Следва

През седмицата ще видим... Или най-интересното в афиша на града 24 февруари - 2 март

Куентин Тарантино и Луси Лиу разказват за „кървавата среща” между Унгария и Русия в поредицата „bTV Документите”

В последната събота на февруари, зрителите на bTV и фенове на телевизионната документалистика ще имат възможността да се докоснат до един филм, продуциран от Луси Лиу и Куентин Тарантино и преразказан от световноизвестния плувец “Марк Шпиц..

 

Events преди 10 години

В последната събота на февруари, зрителите на bTV и фенове на телевизионната документалистика ще имат възможността да се докоснат до един филм, продуциран от Луси Лиу и Куентин Тарантино и преразказан от световноизвестния плувец “Марк Шпиц."Яростта на свободата” (Freedom’s Fury) разказва героичната история на демократичното Унгарското въстание от 1956 г., през призмата на олимпийската водна топка и конфронтацията между Унгария и Съветския съюз на игрите в Мелбърн. Мачът, който се провежда по-малко от месец, след като руснаците потушават въстанието в Будапеща, ще се запомни като най-кървавото събитие в олимпийската история.

Режисьорът на „Яростта на свободата” Колин Грей внимателно преразказва историята на Унгарската революция от 1956 през очите на борците за свобода, както и на състезатели от отборите по водна топка на СССР и Унгария. Грей съпоставя снимки от ненадминатото царуването във водната топка на Унгария с мощни кадри на въстанието: от една млада медицинска сестра, гордо размахваща унгарското знаме с отрязаната червена звезда в центъра, до брутални политически екзекуции от съветския режим.



Случката с кървавата баня дава нов смисъл на руската поговорка: "Водната топка не е пинг-понг". Историята на този сблъсък отвъд спорта, известен още като "Кръв във водата", пресъздава силата на човешкия дух и партиотизъм на хората в една страна, бореща се за своята свобода.

„Яростта на свобода”
ще предложи нов преглед на събитията от 56-та , тази събота, 22 февруари, от 22:30 по bTV.

More from View Sofia

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 6 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 2 седмици

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?