Следва

Галена се съблече в името на... "Модерно"

Темата на Нова

Вече близо 15 години Светльо обикаля страната – първоначално по строежи и скелета, а в последствие – в търсене на забравени свети места. 

Events преди 11 години

Събота, 18 август, 19.30 ч.
Тема: Апостол на неволята
Автор: Рада Богданова

Светльо – Светлозар Стоянов, е израснал в домове за сираци. Завършва богословие, но признава, че не може да нарече себе си „богослов”. По-скоро се определя от „тия, празнословите”, като добавя – „с чувство за българин, за това че съм човек и си тежа на мястото”.

В съботното издание на „Темата на Нова” репортерът Рада Богданова ще представи този човек като „апостол на неволята” и ще разкаже на зрителите неговата история. Вече близо 15 години Светльо обикаля страната – първоначално по строежи и скелета, а в последствие – в търсене на забравени свети места. До днес вече е минал през десетки изоставени местности и манастири, където посвещава труда и волята си за тяхното възстановяване. Работи, без да очаква възнаграждение или признание, а заслугите приписва на местните хора, които увлича със себе си. Преди 4 години прави и първата си изложба на забравени свети обители. От тогава е подредил експозиции в повече от 25 града, като едновременно с това не спира да обикаля... в търсене на следващия, заплашен от гибелта на времето и немарата на хората, манастир.

Неделя, 19 август, 19.30 ч.

Тема: Гагаузите
Автор: Даниела Тренчева
Оператор: Росен Илиев



В неделното издание на „Темата на Нова” ще бъде излъчена втората част от поредицата на Даниела Тренчева за бесарабските българи. Този път водещата на новинарската емисия ще потърси отговор на въпроси около произхода на гагаузите и общите им традиции с бесарабските българи в Молдова.

Много автори до момента са се опитвали да определят народностната принадлежност на гагаузите, предвид факта, че те са се изселили от България, християни са, но пък са говорили турски. До скоро потомците на бесарабските българи в Молдова, отишли там по време на руско-турските войни от втората половина на 18 до средата на 19 век, наричат гагаузите, тръгнали с тях от Добричко, „нашите”. Сега обаче ги наричат „съседи”.

Какво промени отношението и историята? Екипът на Нова ТВ ще се опита да разбере от самите тях, на място в селата Кирсово и Комрат /Тараклия/, където живеят заедно българи и гагаузи. Оказва се, че в разнородните исторически документи и теории всеки тълкува историята по свой начин. И на българите наистина им се иска гагаузите да са от техните – било заради произход, съседство, възможности за взаимопомощ, обич към съратници, теглили същата съдба, общите песни или просто защото... има значение кой пише историята – дали тя е събрана от хората в Молдова, Турция или България, или просто се диктува от политическите и икономически интереси.

 

More from View Sofia

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 4 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 2 седмици

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?