-
Албена Ситнилска
Силна е тая жена, и е хубава! Албена Ситнилска, многократната ни медалистка от републикански и международни първенства по таекуондо, извоюва поредна титла в преуспешната си кариера преди по-малко от месец - атрактивната блондинка прибави към европейската си титла по кикбокс и световна. Чар, силен дух и амбиция в едно - най-големите победи тепърва предстоят, сигурни сме.
сн.: Митко Балабанов
-
Александра Фейгин
16-годишната фигуристка Александра е българската Ледена принцеса - родена е в Израел, но от 2-годишна живее в България и се изгражда като спортист тук. Възпитаничка е на клуба на Албена Денкова и Максим Стависки, и в началото на годината записа най-доброто представяне на български състезател на европейско първенство по кънки, като спечели 11-то място. Следващата й голяма цел е зимната Олимпиада през 2022. Успех, хубаво ледено момиче!
сн.: Wikipedia
-
Андрей Врабчев
Микеланджело има Давид, а Андрей Врабчев - Бойко Борисов със светещи очи. Разбира се, това далеч не е шедьовърът в творчеството на скулптора, но вероятно е най-големият сред скулптурите на министър-председателя. Ценим високо доброто чувство за хумор, още повече, когато е подкрепено с талант и подобаващо музикално озвучаване (визираме "Батальонът се строява"). И въпреки че Врабчев "по принцип не прави смешни неща" и "се счита за сериозен скулптор", първоаприлската му шега и днес ни усмихва.
сн.: БГНЕС
-
Белослава Хинова
Бел е на 17, зодия Дева; най-популярното име сред runway моделите ни в момента. Новата Креативна директорка на Chanel съзира "новото лице на Шанел" в крехката Белослава, затова и моделът не не е пропускал ревю от година насам. Миналият сезон се разписа и за Dolce & Gabbana, Sportmax, Dior, Emporio Armani, Giambattista Valli и Off-White. Иначе учи в Приложното училище, иска й се догодина да поснима в Америка; обмисля да учи в Париж или Лондон, но дотогава ни е обещала редовно да ни гостува - както ТУК.
сн.: View Sofia
-
Богдан Плъков
Богдан Плъков е българинът, който не само снима за Off-White, The Attico, както и лицата на сестрите Хадид, Наоми Кембъл и Кая Гербер, но и бе посочен като един от 100-те артиста за следене от British Fashion Council в списъка им с New Wave: Creative за 2019-2020. Живее и твори в Милано, но често си идва в България, за да поснима, Евелин, например. Страшно креативен, пробивен и отзивчив - да напомним и оттук, обещал ни е среща!
сн.: @chilldays
-
Божидар Андреев
Божидар Андреев идва от село Тополчане, за да стане европейски шампион /кат. до 81 кг/ на първенството по вдигане на тежести до 23 години в Букурещ тази есен. Малък, но славен, Божидар има странна и тежка съдба, извънредно симпатичен е и с дух на голям шампион. Очакваме да бъде обявен за Спортист на годината и му го пожелаваме. Имаме нужда от малки силни герои като него.
сн.: БТА
-
Борислав Велков
Борислав оглавява НДК в качеството си на Председател на съвета на директорите. Поема на плещите си всички публични събития, като визираме не само организация и оторизация, но и появата пред медии и участници, и винаги няколкото наистина верни думи, за да посрещне, окуражи, изтъкне нечии достижения. Последно чухме приветствието му към Георги Господинов и Теодор Ушев, точно преди премиерата на "Физика на тъгата" в зала 1 в рамките на Киномания. Така се води културен институт, в добре скроено сако и риза, с достойнство и уважение.
сн.: Sportal.bg
-
Валентин Водев
Валентин Водев е едно от много популярните имена на международната дизайн сцена. Роден е в София, завършва Приложното училище, след което се насочва към Виена, където учи Индустриален дизайн; специализира в Royal College of Art, Лондон, но се завръща във Виена, където основава собствено дизайнерско студио, където живее и работи и днес. Велосипедите му от серия VELLO трупат международни признания и стотици награди през годините - последната е от есента на тази година, когато Водев и екипът му спечелиха наградата на Виена за дизайн, отново за VELLO.
