Следва

ReView of the week: Изминалата седмица на едно следобедно кафе

Скандалният Деймиън Хърст и неговият диамантен череп ще обитават Музейната галерия в София

Перспективите пред Хърст като най-известния и скъпо продаван жив автор, превърнал се в абсолютно явление на...

Events преди 13 години

Перспективите пред Хърст като най-известния и скъпо продаван жив автор, превърнал се в абсолютно явление на световната арт сцена, са гаранция, че творбите могат да надхвърлят със 130% своята първоначална стойност само за няколко години след като излязат на вторичния пазар.

Деймиън Хърст е роден в Бристол, Англия през 1965 година и е отгледано от майка си хлапе, чийто баща ги изоставя в подрастваща възраст.

В изкуството си Хърст засяга темата за несигурността и преходността на човека и биологическото съществуване изобщо.

Неговите най-провокативни творби разглеждат въпросите за значението на живота и смъртта, властта и предателството, връзката между изкуството, комерсиализацията и парите. За да предаде концепцията си, той използва различни техники и медии – инсталация, скулптура, графика, живопис и др.

Подобно на Анди Уорхол и Джеф Кунс преди него, в разнообразните си арт проекти, Хърст се интересува от потреблението и комерсиализацията на изкуството, както и паричната скала, по която се оценяват и купуват произведения на изкуството. Темата присъства най-осезаемо в творението For the Love of God..

Европейското издание на американското списание "Тайм" пише, че той е най-богатия творец в историята на изкуството със състояние от близо 1 милиард долара. Деймиън Хърст е признат за един от най-търсените и проспериращи съвременни художници. Картините и инсталациите му са изложени в световноизвестни музеи, както и в частни и корпоративни колекции.



Най-скандална, обаче остава исканата от Хърст цена от 100 000 млн. долара за работа, известна като „For the love of God”, който ще видим с очите си у нас в Музейната галерия за модерно изкуство.

Обсипаният с 8 601 скъпоценни камъка (три пъти повече от скъпоценностите върху короната на британската кралица за официални поводи) човешки череп е замислен като абсолютната провокация към най-богатите колекционери в света.



Фасадата на столичната галерия вече е "облечена" с ярките точки на най-известния и скъпо продаван жив автор в очакване на експозицията, която се открива на 1 октомври и продължава до 30 октомври. Лимитираната колекция, която ще бъде представена у нас, съдържа графични произведения от три различни серии.

Техниките са офорт, фотогравюра с ръчно оцветяване, акварел и сериграфия.



От 1 до 31 октомври в Музейната галерия за модерно изкуство.
 

More from View Sofia

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 4 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 2 седмици

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?