
„Снощи сънувах, че отново отивам в Мандърлей...". Неслучайно английският литературен канон повелява именно изречение от подобен тип да отваря пътя на читателя към мрачната и същевременно притегателна като магнит загадка, в чийто център авторката Дафни дю Морие ситуира просторната селска къща, която има повече от осезаемо присъствие в романа й „Ребека". В действителност тя присъства във въображението на втората г-жа де Уинтър почти като жив герой, който я преследва заедно с духа на предшественичката й Ребека от едноименната творба. В момента нашумяла особено много с екранизацията на Netflix.
Къщата Менабили
Не е никак изненадващо, че съществува реален и вдъхновяващ прототип на къщата в Мандърлей и Дю Морие го познава съвсем отблизо, тъй като това е собственият й дом в Корнуол, Менабили. Тя се мести да живее там по забележително романтичен начин. По време на посещението си в градчето Фоуи през 1926 г., тя се натъква на къщата, докато се разхожда в гората, намирайки я разположена сред вековни дървета, а до нея води широк и утъпкан път, подобен на този, за който тя разказва, описвайки Мандърлей.
Дафни дю Морие с децата си, Крисчън, Теса и Флавия в Менабили
Скоро романистката бива изцяло погълната от стигащото до истинска мания желание да заживее в това забравено от Бога имение, и скоро го прави. Именно това я вдъхновява да пресъздаде обитаваната от призраци къща в Мандърлей, която страховито хвърля дългата си сянка върху втората г-жа де Уинтър, както и върху самата Дю Морие.
Дафни дю Морие пред Менабили
Наистина, едва след публикуването на „Ребека", екранизиран впоследствие от Алфред Хичкок, тя сбъдва желанието си. Докато изследва къщата, авторката открива, че е построена от семейство Рашли, което все още я притежава. През 1943 г. Дю Мюрие успява да ги убеди да я наеме и се премества там със съпруга и двете си деца, оставайки в продължение на 26 години, докато договорът за наем не изтича. Разказват, че е можела да остане и още, ако наследникът на сем. Рашли не изявява желанието си да се нанесе вместо нея там.
Дафни дю Морие на сълбището в Менабили
Построена през 1580-те години от Джонатан Рашли, родоначалник на фамилията, внушителната постройка е разширявана и обновявана отново и отново през поколенията, всяко от което оставя свой отпечатък. Със своите обрасли градини и криволичеща дълга алея с изглед към къщата, тя със сигурност има ключово присъствие не само в „Ребека", но и в цялото творчество на Дю Морие. От нея тя черпи вдъхновение, създавайки „Кралете на генералите" по време на Гражданската война в Англия, след като става ясно, че в избеното помещение на къщата са открити зазидани човешки скелет и чифт обувки „Кавалер".
More from View Sofia

Мадона отпразнува 17-ия рожден ден на сина си
ЧРД на Дейвид Банда, вече на 17

Истерия по „Възвишение“!
Филмът отчете най-силния старт на българско заглавие за последните 7 години Билетите за „Възвишение“ свършват за минути в големите кина в столицата

Старата любов... Ванеса упорито продължава да защитава Джони Деп
"Хората продължават да вярват на лъжите", категорична е французойката по повод обвиненията срещу Деп за домашно насилие.