Следва

Следобеден чай или Маргарет, Камю и Белия заек

Графиката не е черно-бяла, казва художникът Стефан Марков

Неуморен пътешественик в необятните пространства на изкуството, Стефан Марков смело изследваше дълбините...

Events преди 13 години

През 2010 се навършват 70 години от рождението на един от знаковите автори в съвременната ни пластична култура – Стефан Марков.

Неуморен пътешественик в необятните пространства на изкуството, Стефан Марков смело изследваше дълбините на графиката, живописта, акварела, илюстрацията, както в класическите им, така и в експерименталните им превъплъщения.

Неговите последни рисунки/обекти, изработени върху ръчно излята от автора хартия са толкова мощни, впечатляващи и живи, че ни лишават от мимолетното усещане за изминалите без Стефан Марков 10 години.

Белязана от интереса към непреходното и порива за приемственост, настоящата експозиция отразява смисловите връзки и опозиции между експеримента и традицията в съвременната българска визуална култура и не случайно е единствената индивидуална изложба в програмата на шестото триенале на графичните изкуства – София 2010.

Пътувайки от родния Бургас из България и по света, Стефан Марков е име, което се помни. Още през 1972 година, скоро след завършване на Художествената академия в София, специалност графика /1967/, той получава първата си награда от национална изложба.

Списъкът с присъдените му отличия е много дълъг. Сред тях най-авторитетни са голямата награда на СБХ на името на “Борис Ангелушев” /1986/, сребърните плакети от Международното биенале на графиката във Варна /1991 и 1997 г./, почетните дипломи от Международния конкурс “Ел Ферол” в Испания /1989 и1991/, призът на журито от Графичното биенале на графиката в Маастрихт, Холандия/1993г./, и специалната жури-награда от Международното триенале на графиката в Кайро/1997 г./.



Няколко галерии поддържат постоянни контакти с него и му организират самостоятелни изложби: “Хитсучи” в Нигата , Япония, “Норд-Ест” в Париж и Овер-сюр-Оаз, Франция, Софийската галерия “Ирида”. Произведенията му са показвани в Австрия , Германия , САЩ, Русия, Финландия, Швейцария , Португалия. Името на Стефан Марков се свързава със списание ЛИК, където той работеше като художник от създаването му, докато не бе закрито през 1992 г.

На 30 септември 2000г. той напусна този свят, за да отплава към неговите неземни острови. Едва навършил 60-те и едва започнал новия си неописуемо млад и слънчев период в изкуството. Един от най-големите ни съвременни творци, който имаше най-важното за един художник – свой свят и своя рисунка. Не са много съвременните български художници, които определено и категорично, при това по естествен и ненатрапчив начин, са наложили своето присъствие в артистичния живот на страната, както Стефан Марков.

Възприеман от колегите си и ценителите на изобразителното изкуство предимно като график и илюстратор, в последните десет години от живота си той разкри далеч по-широка и разностранна гама от пластични качества, които обърнаха представата за творчеството му. Независимо че експериментираше смело и свободно в сферата на графичните технологии, Боеца, както всички му викаха, излезе от морфологичните бариери на графиката, за да навлезе в акварела, живописта, в смесената техника на ръчно приготвената от него уникална хартия.

Роден в Бургас, авторът цял живот носи в съзнанието и подсъзнатето си образа на морето.

Морето на всички сезони, морето – неговата творческа лудост. Връзката му с необятната водна материя е интелектуална и интимна – взаимоотношенията на човека с природата са пречупени през неповторимо възприятие и изказ. Изящната и капризна линия композиционно взаимодейства с наситеното цветно петно, с деликатния графичен знак. Образите изскачат от детайлите – движение на вода и въздух, крясък на чайка, ръждиви рибарски такъми, пясък, раковини.

НА 17 ДЕКЕМВРИ 2010 (ПЕТЪК) ОТ 18.00 !
СБХ, галерия “Райко Алексиев”, София,
ул. „Г.С. Раковски” 125

 

More from View Sofia

Дечко Узунов / Васил Абаджиев - Автопортрети

Events преди 1 година

През новия изложбен сезон на 2022 г. в Художествена галерия „Дечко Узунов“ се представя първата експозиция от програмата „Срещи отвъд времето“. За тази поредица, по покана на екипа на галерията, специално ще се подготвят творби от съвременни автори, вдъхновени от творчеството на големия български творец и интелектуалец Дечко Узунов. 

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 5 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 2 седмици

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?