
Може би защото лятото вече напомня за себе си, може би защото имаме афинитет към екстремистите не само в модата, но и по принцип, решихме да превърнем предстоящите слънчеви дни в истинско приключение.
Освен че трудът ни по това време е песен, силно се впечатляваме от онези безстрашни авантюристи, които рискуват, за да не им е скучно и преживяват всеки ден онова, за което много от нас са мечтали поне веднъж в живота си – да живеят на ръба. На ръба на вълната, на вятъра, на скалата, на времето.
И когато срещнахме Христо Христов, който професионално се занимава със windsurfing преподаване, и то в България, от близо 10 години, решихме, че именно с този млад и готин мъж ще дадем старт на нашите разкази с екстремно неочакван край.
Христо Христов, първият ни герой, има много авантюристични хобита, но windsurf-ът е най-стабилното, въпреки че се носи по повърхността на водата и зависи от силата и посоката на вятъра. Училището, наречено Extreme, e upgrаde на стара спортна база по бреговете между Равда и Несебър.
След като направихме разлика между отделните видове сърф, които в България са основно три – wind, wave и kite surfing, Христо ни разказа и как е стигнал дотук.
„Основните видове сърф са тези три. При kitesurf има крило и е във въздуха, wave е по вълните, а най-развит в България е wind surfing-ът с платно. Моето училище e именно за windsurfing, a едно време беше спортна база Академика, която разполагаше с лагери и база с яхти, водни колела, моторници, сърфове, джетове, канута ...там правехме обучения по ветроходство. Впоследствие всичко се разпадна и върнаха земята на хората, аз реших да запазя спортните традиции там и да направя училище по уиндсърфинг. Така преди 10 години се появи Extreme, и всичко започна отначало.”
Христо обича и да снима. Прави го често, вдъхновяват го предимно красивите гледки, но обича да се заиграва и с вечния контраст – черно и бяло. От време на време рисува, върти няколко заведения и познай – любител е на високите скорости, най-вече на мощните возила на две колела.
Един ден може би ще отиде до Африка с мотора, но това освен хубава идея, иска средства, време и екип. Може би ще се получи и филм, или пък изложба и ще влезе в историята с необичайното си пътешествие. Първото, но не последното, разбира се!
Роден е в София, но голяма част от детството си прекарва в Бургас. За срещата ни дойде от морето, където сърфът го зове. Поводът е концертът на AC/DC – моторът, сърфът – трябваше да се досетим и за третата голяма страст на Ицо – рокът.
Ицо в Египет
Питаме го с тези налудничави идеи в главата да обиколи света на мотор какво още би могло да му хрумне. Може би още едно-две такива пътешествия!? Мечтае да кара сърф в Есауира (Мароко), Лангебаан (Южна Африка), Салинас бей (Коста Рика), Джерикокоара (Бразилия) и къде ли още не.
Сензационната снимка със ски костюм в Норвегия
От постиженията му върху windsurf-a има култови спомени. Едно от големите му приключение е в Норвегия, където кара екипиран. Със ски екипировка. И бързо се превръща в сензация.
Защо не заминеш да живееш на някой хубав плаж един ден, питаме ние. Например в Австралия или Хавай. „Много пъти ми е идвало на ум, но не мога да се разделя с това, което съм започнал тук.” Хубаво е да си екстремист, но не на всяка цена, добавяме ние!
Учениците на Христо са на възраст между 7 и 77 години. Да, имало е такива случаи. Така че, никога не е късно да пробваш. Първото, на което ще те научи, е теория на плажа. В Extreme не затрупват учениците с термини, а простичко им обясняват какво и как трябва да се направи.
Христо е категоричен, че с добра материална база и професионални инструктори е напълно постижимо само след три урока да можеш да караш и да контролираш сърф. Разбира се, за три часа се научаваш на основните неща и получаваш умения, които впоследствие можеш да доразвиеш. И да - трябва да си малко авантюристи и да имаш много желание, най-вече това да покоряваш.
Страховете върху wind-surf-a (специалността на Ицо) не са малко. Естествено, най-лошото е да няма или пък да спре попътният ти вятър, докато си в морето ... Риск, който поемаш като морски въздух. Неизбежно идва и моментът, ако нещо се счупи по оборудването.. или... ако подцениш или не прецениш ситуацията и паднеш с висока скорост ... общо взето началното обучение при уиндсърфа е по-безопасно, отколкото другите два вида сърф, особено от кайта, но това не можем да го знаем преди да сме пробвали от всичко... С годините този спорт и оборудването му претърпяват еволюция и сега мерките са доста повече и доста по-рядко се случва да не ни се получи.
Най-хубавото за едни сърфист е постоянен и силен вятър от морето, всеки ден по много часове, казва Христо. Е, да за разлика от обикновения турист, който се надява да водата да е топла и ве.
На онези, които няма да разберат философията му на живот, Христо казва:
„Не мога да променя мисленето на хората, но когато човек пътува и изживява различни неща на непознати места – животът му е много по-хубав. Виждаш нови и нови неща, преживяваш ги, разказваш, спомняш си. Това е смисълът и на екстремните спортове – адреналинът от риска и приключението.”
А адреналинът не рядко води до пристрастяване, но да си зависим от приключението не е ли най-хубавото нещо, което може да ти се случи... Почти същото е като да се влюбиш.
Ще намериш училище Extreme на страницата му във Facebook.
More from View Sofia

Марк Зукъргбърг на плажа, или защо правилната слънцезащита е извънредно важна
Технологичният гений прекали със слънцезащитата и се превърна в меме
Б като Библия, Б като Блог: Мода + Море + Спорт = Очаквано добра комбинация
Здрав дух в здраво тяло! Спортът е изключително важен за поддържане на добрия тонус...
H&M създаде мъжка колекция съвместно с шведската компания за сърф облекло NORD
Благодарение на сътрудничеството с шведския производител на сърф дъски, облекла и аксесоари NORD, колекцията...