
Продължаваме с разказа си в 44 точки за следването, животата в друга държава, емоцията, културния шок и това, с което се завръщаме вкъщи, с Част II - "Да преговорим за Щатите", след като обстойно разгледахме цели 12 особености на процеса по кандидатстване, нагласата преди да заминем и предимствата на образованието там.
Част Втора "Да преговорим за Щатите":
13. Часовете по география в гимназията са от най-скучните. Но, когато отивате да живеете на друг континент, добре е да знаете какво ви чака. Къде точно ще се озовем? Какво ще е ежедневието ни, местата и хората около нас? Погледнете отвъд университета и се запознайте с американския начин на живот.
14. Ето един урок за начало: "Ню Йорк" значи две различни неща.
Градът Ню Йорк е това, което веднага идва наум – с небостъргачите, модните списания…
Щатът Ню Йорк е с площ по-голяма от България. Простира се на север до границата с Канада и до Ниагарския водопад.
15. Аха – казвате си, разбирам. Значи гр. Ню Йорк е столицата на щата със същото име. Да, ама не. Щатът има друга административна столица – градчето Албани, което вечно се чувства пренебрегнато в сянката на Голямата ябълка. Но да не издребняваме. Да, Ню Йорк е най-големият град в този доста голям американски щат.
16. Ако очаквате, че отивате да учите "в Ню Йорк", проверete на картата за какво точно става въпрос. Аз следвах на две места в САЩ, веднъж в щата и веднъж в града Ню Йорк. В първия случай университетът беше насред парк, заобиколен от гористи хълмове. Имахме си собствено езеро. Можеше да ходиш на джогинг из гори и полета. Във втория случай бях в Манхатън, към горната част на ул. "Бродуей". Стилът на живот беше съвсем различен.
17. Ясно, казвате си. Значи градът Вашинтон се намира в щата Вашингтон. Да, ама не! Тези двете са на противоположни краища на американския континент. Градът Вашингтон, столицата на САЩ, е на източното крайбрежие. Щатът Вашингтон е далеч на запад, на Тихия океан. Може да няма логика, но е така.
18. Подобен е случаят с щата Канзас (който може да ви е познат от "Магьосникът от Оз") и Канзас Сити в щата Мисури. Нямат много общо помежду си.
19. За да е объркването пълно, има и по няколко града с различни имена. Например "Портланд". Единият Портланд се намира на източното крайбрежие, а другият – на западното. Както има и поне три градчета на име Амхърст. Да не забравяме, че филмът на Вим Вендерс "Париж, щата Тексас" е кръстен на истинско място…
20. Ако се запишете в престижния университет Корнел в щата Ню Йорк, ще живеете в гр. Итака, на 4 часа път с кола от големия град. Тъй като винаги има доста за учене (да не говорим и за петте студентски организации, към които си се присъединила), няма да можете да пътувате често. Истински късметли ще сте, ако успеете да отидете до града 2-3 пъти на семестър.
21. Насочили сте се към университета на гр. Бъфало, щата Ню Йорк? В такъв случай ще сте на 615 км от гр. Ню Йорк, близо до Ниагарския водопад. Много по-лесно ще ви е да стигнете до Торонто в Канада, отколкото до столицата на модата.
22. С две думи, САЩ е огромна страна и, каквото и да сте виждали на големия екран, реалността е друга. Бъдете готови за изненади. Възможно е някои от най-прочутите места да не ви допаднат, а други да ви станат любими. Градът Бъфало, например, освен с Ниагара се слави и с уникална архитектура в стил ар деко. Не го отписвайте само защото не сте го чували.
23. Клишето е вярно – хората в по-малките градчета са мили и гостоприемни. Ще искат да ви опознаят и с интерес ще питат как са семействата ви и не ви ли липсва България. Може нищо да не знаят за страната, откъдето идвате. Оттам и идеята за "тъпите американци".
Но да се върнем по-горе. Преди да прочетете тази статия, знаехте ли, че столицата на Ню Йорк не е Ню Йорк? Или че гр. Вашингтон не е във Вашингтон? Можехте ли да кажеъе в кой щат е град Амхърст? (Верен отговор: кой от трите?)
Вероятно е американците извън големите градове нищо да не са чували за България. Съпругът ми споменал веднъж във фризьорския салон, че ще ходи в България – питали го дали това е в Южна Америка. Казал им, че се намира на Балканите – отказ, нищо не им говори. Близо до Гърция – окей, тук вече се появяват нотки на разбиране… Не им се ядосвайте. И да не знаят, би им било интересно да им разкажете. Това е чудесен повод да подхванете разговор с непознат и завържете приятелства.
24. В по-малките колежи е лесно да се сприятелите с хората около теб. Възползвайте се – не ограничавайте контактите си само до другите студенти.
