Следва

"Отлъчване"

СОЛ - фотографска изложба на Петър Недялков

Откриване: 15.01.2018, 19:00
Галерия SYNTHESIS, бул. Васил Левски 55

Events преди 6 години

„СОЛ“ е документален фотографски проект, фокусиран върху работния процес на малка група индийски работници в една от последните частни солници в най-индустриалния град на Индия – Мумбай.

Тези солници са собственост на семейство Гародия. Управлението им се предава вече четвърто поколение. Разположени са от двете страни на магистрала, която свързва двете основни части на града. Те са последното оцеляло сред малкото открити пространства и се нуждаят от опазване от „проектите за осъвременяване“. Освен основното си предназначение, Солниците имат ролята на единствената естествена защита от наводнения.
През последните десетилетия, секторът на недвижимите имоти в Мумбай изпитва липса на площ и вижда именно в териториите на Солниците своята възможност за развитие. Водят се дела за предпазването им от унищожаване и застрояване. За момента е издадена забрана за воденето на каквито и да било преговори за промяна на собствеността им.
Без тази информация и без насочено внимание е много вероятно Солниците да останат незабелязани от преминаващите по магистралата. Но Петър Недялков ги е забелязал. Той споделя, че в началото дори не предполагал къде е попаднал. Заинтригуван чисто визуално, намерил мястото, хората и атмосферата, които съвпадат с неговата идея за проект.

Обектът на тази изложба е солник, който осигурява работа и подслон по време на летния сезон на около 30 – 40 работници на възраст между 17 и 60 години.

В продължение на 30 дни Петър изследва бита, ежедневието и трудностите, пред които е изправена тази малка група от хора.

Представя своето преживяване в 24 кадъра, разделени в 10 портрета, 10 репортажни кадъра и 4 панорамни пейзажа.

За автора
Още от ученическите си години Петър знае, че иска да се занимава с фотография. Започва от рисуване с тънкописец до рисуване със светлина. Без съмнение голямата му страст е черно-бялата фотография. Обича да снима всичко, но най-вече улична и репортажна фотография. Историите, типажите и обстоятелствата, пред които го изправя този жанр, е нещото, което го прави предпочитан пред останалите. Харесва изчистени композиции, без излишни елементи. Винаги търси геометрията в кадрите си. Вдъхновяват го автори като Арнолд Нюман, Алекс Уеб и Мат Блек. Роден е през 1992 г. в град София. Завършва средното си образование в 54. СУ "Свети Иван Рилски“. През 2012 г. е приет в специалност Фотография в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Фотографиите включени в изложбата са дипломния му проект.

Изложбата е част от програмата „Галерия SYNTHESIS представя млади автори“ и може да бъде разгледана до 30.01.2018 г.

More from View Sofia

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 5 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 2 седмици

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?