Следва

Данчо Караджов, Преслава, Вики Терзийска и Миро са треньорите във втория сезон на „Гласът на България”

Владимир Димитров - Майстора ПЪРВИЧНАТА МАТЕРИЯТА

Включените 65 живописни, акварелни и графични творби на Майстора са избрани с ... 

Events преди 11 години

Живопис, рисунка, графика

Изложба в галерия „Индустриална” – 19 септември – 15 октомври 2012

С изложба от цикъла „Шедьоври на българските галерии” галерия „Индустриална 11” отбелязва 130 годишнина от раждането на Владимир Димитров – Майстора.

Изложбата може да бъде посетена в галерия „Индустриална”, София, ул.Индустриална 11, между 19 септември и 15 октомври 2012 година.

Събитието се дължи на сътрудничеството между галерия „Индустриална” и Съюза на българските художници, на участието на Художествена галерия – Кюстендил, Националната художествена галерия, Регионален исторически музей – Благоевград, както и на подкрепата на Фондация „Братя Василеви”.

Включените 65 живописни, акварелни и графични творби на Майстора са избрани с желанието да се върне внимание към онази част от ранното художествено наследство на твореца, която обикновено остава в пограничното поле на възприятието през годините.

Подбраните от фондовете на редица художествени галерии в страната, както и непоказвани досега творби от частни колекции представят една съкровищна, съкровена част от делото на художника. Част от творбите, създадени непосредствено след Първата световна война, са проекти, към които художникът се връща отново и разработва в следващите години.

В този смисъл те могат да се възприемат като „архетипни” за творчеството му. Включена е и част от военната продукция на Майстора. От тези рисунки с молив и туш добиваме представа за съпричастието и честността, на които художникът е способен.

Високата оценка, която тези документи получават от критиците на времето доказва тяхната изключителност и ги поставя далеч над останалата продукция на българските военни художници. Живописните творби - намиращи се в непоказвани до момента частни колекции, завършват и допълват експозицията като представят и зрелия период на художника, в който той, запазвайки бистрия си и новаторски подход, довежда до синтез предишните си дирения.

За мото на изложбата – Първичната материя, може да послужи извадка от текст на Чавдар Мутафов от 1927 година посветен на графичното изкуство на Майстора:

„...Там щрихите на перото сякаш дялаха формата, както дървото се дяла с нож – и по този начин изобразените предмети (...) получаваха някаква ръбата стегнатост, известна кубистична структура и застиваха неподвижни, съчетани и сраснати един в други.

Тази техника обаче, лишена от подробностите на случайното, твърде бавна и твърде старателна в еднаквостта на щриха, даваше от своя страна на изображението някаква вкамененост, изключваща движението на линията и моделираща само плоскостите.

Отсъствието на движение в образа даваше пък на формата известна безвременност, някакво експандиране изключително в простраството; оттук и една почти скулптурна неподвижност, в която материята се превръщаше в широки застинали маси – и тогава всичко ставаше едно (...) – една необятна и каменна материя, едно първично вещество, от което е бил сътворен светът.”

 

More from View Sofia

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 5 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 2 седмици

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?