Следва

Националната галерия и галерия "Виктория" представят Константин Гърнев

Стиляна Узунова открива своята нова изложба „Градът“ на 17 юни

Спомени от лични преживявания, кадри от познати сцени, звуци, аромати и светлини ще се преплетат в новата история на художничката, която ще бъде представена в галерия „Астри“

Events преди 2 години

На 17 юни Стиляна Узунова ще представи своята нова изложба „ГРАДЪТ“, която ще ни пренесе в един забързан свят, подчинен на своя динамика, цветове и усещания. През 2019 българската художничка спечели престижния конкурс на СБХ и замина за Париж в Сите дез Ар, международна резиденция за артисти в сърцето на града. След връщането си от Франция, с още бурните впечатления от пътуването, тя направи цикъл от картини, които показа в Бургас, в галерия „Пролет“. Година по-късно, спомените и усещанията от града вълнуват художника по друг начин.

Нейният различен поглед към вечната тема „Париж“, както и меланхолията от първата среща остават, а носталгията предизвиква появата на новата й изложба „ГРАДЪТ“. Парадоксалното е, че тези по-скоро минорни чувства материализират монументалността и мащабите на метрополиса с неговото шеметно движение. Безкрайните, усукани, снадени и преплетени линии на човешките чувства и свързаности са реперите в пътуването сред анонимната тълпа; съхраняват с нежност и топлота спомени за лични преживявания, кадри от познати сцени, звуци, аромати и светлини.

„В живописта си Стилияна е и фигуративна, и абстрактна. Реалистична, и сюрреалистична. Може да откриете още стилове в платната й и няма да сгрешите. Колкото повече гледате, толкова повече ще откривате. Тя рисува така, не защото би искала да се хареса на едни или други ценители на живописта. Рисува така, защото притежава вкуса и смелостта да бъде свободна. Да изразява, да открива и разкрива себе си, дори, да бъде откровена докрай и все пак да съхрани своята същност“, допълва Вихра Пешева, галерист и създател на галерия АСТРИ.

Стилияна Узунова е родена в София, 1978 г. През 1997 завършва НУИИ „Илия Петров“, а през 2005 се дипломира в Националната художествена академия в класа на проф. Владислав Паскалев. В последните десет години прави осем самостоятелни изложби в едни от най-добрите галерии в София, Пловдив, Плевен, Бургас, както и в Културно – информационния център на България в Скопие. Многобройни са участията й в общи национални и регионални изложби, кураторски проекти и престижни арт форуми-проект „Съвременна българска живопис 7X5X3“, СБХ, София; Художествена галерия Владимир Димитров – Майстора, Кюстендил; Festival of Lights, Berlin- част от селекцията в 15-тото юбилейно издание на фестивала и проектиране на творба ‘’От бъдещето‘‘ на фасадата на Bode Museum; Градска художествена галерия Благоевград и десетки други тематични участия в цяла България.

Картините може да бъдат видяни в столичната галерия Астри от 17 юни -15 юли.

 

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 3 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?