В миналото те са просто манекени – високи хора с дълги крайници, върху които дрехите да изглеждат перфектно. Но днес картинката изглежда по съвсем различен начин. Те са много повече от фигура, която да покаже дрехите ти - те са актриси, инфлуенсъри, бизнесдами и какво ли още не... Малките момиченца искат да станат модели като тях, порасналите жени искат да се обличат като тях и затова се следи всяка тяхна крачка – дори и когато отидат да си купят кафе, облечени с широк анцуг, кроп топ и UGG-та.
През десетилетията образът на модела еволюира. Да, те все още ходят по подиуми и снимат фотосесии, но влиянието, което имат върху масовата култура и върху подхода към личния ни стил е огромно. Както казват от Vogue, ако до 50-те години на миналия век моделите заемат втори план, а дрехите - първи, днес е точно обратното. По онова време дефилетата са само за отбрана публика и зад затворени врати. Но през 1963 г. в модните ателиета нещо започва да се променя и това се случва с ревютата на една дама, която със сигурност познавате: моделите започват да слизат по дълго стълбище, обградено от огледала, като по този начин модния подиум започва да приема една по-различна форма. „Жената Шанел“, както и моделите на Шанел напълно въплъщават духа на марката и на нейната основателка – дори в поведението си. 60-те години експлодират с вихрушка от светлини, цветове, странни персонажи и екстравагантност. Модата също иска да е част от това: стилът Мод и дръзката атмосфера, която внасят мини полите, се олицетворяват от незабравимата Туиги – детинско създание, което завинаги променя стандартите за красота.
През 90-те години модната индустрия придобива огромна сила и официално влизаме в ерата на супермоделите: Кейт Мос, Наоми Кемпбъл, Линда Еванджелиста, Карла Бруни, Клаудия Шифър, Синди Крауфорд и още много символни имена, които все още биват наемани от най-популярните модни къщи за дефилета и кампании, защото дори и на по 50 и отгоре успяват да превърнат в злато всичко, до което се докоснат. Супермоделите не остават само на модния подиум, а завладяват целия свят: от кориците на таблоиди, държейки за ръка актьори като Джони Деп и Леонардо ДиКаприо и участия във филми, до различен тип реклами, снимане на клипове и какво ли още не… Превръщайки се в топ звезди, те вече са блян, мечта, стремеж.
Нищо не представя културата на 2000-те, както ангелите на Виктория Сикрет: Жизел Бюндхен, Алесандра Амброзио, Адриана Лима оставят неизличима следа. Дълги крака, буйни гъсти букли, кукленски очи и устни, блестящи усмивки – те представят перфектния образ, който всъщност е и недостижим за доста жени по света.

В края на 2000-те, навлизаме в инди времената: рок фестивали, ъндърграунд клубове, Алекса Чънг във връзка с Алекс Търнър въплъщава мечтата на всяко Tumblr момиче, Сиена Милър и Агнес Дейн с нейната пикси прическа и андрогинния й вид, напомняща малко на Туиги. През тези години някои модели слизат от трона на It-Girl и все повече започва да се обръща внимание на стила им в ежедневието. Започват да се преместват от модния подиум на първия ред. Няколко години по-късно, в средата на 2010-те, се появява Кара Делевин, която въплъщава хипстър момичето: нейните шантави изяви показват, че не се взима твърде насериозно, готините й кампании я издигат до ролята на парти животно, а иконичните й буйни вежди вдъхновяват хиляди момичета да ги повторят - помните нашествието на комплекти за вежди през тези години, сигурни сме.
Коментари: 0