Следва

1 година Culture Beat

Голото тяло в картинки или "Еротичните форми в изкуството на 20-ти и 21-ви век" в Музейна Галерия за модерно изкуство

"Еротичните форми в изкуството на 20-ти и 21-ви век" представя през февруари – месецът на любовта, Музейна...

Events преди 13 години

"Еротичните форми в изкуството на 20-ти и 21-ви век" представя през февруари – месецът на любовта, Музейна галерия за модерно изкуство.

Еротиката в творчеството на големите майстори е акцент в експозицията, която ще бъде открита за широката публика от 10-ти февруари и ще продължи до 24 март 2011 година.

Сред подбраните имена са Пабло Пикасо, Марк Шагал, Салвадор Дали, Анри Матис, Анди Уорхол, Робърт Индиана, Houben R.T., Павел Койчев и други автори, част от постоянната колекция на Музейна галерия. Еротиката като проява и мотив в отделни техни самостоятелни произведения дава нов, специфичен и любопитен дискурс към творчеството на всеки един от тези автори.

В центъра на експозицията логично попадат търсенията на Пабло Пикасо.

Верен на своето влечение и вдъхновение от женското тяло, испанският художник ще бъде представен с офорти и литографии от различни графични серии.

Интерпретацията на Марк Шагал по темата за еротиката, любовта и влюбените двойки е отразена в няколко литографии, създадени в периода на 50-те и 60-те години. Любопитни елементи от селекцията са и сериграфиите с ръчно оцветяване на Анди Уорхол от серията „In the bottom of my garden”, текстилното пано “Love” на Робърт Индиана и няколко графични етюда с женски тела от различни автори.

Специално пред българската публика ще бъдат показани и няколко малки графични етюда на френски художници от началото на XX век, сред които Пиер Бонар и Андре Дюнуайе де Сегонзак.

Еротиката е една от неизчерпаемите теми в изкуството, а произведенията с еротично съдържание винаги са били обект на многопосочни анализи и дискусии. В тях съществува елемент на дискретна незавършеност и недоизказаност, който оставя всичко останало на въображението на зрителя.

Любителите на изобразителното изкуство ще имат шанса да довършат сами заложените послания, посещавайки новата изложба на Музейна галерия за модерно изкуство!
 

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 4 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 2 седмици

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?