Следва

"Завети и предателства". Брилянтно. От Милан Кундера

"Ескалацията" на мравките

На ескалатора, в подлеза на метрото, на спирката… Все точки до болка познати и изследвани, но не и от...

Events преди 13 години

На ескалатора, в подлеза на метрото, на спирката… Все точки до болка познати и изследвани, но не и от живописта.

Калия Калъчева е от генерацията на най-младите номадстващи художници и динамиката на нейните преживявания и „превеждането им” на езика на живописта, пречупват клишетата за света, като „глобално село”.

Билдинги, ескалатори, пустини...и човек, който е буквално пакетиран, в самотата си.

„Докато вървиш из безкрайните градове, гмуркаш се в океан от лица, случки, пейзажи, нови градове и старинни чудеса, и не виждаш точно това, което е... Това е нещо друго, реално е, и е измислица в един момент. Нещо съществуващо вече във въображението, чрез което образът се формира, както сам му наредиш, споделя самата Калина и продължава с отговора на въпроса за познатите непознати места и името на изложбата си.

Защо Ескалация? Това е повишаване, развитие, покачване или изкачването, което може да бъде и с обратен знак – намаляване, смаляване. Или по-просто казано, когато нещо се увеличава, друго се намалява, и обратното.

“Ескалацията”, в случая, я преоткривам като универсална дума за размисъл. Появата на новите пространства предизвиква и нови усещания, чрез които се самопреоткривам постоянно.

Ескалирането - не толкова с негативната нотка в смисъла на идеята за увеличаване на напрежението, увеличаване на потребление, увеличаване на пространства и увеличаване на празнотата също...

Ескалирането на времето със знак “плюс” и “минус“ едновременно. Така се получава особен вид кръговрат, в които непрестанно се питам, дали всеобхватният прогрес на индустрализацията кара хората да израстват и да се усъвършенстват, или по-скоро ги смалява, задънва, ограничава и обърква. От птичи поглед всичко това ми напомня на мравки в мравуняк.



Наблюдавам случващото се като съвременен воайор, не през ключалката, или подслушвайки през стената, аз съм пряк участник. Харесва ми това странно чувство на обърканост или лашкане сред цялата паплач, привидно смазани, вечно търчащи, насам натам човечета. Красиво е, защото винаги има изход, защото винаги можеш да избягаш някъде другаде, където е по-празно и глухо и там може да очакваш друг вид “Ескалация”. “


Изложбата ще можем да видим в Галерия книжарница София Прес, ул. “Славянска” 29
от 17 февруари и ще продължи до 7 март.
 

More from View Sofia

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 3 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 1 седмица

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?