сн.: Vello
-
д-р Велислава Петрова
Вирусът, причиняващ дребната шарка, изтрива имунната памет на човешкия организъм, събирана след всяко заболяване от най-ранно детство. Той увеличава риска от заболяване и от други вирусни инфекции. В продължение на поне 5 години организмът се сблъсква с нещо като имунна амнезия, която може трайно да увреди имунната система... Открието на д-р Велислава Петрова, генетик в Института "Сангер" в Кеймбридж, Великобритания /един от трите най-известни центъра за генни изследвания в света/, забележителното й постижение е нейната докторска работа, а ние обичаме да я цитираме: "на този, на когото е дадено много, трябва и да дава много".
сн.: Media-Bricks.bg
-
Владимир Илиев
Световен вицешампион на 20 км от първенството в Йостерзунд, Швеция, и шести от европейското първенство в Минск, а от съвсем скоро и носител на Голямата награда "Спортен Икар 2019", биатлонистът ни Владимир Илиев съвсем обяснимо се нарежда в класацията на View Sofia за най-красивите българи, чието 12-то поредно издание четете в момента.
сн.: Wikipedia
-
Григор Димитров
Григор Димитров е същински "ветеран" в Красивите българи на View Sofia, но за поредна година ни дава повече от достоен повод да го включим в класацията - блестящо представяне на US Open и моментът, в който победи Федерер, ще се помнят с вечно умиление. Как по-добре бихме могли да завършим, от нарицателното (вече) "Мачкай, Гришо!"?
сн.: AP News
-
Десислава Бинева
Франкофон и радетел за повече действие в Културата, Десислава е шеф на Българския културен институт в Париж, момичето, чието име чуваме все по-често напоследък, когато до нас стигне новината за нещо хубаво в областта на родните култура и изкуство, и тяхното популяризиране. Госпожа Бинева работи много с творци от ранга на Райна Кабаиванска, Теодор Ушев и др., но е в нашата класация за първи път заради "Българските букви", арт-инсталацията край бреговете на Сена, повод за гордост у всички ни.
сн.: Fella Baruh
-
Диана Добрева
Невероятно талантливата Диана Добрева е неизчерпаем извор на вдъхновение. Съвсем заслужено тази година взе награда "Аскеер" за режисура на спектаклите "Дебелянов и ангелите" в Драматичен театър "Н.О. Масалитинов" - Пловдив и "Бащата" в Народен театър "Иван Вазов", но истински наградени всъщност се чувстваме ние - че имаме възможността да се докоснем до работата й.
сн.: Theatre.art.bg
-
Дидо Пешев
Дидо е българинът, който направи официален постер за продължаващото вече три години турне на Metallica - WorldWired. Илюстраторът, чиято работа е основно обвързано с музика, се похвали в Инстаграм профила си този юли: "Приятели, това е много специално и много лично за мен. Благодарен съм за всеки момент като този, а те не идват често. Щастлив съм да съм тук и да мога да го споделя с вас. Тази вечер всемогъщите Metallica ще представят пред повече от 70 хиляди души във Варшава и удостоиха мен с честта да изработя официалния постер за шоуто." Все красиви неща да правиш, Дидо, и все така високоценени!
сн.: Instagram
-
Димитър Маринов
При обявяването на наградата за Най-добър филм на тазгодишните награди Оскар, спечелена от "Зелената книга" /реж. Питър Фарели/, на сцената се качи мъж с българското знаме, затъкнато в джоба на костюма му. Камерата на два пъти улови малкия флаг в кадър. Маринов играе музиканта Олег във филма /оправдано, след като от дете свири, а на 11 години вече е първа цигулка във Филхармония "Орфей"/. Българин е, нищо че го водят американски актьор от български произход, децата му се казват Йордан и Михаил. Димитър не спира да се усмихва, изключително приятен е за контакт, а преди дни направи майсторски клас в София и се зарадва: "Идва една много силна вълна от млади творци". След теб и останалите, Митко.
