Следва

Чиста и Красива наука в ефира на БНТ

Изложба на Дора Бонева

Взаимодействието между музея и съвременното изкуство и диалогът между музейния експонат и творбата на...

Events преди 13 години

„Истински високо в изкуството е проникновението в човека, в живота, в природата. Картините на Дора Бонева са мои приятели. Тяхната ценностна система ми е близка. Аз им се доверявам...” са думи на Елисавета Багряна.

Изложба на българската авторка предстои в Шипка 6 утре.

Дора Бонева е от хората, които са изцяло отдадени на изкуството и личното им дело е да му служат. За това тя казва, че се чувства най-добре в ателието. То събира нейното вдъхновение, то е мястото за равносметка и завършване на творбата.

Търсенията й в изкуството са насочени към човека и неговия характер. Срещата на художника и модела е енигма, магия. В нейния обсег попадат предимно близки и приятели, а сред тях са и Ален Боске, Висоцки, Евгений Евтушенко, Апостол Карамитев, Григор Вачков, Начо Културата и др.

Независимо дали Дора Бонева прави портрет, пейзаж или композиция с цветя в тях се усеща тънка експресивна нотка и се обръща най-голямо внимание на колорита.

Най- често рисувани в пейзажите са Родопите, тази завладяваща планина, която става господар на емоциите със своето многообразие, история и красота – жадна и прелъстителна, спокойна и блага, сурова и мрачна, влязла в митологията и създаваща легенди.

данни за авторката:

Дора Бонева е родена на 11 април 1936 г. в Габрово.
Завършва НХА, специалност „Живопис” при проф. Дечко Узунов. Участва във всички национални изложби след завършването си и в редица български представяния в чужбина. Получавала е награди за свои творби от Съюза на българските художници, Софийска община, от културния институт „Солензара”, Париж, от Френската академия за изящни изкуства и др.

От 1981 е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и литература със седалище в Париж. 1989, 1990 и 1993 участва в Есенния салон в Париж. Избрана е за гостуващ художник за сезона 1994-1995 от „Грифис Арт Център” в Ню Лондон, Кентъки, САЩ. Нейни творби присъстват в сградите на ЮНЕСКО в Париж в галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, САЩ и др.

ул. „Шипка” 6, етаж 4
31.ІІІ. – 16.IV. 2011
Откриване 31 март /четвъртък/ от 18 ч.
 

More from View Sofia

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 3 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?