Следва

Готин, млад и талантлив - Franky Rizardo зад пулта в завод Витоша

Изложба по ТВ. Царят на металите

Малко хора по света, а и у нас знаят, че най-старото обработено злато е ... от 5-то хил.пр.Хр. и е открито в...

Events преди 13 години

Малко хора по света, а и у нас знаят, че най-старото обработено злато е ... от 5-то хил.пр.Хр. и е открито в обществени и жилищни сгради край село Хотница, Великотърновско. Хилядолетия преди т.нар. “високоразвити” цивилизации от поречията на Нил и Ефрат да започнат да изразяват боговете и себе си чрез скъпоценния метал, живеещите по днешните български земи са “общували” чрез златото – на километри разстояние и на столетия дистанция.

Доказват го и находките от световноизвестния Варненски некропол и по-малко известното съкровище от 3-то хил.пр.Хр. от село Дъбене. За древната гордост на днешните български земи и за правото да се наречем коренни европейци разказва програмата на TV Art /в кабелната мрежа на България/, която Света гледа на адрес www.tvart.info.

И за да не звучи патриотарски, телевизията за изкуство и пътешествия представя и гордостта на Египет - златото от гробницата на Тутанкамон, както и визитната картичка на Гърция – златото на Агамемнон.
Царят на металите или металът на царете, както наричат златото от древни времена, блясва на нашите екрани и чрез митичните богатства на цар Мидас – заснети в съседна Турция.

За Мидас легендата разказва, че бил толкова алчен, че в края на дните му всичко до което се докоснел се превръщало в злато – така и умрял от глад и жажда, защото водата и храната ставали на скъпоценен метал в ръцете му.

Не толкова страховити са легендите за златните съкровища на Месопотамия представени по TV Art чрез музейните колекции на Дамаск и Алепо. Целта на медията е да събере в едно всички колекции от древния свят, за да можем за пореден път да се убедим, че нещата, които свързват различните хора и цивилизации са повече от нещата, които ги разделят.



В този дух е и втората тема на месец ноември – стъклото. Също така бляскаво, то се превръща в художествена скъпоценност под ръцете на изтъкнати майстори от Великобритания, Франция, Люксембург, Полша, Литва, Естония, България и др. по време на Международния фестивал на стъклото - София 2010, приключил преди часове.

Най-добрите съвременни пластики и модерни инсталации от стъкло могат да се видят само по TV Art – медийният партньор на събитието.

И макар в реалния живот амалгамата между злато и стъкло да е безвъзвратно изгубена още преди векове със смъртта на последния велик алхимик, днес във виртуалния свят смесването им е отново факт за зрителите на TV Art.
 

More from View Sofia

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 6 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 2 седмици

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?