сн.: PRESS
-
Емануил Иванов
За да спечелиш на 20 години един от най-трудните и престижни клавирни конкурси в света - "Феручо Бузони", Болцано, Италия, означава, че свириш някъде от около 17. Очевидно в случая с невероятно талантливия и чаровен Емануил е имало защо - присъждането на този приз е изключително признание: той се връчва само ако сред участниците има пианист, достоен за него - от учредяването на конкурса през 1949 г. досега 30 пъти не е била присъждана първа награда. Господин Иванов е родом от Пазарджик, пожелаваме на гения му нови успехи, и му благодарим за това, че България има в негово лице още един световен музикант, отличим освен с виртуозна техника, и с невероятни вкус и чувство за стил.
сн.: concorsobusoni.it
-
д-р Емануил Найденов
Изключителният роден неврохирург, председател на Българското дружество по невроонкология, практикуващ лекар в УМБАЛ "Св. Иван Рилски", д-р Найденов осъществи истинско медицинско чудо през ноември, когато, след 8-часова операция, заедно с екип от специалисти оперира пациент и отстрани мозъчен тумор с тегло 1 кг. Така върна към живот 41-годишният Божидар. Подобни успешни операции в света се броят на пръстите на едната ръка. Лекарят, освен гениален хирург, е радетел за оптимизиране на системата, новатор, идеалист и просто един невероятно смел мъж.
сн.: bTV
-
Емона Георгиева
Емона е на 17, танцува всеки ден от 4-годишна. Тази година с модерен танц, крехкото момиче победи 30 000 танцьори от 63 страни и спечели трета поредна Световна купа в балета. "Мечтая да танцувам завинаги!", казва балерината. А ние - вечно да те гледаме, Емона!
сн.: Facebook
-
Ивайло Василев
Наричат го Малкия Моцарт, на 11 е, и тепърва предстои да чуваме името му. Ивайло е носител на множество престижни награди от всяко кътче на света, впечатлява с безспорния си талант и чаровна детска усмивка. Учи в Музикалното училище "Любомир Пипков" и наскоро участва в концерт на Радиосимфониците в зала "България", където изправи всички на крака. Голямата сцена те очаква, сладък Ивайло!
сн.: Ралица Василева
-
Ивайло Иванов
Ивайло е най-добрият български джудист, на 23, от Монтана, национален състезател, европейски вицешампион от Минск и шампион от Световното първенство за военнослужещи в Китай. Този мъж е изтъкан от достойнство, спортен хъс и талант на ринга, ще го гледаме в Токио догодина, с пожелание за Олимпийска титла.
сн.: International Judo Federation
-
Ивет Лалова
Освен че грее, когато я срещнеш, усмихне ти се и ти каже пет приказки, Ивет направи наглед невъзможното – върна се на пистата след изключително тежка травма. И то като най-бързата бяла спринтьорка. Сега гледа към Токио, защото Олимпиадата е почти тук, а после и към мечтата си да стане майка. Пожелаваме й го, защото тя е другата дума за вдъхновение в чист вид.
сн.: БТА
-
Йосиф Миладинов
Йосиф, 16, живее и тренира в Швейцария, но се състезава за България - и то как! Само през последната година младият талант в плуването донесе нов национален рекорд (100 метра бътерфлай за 52.11 секунди) и сребърен медал от Европейското първенство за юноши и девойки в Казан, Русия. Постижението на Миладинов е покрит олимпийски норматив "А", което го прави вторият ни сигурен плувец за Токио 2020, кеф!
сн.: БТА
-
Калоян Пейчев
Калоян Пейчев или Кофето, както е известен в бегаческите среди, постави нов рекорд за най-бързо преминаване на българския участък от международния пешеходен маршрут Е4. Калоян преодоля разстоянието от 240 километра за 51 часа и 8 минути (с почти 20 часа по-малко от досегашното най-бързо преминаване на трасето, известно като "Петте планини": Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка) на 24-ти август тази година. За да добиете представа що за изпитание на духа представлява изминаването на маршрута: Пейчев стартира на 22-ри август (четвъртък) в 17:00 от площада в Драгалевци и достига крайната точка - Гоцев връх в планината Славянка, на 24-ти в 20:08. Не човек, машина!
