
Ексфолиращите киселини са най-ефективният начин за решаване на много кожни проблеми. В същото време мощните съставки дават бързи резултати, но също така могат да увредят защитната бариера, особено ако се въвеждат в обичайната грижа не постепенно, а наведнъж. Млечната киселина, незаменима съставка за хидратация и блясък, действа доста деликатно и може да се използва редовно дори от хората с чувствителна кожа. А след сезон на необуздани партита е панацея за запушени пори и нездрав тен.
Какво е млечна киселина?
Млечната киселина принадлежи към категорията на алфа хидрокси киселините (AHA), които са известни със своите ексфолиращи свойства. Те се срещат естествено и първоначално се намират в млечните продукти, но когато се използва в грижата за кожата, тази съставка се произвежда синтетично (от ябълки, бира и вино) и следователно е подходяща за вегани. Млечната киселина обикновено се използва при химически пилинг и се счита от дерматолозите за идеална за подготовка на звезди за изяви на червения килим (така че дори портретните снимки на лица на знаменитости да изглеждат като след третиране с facetune).
Какви са ползите от млечната киселина?
Според скорошно проучване млечната киселина има три важни свойства: ексфолира мъртвите клетки на кожата, хидратира и възстановява щетите от слънцето. С една дума - сбогом, бръчки и пигментация.
Кой трябва да използва млечна киселина?
Като се има предвид относителната мекота на млечната киселина (често наричана по-нежна алтернатива на гликоловата киселина), всеки може да я използва (стига да не е алергичен), но ще бъде особено полезна за тези с чувствителна или възпалена кожа. „Предвид нейните антибактериални свойства, тя е добра алтернатива при борещите си с акне и пъпки. Съветвам ви да редувате салицилова и млечна киселина. Не се ограничавайте с използването на киселина върху лицето си. Помага за справяне с кератоза пиларис, при която се появяват бели или червеникави подутини по ръцете, бедрата и задните части. Лосионът за тяло с млечна киселина ще разтвори мъртвите клетки на кожата и ще „отблокира” космения фоликул, правейки повърхността по-гладка“, казва дерматологът от Бостън д-р Ранела Хирш.
Безопасна концентрация - от пет до осем процента. Най-добре е да започнете постепенно да въвеждате млечна киселина в обичайната си рутина за красота и постепенно да увеличавате концентрацията. Ако имате суха кожа, използвайте серуми веднъж или два пъти седмично. Ако усетите, че кожата се нуждае от повишена доза - консултирайте се с дерматолог.
Кога трябва да се използва млечна киселина?
Експертите съветват да го използвате преди лягане, като се има предвид, че тази съставка повишава чувствителността на кожата към слънчева светлина (така че в никакъв случай не забравяйте SPF крема).
MimiLuzon, ReGlow Treatment, 255лв
The Ordinary, Lactic Acid 10%, 13,90лв
Sunday Riley, Glycolic Acid Treatment, 145лв
psa, Multi Acids and Probiotics Perfecting Night Serum, 88лв
Aesop, Parsley Seed Facial Cleanser, 63лв
REVOX B77, Just Lactic Acid + HA, 12лв
Teresa Tarmey, Lactic Acid Toner, 89лв
More from View Sofia

Le Magicien De La Mer
"Тези, които не вярват в магията, никога няма да я открият..."

We are stronger together, KWIAT + наши известни личности и спортисти
Нека заедно се погрижим за зрението - то е безценно.

Мария Бакалова във видео на Harpers Bazaar
Вчера във Vogue, днес в Harper's...