Следва

"A Very Murray Christmas": Мъри, Майли и Клуни в Коледната комедия на София Копола

Шест седмици до големия финал на "Ръкописът"

12 романа продължават напред след оспорваната надпревара в седми епизод...

Events преди 8 години

Изключително оспорвана надпревара и интригуващи предизвикателства изпратиха 12 ръкописа напред към финала на „Ръкописът”. В рамките на 90 минути седмият епизод на литературното реалити на БНТ 1, което преобърна представите за реалити шоу и показа, че то може да бъде провокативно и интригуващо, поднесено с вкус и финес, предложи на зрителите неочаквани обрати и емоции. Шест седмици делят един от конкурентите до големия финал, който ще му осигури договор с издател за дебютния роман.

В битката снощи влязоха шестимата победители от първите епизоди - Георги Бърдаров, Светозара Давидкова, проф. Любомир Халачев, Полина Велева, Ралица Стоянова и Васил Панайотов. Заедно с тях се включиха още 7 участника, отпаднали в предишните етапи, на които творческият борд на „Ръкописът” даде втори шанс: Денис Българанов, Любослава Трайкова, съавторите Благовест Владимиров и Антоний Диков, Дилиян Манолов, Антон Чикакчиев, Пламен Глогов и Николай Петков.

Разделени на три групи, участниците се изправиха пред първите предизвикателства, с които трябваше да се справят в рамките на 30 минути. Четирима от тях се срещнаха с писателя Христо Карастоянов, който провокира въображението им с малко известни факти около биографията на Гео Милев. Втората група беше предизвикана да състави текст за песен за композитора и певец Стефан Вълдобрев. Интересното тук бе, че повечето от тях са писали повече в проза, и затова бе вълнуващо да пробват силите си с поезия.

Последните участници пък бяха изненадани с кратък анимационен филм, създаден специално за предаването. В компанията на режисьора Димитър Коцев-Шошо, претендентите изгледаха клипчето, а всичко останало след това бе в ръцете и въображението им. Написаните текстове бяха оценявани от Шошо и журито – писателите Ваня Щерева, Захари Карабашлиев и Владимир Зарев.

След края на първия кръг в играта на елиминации отидоха трима – от всяка група по един. Следващата задача бе всеки от участниците да представи в една страница герой от своята книга, като използва задължителните три думи „орех”, „характер” и „шоколад”. Както научиха и зрителите на БНТ, тези три думи са сред най-рядко използваните в разговори според Честотния речник на българския език.

На финала на предаването журито реши, че от по-нататъшната надпревара окончателно отпадат Антон Чикакчиев и съавторите Благовест Владимиров и Антоний Диков.

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 5 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 2 седмици

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?