Следва

We Love DJs парти в ID club

Коледни отстъпки в Музейната галерия за модерно изкуство

Тhe Museum Gallery of Modern Art в София (ул. Оборище 10) открива Коледна разпродажба на литографиите на Марк...

Events преди 14 години

Тhe Museum Gallery of Modern Art в София (ул. Оборище 10) открива Коледна разпродажба на литографиите на Марк Шагал. По случай Kоледните и Hовогодишни празници Тhe Museum Gallery of Modern Art ще разпродава всеки ден по една творба на Марк Шагал с 25% отстъпка. Предлаганите творби са литографии от Библейската серия на големия художник.

Библейската тематика вълнува Марк Шагал още от ранното му детство:
„От най-ранна възраст аз съм запланен от Библията. Винаги съм вярвал, че Тя е най-богатият източник на поезия... Библията е съсзвучна с природата, и тази нейна тайна винаги съм се стремял да предам на поколенията...В изкуството, както и в живота всичко е възможно, когато водеща е любовта.”

През 1931 г. Шагал посещава Палестина и бива запланен от духа на местното население и от Светите места, където намира визуален еквивалент на Библията и част от самия себе си. От 1931, Шагал започва да илюстрира Библията, прави подготвителни рисунки и гвашови работи, които по-късно използва за сериите офорти и литографии. Библейската тематика остава негова страст до края на живота му.

През следващите 35 години, той създава повече от 100 литографии, офорти и живописни работи, които олицетворяват неговата дълбока вяра и пламенно проучване на библейските сюжети. Шагал започва своята великолепна графична серия с Библейски сцени в началото на 30-те години за издателя и търговец на произведения на изкуството - Амброаз Волард. Когато през 1939 Шагал напуска Франция, поради настъпването на нацистите, и смъртта на Волар серията остава непубликувана.

През 1956 и 1960 графиките са окончателно публикувани от издателя Териад, заедно с работите, които Шагал добавя между 1952 и 1956 г. За да отпразнува случая Териад възлага на Шагал нова серия литографии на библейска тематика за специалното издание на Verve (publication), излязло от печат 1960 г. Шагал прави 24 цветни литографии, които пресъздават Рая, Сътворението, Рут, жените от Произход и Йов, всяка носеща тържествена и изтънчена интимност, каквато не е срещана от произведенията на Рембранд.

Богаството и пищността на цветовете на тези литографии е съчетно с дълбока чувствителност и щателно опознавне на сюжетите. Именно способността на литографията да бъде близък еквивалент на живописта с нейната цветност и широка свободна мазка обяснява особеното пристрастие на Шагал в следвоенните годни към тази техника. Освен това литографията притежава оптимални възможности за тиражирне и с това отговаря на стремежа на Шагал в зрелия му период към по-широк контакт със зрителя, към разпространение на художественото послание и най-вече на библейското такова.

В работите на Шагал, особено в литографиите, той представя огромно разнообрзие от действителни човешки типажи и психологически състояния, неизброим спектър от емоции с техните нюанси, които трудно могат да се предадат чрез думи.

Улица Оборище 10.

 

More from View Sofia

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 6 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 2 седмици

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?