Следва

Камелия Тодорова в Music Idol

Комикс на Георги Господинов и Никола Тороманов-Фичо в ABITARE Италия

Българските паметници на социализма са една от основните теми в новия брой на авторитетното италианско...

Events преди 14 години

Българските паметници на социализма са една от основните теми в новия брой на авторитетното италианско списание за архитектура, дизайн и начин на живот ABITARE. Акцентът за паметниците е отправен от корицата на списанието. Публикувани са авторски материали от третия брой на българското издание на ABITARE.

В специалната статия „Последен епиграф” Алесандро Фосати, който е архитект с интерес към взаимоотношението между литературата и изображенията, акцентира върху графичната новела на Георги Господинов и Никола Тороманов-Фичо.

„Оголени от комунистическите реторика и пропаганда и смазващата тежест на алегорическото патриотическо покровителство, паметниците изглеждат като експерименти в гигантизма и, колкото и да е абсурдно, по-близо до нас, отколкото в миналото. Те са пълната противоположност на градинските джуджета, друга част от нашето всекидневие. Тази гигантска монументалност, която сега се предлага парче по парче на потребители с различна идеология, ни пленява.

Огромният им размер е впечатляващ и дава тласък на мечтите за мощ и сила. Съвременните дизайнери са наясно с този факт. Студио Job например използва притегателната сила на гигантизма и го превръща в ефективен комуникационен инструмент”, пише Алесандро Фосати. Авторът е впечатлен от комикса на
писателя Георги Господинов и художника/сценограф Никола Тороманов. Той разказва за работата на българските творци и коментира монументалността на паметниците от социализма.

Към статията на Фосати италианското сп. ABITARE прибавя текста на проф Благовест Вълков, интервюта с Евгений Бакърджиев, фотографиите на „Студио МЕН” и архивни снимки от гр. София.

Георги Господинов (България, 1968) е автор на няколко стихосбирки, като последната от тях е „Балади и разпади”. Неговият „Естествен роман” има шест издания в България и е преведен на 12 езика, включително английски, немски, италиански и френски. Той е автор и на пиеси и сценарии за късометражни филми като например „Омлет”, с режисьор Надежда Косева, който пожъна успех на фестивала Сънданс 2008.
www.spomeniteni.org




Никола Тороманов (България, 1968) е завършил Художествената академия в София със специалност Сценография. Създал е декорите за повече от 20 постановки и филми в България, Русия и Германия, като е носител на множество награди за работата си. Сценограф е на филма „Дзифт” с режисьор Явор Гърдев, има и три изложби на свои картини. Никола Тороманов се интересува и от комикси и е автор на илюстрациите на „Мухата” и поредицата „Бащата на Лиа”.

Първият брой на двумесечното списание Abitare България, което се издава на английски и български език, излезе на 1 ноември 2008, като си постави за цел “да разчупи архитектурните стереотипи или по-скоро да започне да говори за архитектурата по нов начин, в страна, където тя е била пренебрегвана твърде дълго. В държава, която след неконтролиран и неконтролируем бум на строителството, сега трябва да използва настоящата икономическа криза, за да си зададе въпроса какво крие бъдещето.” Издавано от QM под редакцията на архитект Антоние Манолова, списанието представя статии, публикувани в Abitare, плюс собствените си мисли за дизайна, архитектурата и начина на живот в балканските страни, в опит да „насърчи таланта и да открие приложими решения на днешните проблеми.”

More from View Sofia

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 3 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?