
Монмартър и неговите тесни, стръмни улички, обградени от дълги, безкрайни стълбища. Монмартър и неговите кафенета, очарованието, историята и миналото му. Известният френски квартал докосва въображението с нежната си четка, населен с толкова много художници и поети, че сякаш блести, а неподправената артистичност е осезаема като милувка.
Джейн Грейвърол, "Пролетен ритуал", 1960 г.
Но за бохемския живот в Монмартър може да се пише и по женски, особено когато се появява сюрреализмът през ХХ век. Приносът на жените художнички е пословичен, макар че те остават в периферията на мъжката популярност. Сред тях са Джейн Грейвърол, Лий Милър, Тойен и Дора Маар. Музеят на Монмартър им отдава почит в една прекрасна изложба, която възстановява истинската стойност на техния талант и приноса им към сюрреалистичното движение.
Джейн Грейвърол, Демонът Мескин, 1952
Женската страна на сюрреализма
Сюрреализмът е умишлено провокативно движение, което се застъпва за естетическо обновление, разчупващо всичко, което изкуството е предлагало дотогава. Всички сме запознати с мъжките фигури на това движение, но сега Музеят на Монмартър ни предлага една различна, женска гледна точка към този изключително плодотворен период.
Дора Маар, "Разговори",1937
"От 30-те до 70-те години на ХХ век женският сюрреализъм обединява дами от различни среди, общото между които е желанието за творчество и искрени, артистични приятелства. Техните умове са били широки и са най-доброто от една епоха, в която светът на изкуството все още е доминиран от мъжете. Така жените бягат в интердисциплинарни практики, като създават скулптури, рисуват, снимат и пишат за своите въображаеми светове, в които изкуството и животът се преплитат.
Еманципацията на тези жени чрез практикуване на тяхното изкуство е отзвук от стремежа към независимост и духа на оспорване, които са толкова характерни за историята на Монмартър. Тази изложба подчертава моята абсолютна решимост да представям творби на художници, които често са били пренебрегвани в историята на изкуството", казва Фани дьо Лепино, директор на Музея Монмартър.
Тойен, "Тайна стая без ключалка"
Маршрутът на изложбата
Музеят излага 150 творби на талантливи жени сюрреалистки и отдава почит на 50 от основните фигури, които продължават да влияят на света на изкуството и до днес. Те са британки, белгийки, мексиканки, американки или французойки и не спират да поставят под въпрос сюрреалистичното движение чрез многостранния си подход.
Марион Адамс, "Императорски молци / Гръм отляво", 1963
Изложбата е разделена на 7 тематични раздела: "Метаморфози", "Природа", "Съблазни и множествена женственост", "Химери", "Архитектури", "Вътрешни нощи", "Абстракции", като всички те са подкрепени от изключителни творби, взети назаем от Центъра Помпиду, Музея за модерно изкуство в Париж, Националната галерия на Дания SMK, Statens Museum for Kunst в Копенхаген и множество други галерии и частни колекции. Какво по-добро място от Монмартър и неговия музей за провеждане на такова прекрасно събитие? Изложбата ще остане в сърцето на Париж до 10 септември 2023 г., а цената за посещение е само 15 евро.
Четете още >>> „Безтегловност“ на Калия Калъчева в Ракурси
More from View Sofia
Ден шести в есенно-зимен Париж
Съвсем бавно, но уви сигурно се придвижваме напред във времето и пространството, наречено Седмица на модата в Париж.
Ай Вeйвeй украси Le Bon Marché в Париж
Легендарен универсален магазин, Le Bon Marché винаги е заслужавал легендарна украса, каквато му се пада и сега...

Pirelli отмениха снимките на календара
И преведоха 100 хиляди евро за проучване на коронавируса