Следва

We love: Хенри Кавил като The Witcher

Remember, remember the 6th of November: "А" като Арнолд Нюман

"В" като Вендета, "А" като Арнолд Нюман...

Events преди 5 години

Между 6 ноември и 9 декември в Софийска градска художествена галерия ще видим мнозина от знаковите личности на ХХ век, застанали пред обектива на Арнолд Нюман (1918 - 2006). Първата изложба в България на емблематичния фотограф ще представи 55 кадъра с историческа значимост. “Аз съм най-строгият арт директор, най-лошият диктатор във фотолабораторията, винаги смятам, че може да е по-добре!” - казва за себе си Нюман и буквално заставя Пикасо да следва неговите инструкции, за да създадe известния му портрет - Пикасо в близък план, подпрян на ръката си.


Арнолд Нюман © Игор Стравински, Ню Йорк, 1946

Само 5 дни ни делят от изложбата - десето юбилейно издание на платформата “Майстори на фотографията”, която се осъществява от фондация МУСИЗ и фондация “Америка за България” в партньорство с VIVACOM и VIVACOM Art HAll и със съдействието на Столична община, Leica България, Гранд хотел София, фондация Arnold & Augusta Newman и галерия Howard Greenberg.


Арнолд Нюман © Джаксън Полък, Спрингс, Лонг Айлънд, 1949

Кой е Арнолд Нюман? Типичен нюйоркчанин - амбициозен, посветен на работата си, никога достатъчно удовлетворен от нея. За разлика от своите съвременници, които не се разделят с удобството на студиото, Арнолд Нюман се пренася на терена на модела си. Биографичният му подход и дълбочината на образа, който изгражда, го отличават от колегите му и го отвеждат в студиата на художници, скулптори, писатели, сценаристи, поети, журналисти, архитекти, учени, бизнесмени, политици и включително негови колеги фотографи.


Арнолд Нюман © Пабло Пикасо, 1956

Арнолд Нюман заснема повече от 800 портрета, между които на Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Мерилин Монро, Труман Капоти, Игор Стравински, Артър Милър, Айн Ранд, Даян Вриланд, Джорджия О‘Киф и Алфред Стиглиц, Ман Рей, Алфред Круп, Джон Кенеди, Бил Клинтън и много други.

Въпреки че става известен като бащата на “портрет в интериор”, този подход описва само един аспект от творчеството му - “По-скоро съм символист и импресионист, или какъвто и друг етикет ми сложите.”


Арнолд Нюман © Труман Капоти, Ню Йорк, 1977

Брилянтното изпълнение на неговите портрети доказва, че добрата фотография е резултат от едновременното овладяване на светлина, камера, филм и копиране на хартия. Характерно заснема по 35 до 40 негатива, докато анализира кой е най-подходящият миг и третира полето на негатива като художник, очертавайки желания кадър.

На 7 ноември, ден след откриването на изложбата на Арнолд Нюман в България, изследователят на неговото творчество Уилям Юинг ще изнесе лекция върху изкуството му. Юинг е световнопризнат специалист в областта на фотографията, автор, куратор на изложби. В момента е директор “Кураторски проекти” в издателство Thames & Hudson. Написал е около 50 книги, една от които - Masterclass: Arnold Newman - ще бъде представена в Софийска градска художествена галерия като част от изложбата “Майстори на фотографията – Арнолд Нюман”.

Изложби, курирани от Уилям Юинг, са показвани в над 100 музея по света, сред които MoMA в Ню Йорк, Център Помпиду, Maison Europénne и Jeu de Paume в Париж, Kunsthaus в Цюрих, Националната галерия на Канада, Националната галерия на щата Виктория в Мелбърн, Museo Nacional Reina Sofia в Мадрид, в лондонските Photographers Gallery, Serpentine, Hayward и Barbican. Носител е на “Наградата за изключителни заслуги към фотографията” на Кралското фотографско общество и Ордена за изкуство и литература на Френската република.

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 3 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?