Следва

National Geographic с ГЛОБАЛНА ТЕЛЕВИЗИОННА ПРЕМИЕРА на „МАРС“ на 13 ноември

Art Act: Гим Тио – да хванеш портрета за душата

Каталунецът нашумя изключително много на световно ниво през последните няколко години с шантавите си портети, които прави на колажен принцип...

People of art преди 8 години

Каталунецът нашумя изключително много на световно ниво през последните няколко години с шантавите си портети, които прави на колажен принцип. Страници от модни списания биваха покрити с масло и акрил, преродени за ново, по-артистично начало. Гим трансформира фотографиите до неузнаваемост, оставяйки по едно ухо, нос или устни от това, което някога е било.



Хумористични, трагични и понякога доста зловещи образи следят зорко всеки наш поглед. Заливат ни търсения в човешките състояния на портрета, които задълбават иронията, провокирайки с дръзки форми и цветове. Авторът се заиграва с реализма и абстракцията, обединява щрихи от тези иначе взаимоизключващи се стилове, предизвиквайки възприятията и фокусирайки ги до краен предел. Полека, с времето, маниерът му се променя, но обсесията по портретите остава – минава през доста по-реалистичен период, но деформацията в изображенията му е все така свръхотличителна. Гим скрива характерните черти на лицето с цветни петна, геометрични форми и по един изключителен начин ни поднася усещането за съвременност.


Художникът, гримиран като един от персонажите си

Гим Тио Заралуки е роден през 1987 година в Барселона, където живее и днес. Завършил е Факултета за изящни изкуства в града. Работи основно с портретна живопис, изкусно надниквайки в човешката душевност. Излага в многобройни галерии в Испания, Франция, Италия, Англия, Канада, САЩ, Йордания, Тайван и е сред най-продаваните млади художници в света.

В свое интервю споделя, че все още е твърде млад и приема работния процес като експериментаторски. Откривайки нови и нови неща, все повече се мотивира и смята, че опитването е най-важната част от художествената дейност. По този начин се научава да изведе резултата от работата си до задоволителен за самия него край.

„Експериментирайте на максимум!“ – съветва той най-младите артисти – „Когато попаднете в улица без изход, опитайте от другия край – нещо ново и различно“.

И понеже си говорим за ловците на души, припомняме Питър Линдберг, чието име всички добре познаваме.



















 



More from View Sofia

С аромат на книга: "Писъци от Бейоглу" от Мурат Тунджел

Books преди 10 години

“Опознах “Бейоглу” след няколко вечери, прекарани в компанията на приятеля ми журналиста Серкан Караджък. Признавам, че може би магията на квартала остава скрита за жителите му, притиснати от сивотата на ежедневието...

24 SELF MADE: KamenMakesMusic

All About Life преди 2 години

24 SELF MADE е поредица за готини софиянци. Заедно четем, от този септември, докогато не ни свърши хубавото вино/кафе, за интересни и извънредно симпатични хора от града, които каним да се раходят по страниците ни, споделяйки искрено, честно, смешно, меланхолично, радостно или каквото е в момента настроението им, с техните думи, снимки, видеа, идеи, с тяхното изкуство и по техния начин, как изглежда, мисли и чувства един софиянец, Есен 2022 edition. Here is part 5!

More People of art

Face to face: Стефан Н. Щерев

People of art преди 1 месец

За смисъла, избора и смелостта да си откровен, разговаряме със Стефан Н. Щерев, фотограф, заснел над 200 театрални спектакъла, автор на визуалната приказка - филма съзерцание "ТАМ". В интервюто с него акцентите са съвременният български театър и нуждата от промяна в културния сектор.

Защо победата на Пол Тейзуел, първият афроамериканец с Оскар за най-добър дизайн на костюми, е историческа

People of art преди 3 месеца

Интервю с дизайнера на костюми на Wicked няколко дни след спечелването на наградата на Академията: „Най-голямото удовлетворение е да влезеш в историята като първия чернокож дизайнер, който има честта да получи Оскар.“