Следва

Постановката "Козметика на врага" по романа на Амели Нотомб със Софийска премиера в Театър Азарян

Богатият и смел колорит в живописта на Катрин Томова в галерия "Нюанс"

"Трънливи наслади"
Катрин Томова в Галерия "Нюанс"
живопис
1 – 20 октомври 2019г.
откриване: 1-ви октомври, 18.30 часа

Events преди 4 години

От 1-ви до 20-ти октомври Галерия "Нюанс" ще подслони изложбата живопис на Катрин Томова - "Трънливи наслади", представяща нови маслени произведения на художничката.

Живописният език на Катрин Томова е изключително запомнящ се, работата й с форма и цвят се развива логично и последователно още от студентските години. Дългият й творчески път минава през над 20 самостоятелни изложби, специализации в Париж и много участия в групови изложби в страната и чужбина. Темите, които следва са винаги лични и с тенденция за разгръщане във визуален разказ посредством усета й към възможностите на определени цветове и форми да предават сложна идея на интуитивно ниво. В големите формати авторката се чувства свободна да развива сложни абстрактни композиции, които същевременно изграждат пространства с осезаема дълбочина. "Сюжетите" на Катрин Томова не напомнят нищо познато ни до момента, но някак изграждат едно напълно физическо, възможно пространство, което, колкото повече бива съзерцавано, толкова повече се осъществява.

Заглавието "Трънливи наслади" е препратка към процеса на създаване. За художника творческият акт е неминуемо свързан с бодливи, болезнени усещания, но също така само той може да донесе търсеното удоволствие и удовлетворение. Затова и в живописта на Катрин Томова колоритът е богат и смел, често топлите гами се редуват със студени, което донася усещането за противоречие трансформиращо се в хармония.

Художественото образование и практика Катрин Томова получава в Школата по живопис, организирана от вицепрезидента на Есенния салон, Пиер Рамел, в Париж, където живее от 1989-та до 1991-ва. Първите си две самостоятелни изложби показва през 88-ма 89-та в Младежкия театър в София, след това има четири последователни участия в парижкия Есенен салон (1989, 1990, 1991 и 1992) и участва в Представителната изложба на български художници във Франция през 1991г. Включена е с репродукция в издадения юбилеен албум по случай 100-годишнината на Есенния салон като най-млад участник. Същата година е приета като студентка в École-des-Beaux-Arts, но следването й там е осуетено от обстоятелства. Излагала е в съществувалите по това време търговски галерии в софийските хотели "Рила" и "Интерконтинентал" (1992). През 1993г., по покана на галерия "Аполон и Меркурий", показва голяма самостоятелна изложба на Шипка 6. През 1994-та е приета за член на СБХ в секция Живопис. Зад граница има самостоятелни експозиции в галерия "Мона" в Лимасол, Кипър (1995) и в галерия "Готие" в Саарлуи, Германия (1998). Участвала е в редица организирани от СБХ групови изложби и проекти, между които: "Нови имена" – Шипка 6, кураторски проект на Мария Василева (1992); Международно Триенале на живописта (1996); "Цветът" – кураторски проект на секция Живопис; "Болница за влюбени", кураторски проект на Димитър Грозданов (2014).

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 4 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 2 седмици

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?