облик. Администрацията на Обама представи програмата си за $ 1,0 милиона за изпращане на визуални артисти, които да създават публично инсталации в 15 страни по света.

Новата програма, наречена smART Power, ще се управляват от Музея на изкуствата в Бронкс, който е избран от дузина институции да селектира визуалните артисти. Те ще бъдат изпратени до места като Пакистан, Египет, Венецуела, Китай, Нигерия и сомалийски бежански лагер в Кения.

Музея ще открие отворена линия за предполжения рано следващта година, 15-артисти ще бъдат избрани от комисия от експерти, съставена от музея. Холи Блок, директор на музея, каза, че не са имали предварителна идеята за проектите на творците. Но като пример, тя споменава, работата на Педро Рейес, мексикански художник, който разтапя оръжия, като част от кампанията за борба с насилието и ги превръща в метални градинарски инструменти.



Друг пример за евентуален участник в програмата е артиста Judi Werthein, родена в Аржентина, но израснала в Бронкс. Миналата година в Мексико тя участва в анти-имиграционна програма със специално проектирани кецове, които разпространява сред хората в Tijuana, които са планирали за прекосят американската граница. Кецовете са оборудвани с компас, фенерче, болкоуспокояващи, а върху стелките им са принтирани карти на местността около границата.

Бюджетът за програмите за културна дипломация се е увеличил от 1,6 милиона щатски долара през 2001 г. до $ 11.75 през 2010 година. Очевидно американското правителство разчита много на изкуството, за да засили връзките си по света, въпреки че ръководителите на програмата са убедени, че не артистите, а политиката би могла да промени облика на САЩ.

В същото време у нас пари дори за образование няма. А начинаещите ни артисти организират благотворителни изложби, за да финансират собственото си учебно заведение. Жалко е.
 

More from View Sofia

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 1 ден

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 1 седмица

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?