сн.: Рус Вакрилов
-
Камен Марков
Най-престижните награди за визуални ефекти VES Awards отличиха българина Камен Марков и екипа му в цели две категории (Outstanding Visual Effects in a Commercial и Outstanding Compositing in a Photoreal Commercial) за работата по рекламата на John Lewis "Момчето и пианото" с участието на сър Елтън Джон и "Welcome Home" на Apple. Камен, базиран в Лондон, е главен дизайнер и технически ръководител на проекта; ръководи екип от около 40 специалисти, част от водещата международна VFX компания MPC. Познавачи твърдят, че "Момчето и пианото" е огромно предизвикателство, необичайно и от техническа гледна точка, а VFX подходът на Марков намират за уникален по рода си. Камен започва развитието си тук, на родна земя, в условията на недотам развития ни рекламен, кино и музикален пазар. Амбициите му го отвеждат в Мексико, оттам нататък всичко вече е история.
сн.: Камен Марков/Архив
-
Кико Костадинов
Най-нашумялото българско дизайнерско име на световния небосклон. На 30, Кико прави колаборация след колаборация с гиганти в fashion, като Asics, и преди това Camper, успоредно с фантасмагориите, в най-добрия моден смисъл, които произвежда под собствения си лейбъл. Драматичен на външен вид, недостъпен, но пък гениален, почти, КК е вдъхновение, идеал, цел и гордост.
сн.: Allure
-
Кристина Грозева и Петър Вълчанов
Най-известната двойка сценаристи-режисьори у нас спечелиха това лято "Кристалния глобус" в Карлови Вари за филма си "Бащата". Успехът е безапелационен: фестивалът в Карлови Вари има висок рейтинг, а конкурсната селекция от 12 филма тази година се смяташе за много сериозна. Кристина Грозева и Петър Вълчанов получиха голямата награда за третия си съвместен пълнометражен филм, след като вече имат към 90 други награди за предишните си страхотни творби: "Урок" (2014) и "Слава" (2016).
сн.: Словомир Кубеш
-
Кристин Илиева
Кристин е сред Красавците ни не за първи път - миналата година направо ни смая с несломимия дух, волята и хъса си за живот, невероятната сила, с която се справи с нелекото изпитание, поднесено й от живота. С днешна дата, само година по-късно, Кристин ни гледа от страниците на италианския Vogue - постижение, което е своеобразен връх в кариерата на всеки модел. Колкото до нейната, сигурни сме, това е само едно от първите постижения, с които тепърва ще ни радва. От болничното легло до италианския Vogue за няколко месеца - ти си вдъхновение!
сн.: Vogue Italia
-
Любен Зидаров
Не се сещаме за друг толкова елегантен творец над 40. Страхотно талантливият български илюстратор направи вълшебни картинки на юбилейното издание на "Хари Потър" /20 години след началото на поредицата, изд. Егмонт/, пълни с фантазия, заряд, богатство. На 23 декември ще навърши 96, възхищаваме се на невероятните му качества, на достойнството, на стила му. Смятаме, че това е едно от най-хубавите неща на културната сцена на страната тази година.
сн.: PRESS
-
Мануел Георгиев
Понякога няма нужда от златни медали и почетни дипломи, за да се превърнеш в герой. Не само на деня, а и на една цяла идея. Мануел е на 20, роден е в София, също като Ивайло Василев е възпитаник на Музикалното училище, а един от августовските следобеди на 2019-та се превърна в градския герой, от който не знаехме, че имаме нужда - почти като Батман. Студентът в Консерваторията се оказа на правилното място в правилното време - спря трамвай и спаси пътниците му, с за себе си каза скромно, че не се чувства като герой - просто е направил "това, което трябва".
сн.: Свободна Европа
-
Марго Купър
Марго Купър или Маргарита Коприянова, казано на български, е 26-годишното момиче, което ще представи страната ни на Международния конкурс Мис Свят 2019 в Лондон, където понастоящем живее и учи. Майка й е рускиня, затова се описва като "второ поколение българка, която живее извън пределите на страната си". Маргарита си е поставила амбициозната цел да върне престижа ни в този и подобните му конкурси. Мотото на Мис Свят 2019 е "Красота с цел" и Марго избира да защитава темата за психичното здраве. Успех, Маги!
сн.: Инстаграм
-
Мария Грашнова
Изпълнителният директор на рекламна компания Dentsu Aegis Network България от 2017-та до днес, е чаровна, много хубава и можеща жена, която с радост включваме в Топ 50 на най-красивите българи за 2019-та. Приятно е бизнесът ни, медийният, имаме предвид, в частта му Реклама, да има подобни лица.
