
Плутон и луната ѝ Харон
Статутът на Плутон отново е поставен под въпрос, след като ръководителя на NASA изказа лично мнение, че космическият обект е всъщност планета:
Плутон
"Само за да знаете, според мен Плутон е планета. Можете да напишете, че директорът на NASA отново обяви Плутон за планета. Придържам се към това. Така са ме учили, а аз съм ангажиран с борбата за връщането на планетарния статут на Плутон", заяви ръководителят на американската космическа агенция Джим Брайдънстайн.
Плутон е открит на 18 февруари 1930-та от американския астроном Клайд Томбо. По това време се знае изключително малко за отдалечения обект и той е обявен за деветата планета от Слънчевата система. Планетарният му статут обаче беше поставен под въпрос 62 години по-късно, след като в същия район на Kосмоса бяха открити други подобни по големина обекти.
Плутон и луната й Харон
През 2005-та астрономите откриха планета-джудже, наречена Ерида, която е с 27% по-голяма от Плутон. Година по-късно Международният астрономически съюз изложи официалното си определение за това какво представлява планета. Именно тогава Плутон изгуби статутът си на такава. Учените официално обявиха Плутон за "планета-джудже". Много хора обаче останаха недоволни от преквалификацията на обекта.
Харон
През 2015-та мисията на NASA "Нови хоризонти" направи няколко големи открития, които възобновиха дебата. Сондата откри, че Плутон има собствена атмосфера, специфичен климат и осеян с планини и равнини терен. Открито бе дори наличието на замръзнала вода. Учените потвърдиха още наличието на метанови дюни и дори предполагат съществуването на подземен океан от течна вода.
Плутон
Алън Стърн, ръководителят на мисията "Нови хоризонти", призова на Плутон отново да бъде върнат статута на планета. Ученият е убеден, че за планета трябва да бъде считан всеки обект, който няма ядрен синтез и който притежава достатъчно гравитация, за да има сферична форма.
Атмосферата на Плутон е синя
Противниците на това Плутон да бъде планета обясняват, че тогава за планети трябва да бъдат признати и естествени спътници като Луната, както и обекти от астероидния пояс - като Церера или обекти от Пояса на Куйпер - като Ерида, Седна и Макемаке.
Повърхността на Плутон
Според някои учени е несправедливо обекти като Титан и Ганимед да не са планети, при положение, че са доста по-големи от Меркурий. Титан има атмосфера два пъти по-плътна от земната, както и реки и морета от течен метан. Ганимед е малко по-малък от Марс, но за разлика от Червената планета има свое действащо магнитно поле.
More from View Sofia

Uniqlo спира работата си в Русия. Преди това компанията обеща да остане, защото „дрехата е жизненоважна необходимост“
Японският магазин за дрехи Uniqlo все пак ще спре дейността си в Русия, въпреки че преди няколко дни шефът на Fast Retailing Co. Тадаши Янай заяви, че марката няма да напусне руския пазар.

Матю Блази е новият креативен директор на Bottega Veneta
Въпросът кой ще наследи гениалния Даниел Лий в Bottega Veneta не стоя дълго без отговор. Матю Блази е човекът!
Седмицата в СТЪПКИ: Къде, какво и защо от 15 до 21 август
Виждаме седмицата така, стъпка по стъпка! Ще се разходим ли заедно из следващите 7 дни?