Следва

Мини-сериалът „Чернобил“ с премиера на 7 май в HBO GO и HBO

С лекции, прожекции, изложби, турове и VR продължава програмата „100 години Баухаус“ в София

След редица събития във Варна и Пловдив юбилейната програма на Гьоте-институт по случай 100-годишнината от основаването на най-влиятелната немска школа през 20-ти век идва и в София.

Events преди 5 години



През март и април предстоят пет лекции на специалисти от България и Германия.

През 2019 г. се навършват 100 години от основаването на школата Баухаус във Ваймар, Германия. Тя е необикновено училище за изкуства, което създава нова среда за експерименти и обмен между жанровете. Баухаус цели да размие границите между изкуство, театър, танц, архитектура и дизайн. Баухаус е преди всичко модерната идея за нова функционалност и нов поглед към света и неговото влияние виждаме и до днес в съвременната архитектура и дизайн.

Баухаус е един от най-съществените приноси на Германия към културата на 20-ти век, но е и световен феномен. Дейността на учениците и последователите на Баухаус надхвърля пределите на Европа и можем да открием влияния от Израел до САЩ и от Китай до Нигерия.

През цялата 2019-та година Гьоте-институт България ще предлага различни събития, посветени на 100-годишнината от основаването на Баухаус, но и ще търси неговото влияние в България. Юбилейната програма вече започна с филмови прожекции, лекции и турове във Варна и Пловдив, а сега продължава и в София.

На 20 март стартира лекционният цикъл „100 години Баухаус“. В пет лекции архитектките Любинка Стоилова и Анета Василева от България и Изабел Бауер от Германия, както и изкуствоведката Избел Вюнше също от Германия ще представят за широката публика въведение в Баухаус и основните му аспекти и идеи – от историята преди и след Втората световна война, през влиянието в България, отношението в изящните изкуство до ролята на жените. Всички лекции ще се проведат в Гьоте-институт България с вход свободен и ще бъдат на български или респективно с превод на български език.


След въвеждащия лекционен цикъл програмата „100 години Баухаус“ ще продължи с пътуващата изложба „Баухаус Имагиниста“ на Гьоте-институт. Това е мащабен изследователски проект на Марион фон Остен и Грант Уотсън, който стартира през 2018 г., и се занимава с Баухаус и връзката му с различни авангардни течения по цял свят, занаятите, политика, популярната култура. Изложбата, която съдържа хиляди документи, архивни материали и съвременни намеси, се разгръща в залите на Хаус дер Културен дер Велт в Берлин, а благодарение на Гьоте-институт тя обикаля по цял свят и в по-малък формат, за да може да достигне до възможно най-широка публика. София ще бъде и първа спирка в региона на Югоизточна Европа след премиерата на пътуващия формат на изложбата в Атина.

„Баухаус имагиниста“ ще се открие на 10 май в Гьоте-институт. През целия месец, в който ще може да бъде видяна в София, тя ще бъде съпътствана и от редица други събития като филмови прожекции, тематични турове и детски работилници.

От март до края на годината в Гьоте-институт ще могат да се разгледа още и специална колекция с книги за Баухаус, предоставена от Франкфуртския панаир на книгата. Отново в Гьоте-институт посетителите ще могат да преживеят и VR обиколка на сградата на Баухаус в Десау. Специалното тук е, че турът представя сградата в нейния оригинален вид.

До края на годината предстоят още събития в Русе и други градове в страната, както и детски работилници и издаване на детски Баухаус карти на София и Пловдив с партньорите от Детска архитектурна работилница.


Юбилейна програма 100 ГОДИНИ БАУХАУС – София

Лекционен цикъл „100 години Баухаус“
20.03.-18.04.
Гьоте-институт България, ул. „Будапеща“ 1

Изложба „Баухаус Имагиниста“
10.-31.05.
Гьоте-институт България, ул. „Будапеща“ 1

 

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 3 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 2 седмици

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?