Запленен си от корицата на поредното списание, което небрежно прелистваш? Очарован или леко ядосан си от дизайна – прекалено провокативен, семпъл, ярък или крещящ. А замислял ли си се за историята, която стои зад тези лъскави изображения? Къде е скритата нишка на Ариадна? А коя е Ариадна?
В настоящата рубрика екипът на „Вю София” периодично ще разбулва тайните около известни и не чак толкова известни корици на култови списания.
За начало избрахме корицата на списание „Лайф” от 28-и септември, 1928 година:
Петте дами, изобразени на нея, са типични представители на актуалния по това време моден стил, наричан „flapper”. Английската дума „flapper” е жаргон и означава млада дама, току-що навлязла в обществото, с доста разкрепостено поведение.
Модният стил „флепър“ се утвърждава 20-те години на ХХ век, когато се извършва и съществена проямна в обществения статут на жената. Флепър-дамите са с провокативен външен вид, често определян като дързък – къси прически с бретон, плътно прилепнала към главата шапка, обикновено „клош“, пристегнати гърди, силен грим. Много често тези дами могат да бъдат видени в някой бар, с цигара в ръка, над чаша уютно питие, полюляващи се ритмично под звуците на различни джазови импровизации.
И тъй като 20-те години на ХХ век са известни още като „Ерата на джаза“, съвсем в духа на времето, се появяват и нови танци като „чарлстон“, „шими“, „блек ботъм“ и „бъни хъг“. При вечерните рокли вече липсва неудобният корсет, а дължината на полите се скъсява до ниво, в което да се открива коляното, така че да са удобни за бързите и горещи танци, роклите обикновено са с голи рамене и гърбове и отпусната, права, талия. Всъщност това е стилът на Коко Шанел! Тази госпожица, благодарение на която днес можем да носим обикновен черен пуловер с два реда перли и да сме страшно елегантни.
Флепър-дамите карат автомобили и колела, могат да гласуват и са привърженички на свободния секс. Пренебрегват общоприетите социални и сексуални норми и флепър-стилът става символ на променения обществен статут на жената, която вече излиза извън ролята на „стояща в дома съпруга“ и започва да изисква правото си на собствена работа, лични интереси и навици.
Художникът на корицата на коментирания брой на списание „Лайф“ – Ръсел Патерсън (Russell Patterson, 1893 – 1977), е известен за времето си карикатурист, илюстратор и сценичен дизайнер. Чрез илюстрациите си Патерсън е утвърждавал модния стил „флепър“ и много дами са „сверявали часовника си“ за нововъведенията в стила от неговите творби.
Изобразените на разглежданата корица дами, четат актуални за времето си таблоиди, с типични топ-новини на заглавните си страници. Първият таблоид в Америка излиза през 1919 година, така че през 1928 година, откогато е и въпросната илюстрация, тези жълти вестници вече задават своеобразна култура. Освен това, както се вижда, дамите се возят в метро.
В заключение можем да кажем, че илюстрацията върху корицата на списание „Лайф“ от 28-и септември, 1928 година е и своеобразен предведстник на съвременното ни общество и неговите ключови особености. Като например културата (а зощо не и модата?) „метро“, пряко свързана с все по-забързания начин на живот, в който личното време се превръща в лукс и обществените превозни средства – метро, трамвай, тролей, автобус, стават основните подиуми, на които съвременният човек не просто показва новите си дрехи, но и успява да получи своята бърза (в унисон със забързаното време) доза информация, разлиствайки сутрешните таблоиди.
Любопитни факти от времето, в което излиза въпросната корица – 20-те-30-те години на ХХ век:
Излъчен е първият анимационен филм за Мики Маус – „Steamboat Willie”, създаден съвместно от Уолтър Дисни и Ъб Айуъркс. Това е и първият озвучен филм на компанията „Уолт Дисни”.
Раздадени са първите „Оскар”-и.
Александър Флеминг създава пеницилина.
Продаден е първият телевизор – „Daven” за 75 долара.
More from View Sofia
Камила Кабейо отговори на критиките за тялото си : "Искам просто да съм щастлива"
Камила Кабейо бе заснета от папараци на плажа и отново стана обект на злобни коментари заради външния си вид.
От силикона до Wi-Fi: 7 жени учени, чиито изобретения промениха света завинаги
На 11 февруари отбелязваме Международния ден на жените в науката
Дясната ръка на Чарлз III през годините му на принц е жена, а разказът ѝ е повече от трогателен
За Чарлз III от Колийн Харис – първият тъмнокож човек, част от Кралския двор