сн.: NET
-
Мария Ландова
Красивата Мария е бивш директор на художественото училище в София "Илия Петров", сега е в Академията. Поведението й е на артист във всеки аспект, но най-много й харесахме голямата победа на творческия небосклон - Първа награда на фестивала "We Care Film Festival" за документално кино в Делхи за филма "Окото на Минотавъра", посветен на незрящия скулптор Денис. Да се говори за проблемите артистично и с отношение, като при това се дава превес на изкуството, като изконната храна за душите ни, е нещо, което високо ценим и приветстваме.
сн.: View Sofia
-
Мила Роберт
Вероятно щяхме да я оставим за догодина, тази малка голяма Мила /висока е 180 см/, но след "Никой не може" в дует с Азис решихме, че мястото й е в топ 50 тук и сега! Талантлива, разнолика и много креативна, Мила се облича божествено, има отличен вкус за изкуство и е повече от приятен нюанс в и без това красивите цветове на младите българите.
сн.: View Sofia
-
Милко Лазаров
Филмът на режисьора Милко Лазаров - "Áга", създаден през 2018г., е носител на над 40 фестивални отличия и бе избран да бъде българското предложение в надпреварата за наградата на Американската филмова академия "Оскар" за 2019-та в категорията чуждоезичен филм. Достатъчна причина да е тук Милко Лазаров, когото не познаваме лично, плюс още интелект, позиция, смелост, бащинство /на Мария и Георги/, любов към кучетата /Куба, Барса, Фродо/.
сн.: Любомир Младенов
-
Михаил Крумов
С подчертан интерес към историята и литературата и доказали се възможности в изкуството на дебата, 18-годишният Михаил Крумов, ученик от 91. НЕГ "Проф. Константин Гълъбов" в София, спечели първо място на 13-ото международно състезание по младежки дебати в Будапеща с брилянтна защита на тезата си на тема "Трябва ли да се въведат индивидуални лимити за честотата на пътуване със самолет?".
сн.: PRESS
-
арх. Пенка Станчева
Българското студио "Пи Ес Архитекти", начело с пловдивчанката архитект Пенка Станчева, спечели конкурса за новия лабораторен блок на българската база на Антарктида, оставяйки с 8 точки назад колектив от аржентински архитекти и проектанти. "Това ще е трудна и отговорна задача, но в екип с колегите проектанти и с опита на българските полярници, смятам, че ще се справим успешно", казва арх. Станчева, непосредствено след обявяването на резултатите от конкурса. Успех!
сн.: Венцислава Василева
-
Петър Стойчев
Невероятен, Петър Стойчев обяви през ноември, че следващата му спортна цел е преплуването на Северния ледовит океан. След 11 Световни купи по плувен маратон, той ще получи идната година, на 2 май, в Ню Йорк, престижната награда Посейдон, за изключителни постижения в плувния маратон. Упоритостта, талантът и невероятният му хъс заслужават поклон. Петър е на 43 години, възхищаваме се.
сн.: BG-Swim
-
Радинела Чушева
Момичето стана Мис България 2019. Това е причината да е тук, имаме уважение към наличието на България в името на конкурса. Иначе твърди, че съжалява за корекциите /много млада ги е правила/, на 23 е и учи Журналистика в УНСС.
сн.: БТА
-
Светла Несторова
Светла Несторова е Главният изпълнителен директор на "Булстрад живот Виена иншурънс груп" и едва втората дама в 12-годишната история на наградите "Мениджър на годината" на сп. Мениджър, която печели престижната титла. Прекрасната Светла, с отлична практика и бизнес нюх, казва, че е еднакво трудно и за мъжете, и за жените в бизнеса: "Ръководните позиции са свързани с отговорност. Тя тежи и изисква да се осмисля на ежедневна база. Не смятам, че на мъжете е по-лесно, защото отговорността е същата. Може би стилът и средствата са различни."