Пет години след като завърших бакалавър се върнах в първия си университет. Една от касиерките в стола, жена от Иран на име Сима, ме позна и надълго се заговорихме за работа, съпрузи, семейства. Отидох да го поздравя пазач в музея, в който работих, и започнах да обяснявам: "Аз съм Ани, учих тук преди време…" А Мат ми отговори: "Ама как, разбира се, че те помня!" Когато си чужденец и отначало не познаваш никого, много помага да си част от такава сплотена общност.
25. И обратното, само в града Ню Йорк съм се сблъсквала с грубо, безцеремонно отношение по учреждения, в градския транспорт и т.н. В град с такива мащаби трябват хъс, издръжливост и упоритост. В Ню Йорк често се използва думата hustle, която значи нещо като бързам, бачкам, блъскам и непрестанно търся нови възможности. Това добре описва стила на живот там.
26. В големите университети е по-трудно да се завържат познанства, но пък е от още по-голяма важност.
Добре е да не се изолирате, когато сте в нова държава. Ще имате нужда от приятел, ако ви хване грип и трябва някой да ви донесе топла храна до общежитието, например.
27. Като студент в САЩ имате право да работите в университета до 20ч. на седмица. Това може да е в стола, в библиотеката, в обсерваторията, във фитнеса. Дори да изглежда досадно, не ходете само по задължение. Това е още една възможност да научите нещо ново. Бъдете позитивни и си вършете работата съвестно. Един ден може да помолите шефа там за препоръка. Това е много често срещано в Америка. Ако сте се справили добре, никой няма да откаже да напише похвално писмо към бъдещите ви работодатели.
Никъде не съм виждала толкова много взаимни благодарности и похвали, колкото в Америка. И това е хубаво. Бъдете любезни с хората, помагайте, когато можеш, казвайте "благодаря" и те ще ви се отплатят многократно.
28. Като цяло, не пренебрегвайте по-отдалечените малки колежи. Струва си да прекарате 3-4 години тук, нищо, че не е Бостън или Лос Анджелис. Ще си намерите приятели за цял живот.
В по-малкия университет много пъти съм била на вечеря у професори, с които лично се познавахме и впоследствие се сприятелихме. А в общежитията с колегите ми живеехме като в комуна.
29. По мои наблюдения образованието в малките колежи е по-качествено, защото и преподавателите, и студентите имат време да се съсредоточат върху него. В космополитния град има много други неща за правене. Следването за доста хора е по-скоро оправдание да са там.
30. За предимствата на града няма нужда да ти разказвам. Водещи компании. Известни личности. В какъвто и бранш искаш да се развиваш, тук са най-успелите. Сборен пункт е за хора отвсякъде с талант и амбиции. Както пеят Бионсе и Джей Зи, тук се правят мечтите и възможностите са безкрайни.
31. Но пък в големия град животът е скъп, общежитието – тясно, стресът – непрестанен. Моята квартира в Манхатън се имаше за "голяма", защото имахме две стаи. Доста хора и даже двойки живеят в боксониери.
Да се качите на метрото в Ню Йорк в час пик е ежедневна борба. Понякога няма достатъчно място и по-малко упоритите остават да чакат следващия влак. Както казах, hustle.
32. Добре, казвате си, не е лесно. Но аз не отивам в Америка, за да живея в идилична комуна сред гората. Искам да усетя как кипи градският живот, да се кача на върха на небостъргач, да вляза в модните бутици и галериите в Манхатън! Не забравяйте, че студентската виза дава право да кандидатствате за до 1г. работа по специалността извън университета.
Ето ви примерен план: за 4 години завършваш един от идиличните малки колежи. Учиш в приятна и гостоприемна среда. Чрез познанства и препоръки научаваш за стажантска позиция в любимата ти стартъп компания, където алгоритъм подбира подходящите за всяка клиентка дрехи и модни марки. С двойната си диплома по програмиране и моден дизайн си идеален кандидат за работата. Вземат те. Печелиш достатъчно, за да живееш в мечтания град и да се възползваш от културната сцена там. След като изтече годината, се връщаш в София и основаваш собствена компания. Хепи енд.
33. Да преговорим: Ню Йорк не е Америка, американците не са "тъпи", а възможностите за образование и реализация са повече, отколкото предполагате. Дори да не стане точно както сте си го представяли отначало, въоръжете се с любопитство и гледайте на всяко познанство като на шанс да научите нещо ново!
Утре продължаваме с "Културния шок". Keep up!
More from View Sofia
Дали да приемеш бившия си отново? Ние, мъжете, казваме ДА!
Mъчително изпитание за всеки, преминал през емоции, мъки, изтезания на душата, драматично скъсване и накрая носталгия...

110 НЕЗАМЕНИМИ know-how съвета за секс: вторите 55 - трикчета, пози, игри
Първа част е ТУК, продължаваме
Какво става? Защо платът на дънките ми мирише странно?
Купих си много готини дънки с висок процент еластан. Минаха няколко месеца и от плата започна да излиза странна миризма, нещо средно между изгоряло и спарено...