„Красавица и други истории“ (превод: Владимир Молев, Мария Хаджиева; 424 стр., цена: 24 лв.) обхваща две дузини разкази, свързани чрез темите за любовта, реалното и фантастичното, разчитането на знаците и символите, творчеството. Включени са най-добрият разказ на Набоков („Сестрите Вейн“, чието първенство оспорват „Ланс“ и „Въртележката на времето“), един от любимите му („Пролет във Фиалта“), най-изследваният („Знаци и символи“), игривият и скандален „Сваляч“, последните му разкази на руски (първа и втора глава от недовършен роман: Ultima Thule, Solus Rex) и други, а всичко по пътя подготвя и води към поантата в последния разказ, който описва един изящен кръг.
Романист, поет, драматург, литературен критик и преводач, Владимир Набоков е знаково име в модерната проза на XX век – редом с Джойс и Кафка. Роден е в аристократично семейство в Санкт Петербург, по-късно емигрира с родителите си в Англия. Известен е като космополитна фигура с ярка индивидуалност и блестящи творчески инвенции. Произведения като „Вълшебникът“, „Лолита“, „Смях в тъмното“ и „Покана за екзекуция“ го утвърждават като един от най-авторитетните и влиятелни стилисти на нашето съвремие. А романът „Машенка“ е издаден през 1926 г. под псевдонима В. Сирин и екранизиран във Великобритания през 1987 г. от режисьора Джон Голдшмит.
More from View Sofia
Стиляна Узунова открива своята нова изложба „Градът“ на 17 юни
Спомени от лични преживявания, кадри от познати сцени, звуци, аромати и светлини ще се преплетат в новата история на художничката, която ще бъде представена в галерия „Астри“
"Дихание": изложба на Джон Демос
В серията "Дихание" Джон Демос събира над шейсет черно-бели фотографии на дървета заснети в продължение на повече от двайсет години.
Седмицата в СТЪПКИ: Къде, какво и защо от 22 до 28 май
2 години, 60 кирилски букви, с които започват 60 думи, на които 60 известни личности от българския културен елит дават 60 кратки определения – художникът Дамян Дамянов представя проекта си „Под езика“...