Следва

Актьорът Ивайло Захариев учреди Читалище

Какво гледахме тази седмица: "Кривите огледала" от Дейвид Линдзи-Ъбер

От премиера на премиера напоследък все по-често краката автоматично ни водят към киносалона...

Events преди 9 години

От премиера на премиера напоследък все по-често краката автоматично ни водят към киносалона. И някак между другото театралните афиши ни убягват. И така, между многото листовки из метростанции попаднахме на една премиера на вече познат и харесан автор.

След успеха, на който се радва миналия сезон "Заешка дупка" сега е редно да отстъпи място на още едно заглавие на Дейвид Линдзи-Ъбер -"Кривите огледала". Отново поставена от Ивайло Христов, само че на друга сцена. Без да навлизаме в дълбоки размишления и да лишаваме зрителя от насладата сам да влезе в стаята с кривите огледала и да се завърти, ще направим една малка ретроспекция на пиесата.

За малко изпадаме в омаята на преображението и виждаме сложни трансформации по добре познатите ни лица на актьорите. А образите им се вписват в един определен процент от обществото, без значение държавата, който добре отговаря на встъпителното изречение от Ана Каренина. А именно "Всички щастливи семейства си приличат, всяко нещастно семейство е нещастно посвоему." Хуморът е остър, но в подобно повествование няма място за захаросани монолози. Въртящият се декор пресъздава онези огледала от приказките, които посредством завъртането си засмукват случайния наблюдател, който, опиянен, изследва отражението си. И ако казаното дотук не е достатъчно да събуди любопитство, то амнезията на Станка Калчева, обезобразеното лице на Малин Кръстев, Герасим Герасимов-Геро в ролята на умствено изостанал и Стефан Мавродиев като възрастна жена с говорен дефект трябва да говори само по себе си каква невероятна смесица от комично и трагично се завърта пред очите на зрителя.



На 13 и 28 ноември на сцената на Младежки театър "Николай Бинев" всеки може лично да се огледа в залата с кривите огледала и да потърси отражението си.

More Events

10-те най-добри павилиона на Венецианското биенале, от тях - куп източноевропейски

Events преди 6 дни

Обикновено националните павилиони на Венецианското биенале играят втора цигулка на основната изложба - което е иронично, като се има предвид, че в тях има толкова много изкуство, ако не и повече, отколкото това, което се съдържа в Арсенале и Джардини взети заедно. Но тази година, с основна изложба, която поставя под въпрос идеята за държавите като цяло, не е възможно да се пренебрегнат националните павилиони.

Имърсив представленията на Karakashyan & Artists ни водят зад кулисите на професионалната кухня

Events преди 2 седмици

Режисьорът и хореограф Коста Каракашян и режисьорът и драматург Антония Георгиева отново събират сили с артистичния сладкар Александър Цеков за поредица от завладяващи спектакли, разкриващи скрития свят на ресторантската кухня.

The Heavens - изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберте

Events преди 2 седмици

Галерия Синтезис и Френският институт в България представят изложбата “The Heavens” на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, чиято премиера е на фестивала Les Rencontres d'Arles през 2015 г. и оттогава гостува на множество музеи и фестивали. “The Heavens” е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики. Офшорните зони* тихомълком превземат целия свят. Повече от половината световна търговия преминава през тях. Нарастващият брой статии и доклади по тази сложна тема обикновено са илюстрирани със снимки на тропически плажове с палми. Така ли изглеждат наистина данъчните убежища?