
В своята книга “История на умората от Средновековието до наши дни” Джордж Вигарело не греши - темата никога не е била по-актуална. Според историка, това състояние започва да става константа едва преди един век, а пандемията от своя страна засилва процеса. Ограниченията натежават на всеки слой на обществото и генерират всеобщо усещане за изтощение. Разшифроваме вълната на хроничната умора.
От умората до бърнаута
Умората е комплексно нещо. “Това състояние комбинира дефинициите на загуба на енергия с чувството на затрудненост да осъществяваме ежедневните си задачи”, разяснява Флориан Ферети, психиатър. Естествено, тя е логичен постефект на интелектуален или физически труд. Това е т.нар. “добра” умора, тъй като съществува и “лоша” - астения. “От дълго време умората е резултат от изморителен труд, който надвишава капацитета ни за възстановяване и води до преждевременно износване и нефункционалност. Но съвремието прибавя към това и покачване на “лошата” умора, което ни пречи да се чувстваме задоволени от свършената работа и вместо това произвежда тъмни мисли”, добавя социологът Марк Лиорол.
Ако се счита, че “добрата” умора позволява пълно възстановяване и отпочиналост, то “лошата” не ни позволява нито физическа почивка, нито морално, ментално спокойствие. Тясно свързана със стреса и изтощението, тази умора се превърна във феномен на обществото, до голяма степен предизвикано и от Ковид-19.
Ментално презареждане. Как?
“В момента ставаме свидетели на един взривоопасен коктейл!”, казва Ферети. “Нещата, за които имаме да мислим, станаха твърде много, имайки предвид новия вирус, с който живеем - маски, миене на ръце, преустановяване и подновяване на различни дейности, начина, по който сме ги вършили преди и т.н. Дори местата, които бяха място за почивка, като ресторанти, кина, театри се превърнаха в изпълващи с тревога места, където вирусът е лесно преносим и е най-голямата заплаха. Освен това, свръхнаблюдението и анализирането, на което сме подложени. Дали осъзнато или не, това да бъдеш следен и контролиран от различни институции по различни поводи е огромен акумулатор на стрес, от който произтича и въпросната умора.”
Най-напред трябва да приемем положението, за да успеем да се адаптираме и то да спре да ни влияе. “Да се борим срещу нещо, което не можем да контролираме, е безполезно”, констатира психиатърът. Тази борба добавя към и без друго натоварения ни ден допълнително гняв и притеснения, от които има единствено вреда.
Трябва да бъдем заедно в това. Всички го изживяваме и всеки има нужда от едно и също. Можем да си го даваме. Повече отвсякога човек има нужда да бъде оценяван, за да вижда смисъл и желание да продължава да прави това, което прави. “Това трябва да се превърне в предпочитания подход, който да се прехвърли и на работното място от страна на мениджърските екипи, на работниците. Именно с подобен обмен всъщност преобръщаме системата в конструктивна посока.”
Най-важните сме ние самите
Започваме от добра храна, сън и движение. Основата на всичко. Потопени в стрес, можем да добавим медитация и релаксация към ежедневието си и същевременно с това да спрем новините и заливащата ни информация, която захранва страха и негодуванието ни. Повторението на токсични съобщения, фейк нюз, лични мнения из социалните мрежи - абсолютно излишно. Всеки познава границата си. Достатъчно е да го чуем веднъж, дори понякога изобщо. Затова - пълен бойкот в свободното ни време и никакво обременяване!
More from View Sofia

Да проветряваме или да не проветряваме (зиме) - това е въпросът
Говорим за домашен навик, който за мнозина е мания. Дори при полярни температури. Наистина ли е здравословен, обаче? Мнението на микробиолог и еколог.

Vichy: Vинаги тук, Vинаги до нас!
Touch me!

49-ият парламент стартира в сряда: мъжете са 6 пъти повече от жените, средната възраст е 46 години
Средната възраст на депутатите в 49-ия парламент е около 46 години. 58 от тях са жени, колкото са били и в предишното Народно събрание. Мъжете и тогава, и сега са 182-ма от общо 240 народни представители, съобщи за БТА говорителят на Централната избирателна комисия Росица Матева