Това, което бе невъобразимо преди няколко години, днес е буквално в ръцете ни. Доскоро използвахме телефоните само за комуникация, днес те са мултифункционални устройства с широк спектър от възможности. Предимствата, които предоставят новите технологии и изкуственият интелект, помагат и разкриват един нов свят пред незрящите хора. Те вече могат да говорят за изражението на лицето на хората, с които разговарят и дори да го „видят“, благодарение на иновативни технологии, като приложението Facing Emotion.
Въпреки, че мобилните телефони отдавна помагат на незрящите в ежедневния им живот, никога досега те не са си позволявали комуникация на невербално ниво. Новият изкуствен интелект на Huawei Mate 20 Pro, заедно с приложението Facing Emotions, разпознават и позволяват на хората със зрителни увреждания да различават 7 ключови емоции на лицето: радост, гняв, отвращение, тъга, изненада, страх и презрение и ги превеждат в 7 уникални звука.
Всички хора възприемат и комуникират със света чрез сетивата си, с помощта на зрението, слуха и тактилните усещания. Други, обаче, са частично лишени от тях, и точно тук идва технoлогията като допълнително сетиво, запълвайки, доколкото е възможно, липсващото и създава още един вариант за комуникация за нуждаещите се от него. Ето защо Huawei събра на ексклузивно събитие приятели - зрящи и незрящи, имали достатъчно време лично да изпробват Mate 20 Pro и приложението Facing Emotions, за да поговорят заедно за силата на технологиите, за ползата на AI в живота на всеки един от нас, за диалога във всичките му форми.
Приложението Huawei Facing Emotions е в състояние да работи точно и бързо в реално време, благодарение на огромната мощност и развитието на технологиите за изкуствен интелект в Mate 20 Pro, базиран на иновативния чипсет Kirin 980 с двойна невронна мрежа. Приложението използва предната камера на смартфона, за да „види“ лицето на събеседника, разпознае в него 7 човешки емоции и подаде кратък и ненатрапчив звуков сигнал на носещия го незрящ. Седемте звукови превода на седемте емоции са композирани от незрящия полски композитор Томаш Билецки.
„Huawei е световен технологичен гигант и глобален лидер в разработването на иновативни комуникационни технолoгии. Компанията е един от двигателите на бъдещето, основано на бързите 5G връзки и изкуствен интелект. А нейна основна мисия е да предостави всичко това в ръцете на обикновените хора. Ние не твърдим, че едно приложение само по себе си ще промени драстично живота на хората с увредено зрение, но вярваме, че всеки има нужда да усеща малко повече положителни емоции в ежедневието си. Скромността е една от ключовите вътрешни ценности на Huawei, част от характера на компанията и хората, които са я основали и днес ежедневно работят в нея. Това, което искаме да направим, е да обърнем погледа на обществото към света на незрящите. Той е по-тъмен, но не по-малко стойностен, изисква повече време и повече емпатия. Разработването на това приложение ни свърза с Евгени Митев и Панчо Карамански от фондация „Синергиа“ и искаме да споделим с вас колко интересни и невероятни хора са незрящите и колко много имат нужда от нашето разбиране“, казва Емилия Кирилова, PR мениджър на Huawei за България и Македония.
По време на дискусията Евгени Митев, председател на фондация „Синергиа“, сподели какви са предизвикателствата на незрящите у нас. Освен мобилността и градската среда, той изтъкна личната и професионална реализация, придобиването на социални умения и такива за независим живот. Фондацията подкрепя и представлява интересите на хората в неравностойно положение в България, включително незрящите и частично зрящите хора, за да могат те да постигнат равни права като граждани, да бъдат пълноправни членове на нашето общество, да имат по-добър жизнен стандарт и придобият умения за независим живот.
Официална статистика за броя на хората със зрителни увреждания в България липсва, тъй като е трудно да бъдат обхванати всички групи според степента на загубата на зрение.
Приблизително общата бройка на всички хора със зрителни увреждания в България, независимо от степента на зрителен проблем, достига до около 25 000 човека. Ясно е, че проблемите на незрящите буквално са „невидими“ за всички хора. Евгени подчерта, че „най-хубавото се вижда само със сърцето, а най-същественото наистина е невидимо за очите, особено когато става дума за емоции“. Емоционалната интелигентност придобива все по-голямо значение, както и всички инициативи, които организира фондация Синергиа, за да провокира сетивата, нагласите и предразсъдъците ни спрямо хората със зрителни увреждания. Всички те показват, че „доверието в другия е ключът към по-сплотено и щастливо общество", добави още той.
Много интересен факт е, че хората с увредено зрение и незрящите използват мобилните устройства по съвсем различен начин от другите, което се установи по време на тестовете, направени от екипа нa Huawei при разработването на приложението. Това бе взето предвид и от известния полски дизайнер Кочански, който разработи специално проектиран държач за телефон за незрящи. Той е съобразен с корпуса на Huawei Mate 20 Pro, за да не пречи на използването на флагмана и да оптимизира ежедневна употреба на приложенията, като ръцете на незрящите да остават свободни.
Панчо Карамански, незрящ от 15 години и изключително талантлив създател на музика, разказа малко от личния си опит с Mate 20 Pro и приложението Facing Emotions. Той сподели, че когато цял живот не си се замислял какви са израженията на лицата на хората, с които разговаряш, идва момент, в който технологията те кара да се замислиш и усетиш ново, съвсем различно преживяване. За първия си досег с приложението и емоциите, които то е породило у него и негови незрящи колеги, каза: „Това е нещо ново и уникално като преживяване, защото, ако допреди няколко години все още не се говореше за изкуствен интелект, днес приносът му за хора като нас е огромен! Може би дори по-значим, отколкото за всички останали“. Нещо повече, той вярва, че „колкото по дигитално е ежедневието ни, толкова по-достъпно и лесно би било то за незрящите“.
Хората със зрителни проблеми вярват в значението нa AI в живота им. Те чакат с много по-отворени сърца и вълнение развитието на изкуствения интелект и новите технологии, защото знаят, че AI прави живота им по-добър и ползотворен в днешния свят.
Домакин на срещата беше тъмният ресторант „Тенебрис“, който помогна на участниците да се потопят в света на незрящите и изключвайки зрението си, да изпитат свързването със света и хората на база на звуци, вкусове и най-вече емоции. Техни незаменими водачи в тъмнината бяха незрящи, които работят в ресторанта и канят всеки да изпита едно незабравимо позитивно изживяване с него.
За най-актуалната информация, свързана с Huawei България, следете тук, тук, тук и тук.
More from View Sofia
Карди Би се развежда с Offset - бракът е "непоправимо счупен"
Изглежда, Карди Би и Offset се развеждат (този път наистина) след 3-годишен брак.
Интериор: не съществува дизайнерски дом без МНОГО възглавници
Тънкостите на занаята >>>
Не завиждаме много: Дженифър и Бен Афлек на меден месец
Броени дни след като се заклеха във вечна любов, Дженифър Лопес и Бен Афлек отпътуваха за Франция. На медения си месец в Париж двойката е заедно с децата си. Останалото са кадри от романтичен филм...