На 27 февруари, четвъртък от 18:00 ч. в СГХГ ще бъде открита изложбата "ИЗКУСТВО без/със ВРЕМЕТО?" с творби от Божидар Бояджиев, Лъчезар Бояджиев, Мария Зафиркова, Надежда Олег Ляхова, Любомир Минковски, Иван Мудов, Милко Павлов, Любен Петров, Боряна Росса, Севда Семер, Недко Солаков, Сашо Стоицов, Георги Тодоров, Стефан Янев.
Боряна Росса, Клонинг, 1997. Колекция СГХГ
"ИЗКУСТВО без/със ВРЕМЕТО?" обаче показва произведения на съвременното изкуство, които са "годни" и да отпращат назад във времето, и да гледат към бъдещето. Изложбата е изследване на свойството на някои художествени образи и творби да остават "съ-временни", или иначе казано "СЪС-времето", години след датата на създаването си; такива, които с течение на времето успяват да синхронизират своята актуалност, и с променящия се свят, и с представите за съвременност.
Любомир Минковски, По-бързо ли?, 1986. Колекция СГХГ
Избраните произведения са създадени между 1979 и 2027 г. – нарочно разширен времеви отрязък, който не съвпада с установените принципи за периодизация на художествените процеси. Без да цели историчност, йерархичност или хронологическа последователност, изложбата се ангажира с идеята за "устойчивостта" на определени теми, идеи, критерии за качество, стилови или езикови аспекти в изкуството.
Сашо Стоицов, Източни миниатюри (Право на труд), 1996. Колекция СГХГ
Включени са живописни творби от 80-те години на 20-ти век, в които умелата направа върви заедно със склонността към концептуализиране. Тенденцията не е доминираща за онова десетилетие, но е предвестник на духа от началото на прехода, като се вписва изключително адекватно и в днешните процеси. Други произведения, които считаме за "съвременни", по съдържание препращат към Античността или Средновековието – със съдържанието, с образния си език или с езиковите си похвати. Актуални и съвременни с пълна сила, те са много повече от документ за времето, в което са създадени или показани за първи път. Това е така, защото авторите им са избегнали преходната актуалност. А част от творбите в изложбата се опитват да предвидят какво ще се случи по-нататък в изкуството и в живота.
Недко Солаков, Вечност, 1987. Колекция СГХГ
Самото определение "съвременно" винаги е било проблематично за визуалното изкуство – и защото няма единомислие по въпроса кога е започнало, и защото самата наша представа за съвременност се променя. Далеч и от теоретизирането, и от коментара на термини и определения, изложбата се конфигурира в пространството като създава връзки между творбите, следвайки интуитивния маниер за куриране, познат от последните десетилетия.
Лъчезар Бояджиев, Завръщането на Вероника, 1995-7. Със съгласието на автора
27 февруари – 5 април 2020, откриване 27 февруари, четвъртък, 18.00ч.
More from View Sofia
Почина Жан-Жак Семпе, авторът на "Малкият Никола"
След 89 години детство почина френският карикатурист и илюстратор Жан-Жак Семпе. Авторът на поредицата, с която хиляди майки отгледаха децата си, напусна този свят дни преди 90-ия си рожден ден
Древни мозайки от Капитолийските музеи в Рим - в НАИМ при БАН
На 15 май от 18:00 ч. в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ при БАН) се откриват изложбите "Цветни картини от Древен Рим: мозайки от Капитолийските музеи" и "Усет за разкош: Римски мозайки от България".
Иван Мудов, артистът който проси на светофара
Иван Мудов коментира и предизвиква стереотипите - както в реалността, която ни заобикаля, така и в рамките на художествения свят. Много често обект на неговите работи са социалните и политическите навици, а също и изкуствено изградените групови взаимоотношения, базирани на суета и модели на подражание