сн.: Евгени Димитров/Булфото за Мениджър
-
Светла Цоцоркова
Вторият пълнометражен филм на Светла Цоцоркова - "Сестра", спечели специален приз от престижния филмов фестивал в Сан Себастиан преди броени месеци. "Филмът на Светла Цоцоркова разказва за семейния живот и сестринството; за малките, уж невинни лъжи, които споделят членовете на едно семейство и за начина, по който могат да бъдат преодолени противоречията между близки хора – теми, които са познати на всеки от нас", пише Ксавие Анри-Рашид в сп. Варайъти. Освен като режисьор, Светла се изявява още като сценарист, продуцент и актриса, а това далеч не е първото международно признание в кариерата й - със сигурност не е и последното.
сн.: Дом на киното
-
Светлина Стоянова
Е новата блестяща Розина на Виенската Щатсопер, след Петя Петрова и Веселина Кацарова /другите две българки, изпълнили ролята на Розина в "Севилския бръснар" на Джоакино Росини там/. На 19 октомври бе нейният дебют в перлата на европейския оперен театър - Виенската щатсопер, преди това Светлина печели конкурси, следва в Консерваторията в Глазгоу и шлифова гласа си. В резултат, списание "Der neue Merker" отбелязва: "Няма съмнение – в центъра на спектакъла бе младото мецосопрано Светлина Стоянова в ролята на Розина!" Успех и нататък, талантлива Светлина!
сн.: NET
-
Снежина Петрова
Актрисата и преподавател в Нов български университет е лицето на един изключителен проект, който накара хиляди хора да говорят за антична драматургия във време, в което трудно успява да ни развълнува каквото и да е. "Медея" трогва по един определен начин - с различността си, с истинността си, с красотата си. В рамките на тази година Снежина получи и отличието за хуманитаристика "Богдан Богданов", чиито предишни носители са поетът Борис Христов и професор Михаил Неделчев.
сн.: Press
-
Соня Йончевa
Соня Йончева - доброто продължение на феноменалните български оперни традиции, надарено с извънмерно красив сопран, прелестна външност и готовност винаги да пее пред родна публика, ако календарът го позволява. Майка на момче и момиче, чаровна, усмихната и много, много силна в това, което се е хванала да прави.
сн.: Соня Йончева/Архив
-
София Маджарова
София, като Бел, е от моделите на Ivet Fashion MA, стъпили на един от най-желаните модни подиуми. Много характерните й черти и модерно присъствие я изпратиха директно в lineup-а на Джон Галиано за MM6 Maison Margiela. За View Sofia е позирала също неведнъж.
сн.: Guliver / Getty Images
-
д-р Станимир Сираков
Младият специалист /роден е през 1984-та в Кърджали/ е един от малкото лекари /неврорентгенолог/ в страната, извършващи високоспециализирани животоспасяващи процедури при мозъчни аневризми и облитериране на мозъчни и гръбначномозъчни артериовенозни малформации. Заради уникалната мозъчна операция на 10-годишното момиченце през артерия на крака му, д-р Сираков получи National Medical Awards или т.нар. "Медицински Оскар". Колега на д-р Емануил Найденов в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" и част от екипа, извършил уникалната операция, за която говорим по-горе.
сн.: Станимир Сираков/Архив
-
Стефан Апостолов
"До Лос Анджелис и само напред" е животът на Стефан Апостолов. Режисьорът, модел и актьор буквално е "изстрадал" всяка минута от филма си-кауза "България в 4 сезона" - бори се за осъществяването на проекта и то по най-добрия възможен начин в продължение на четири години. Обикаля, снима, търси начини, преговаря - но какво ли са всичките тези усилия в името на една толкова близка до сърцето на синеокия пловдивчанин кауза? В каузата на Стефан се откриват още Йордан Йовчев, Сани Жекова, Ивет Лалова, Станка Златева, ансамбълът по художествена гимнастика, Петър Стойчев, Николай Бухалов, големият Васил Михайлов - все Красавци.Лентата е приета с голям успех в Холивуд, също и в родния на Апостолов Пловдив, а в края на годината ще бъде представен и в Facebook. Вдъхновяващ, мотивиращ, впечатляващ!
сн.: Facebook
-
Тайбе Юсеин
Може и да бе избрана за "Борец на годината", което е гордост, и го казваме като момичета, без грам ирония, но освен това признание, Тайбе е малка, сладка, безкрайно чаровна и симпатична българка, зодия Телец, от с. Мъдрево, която от 12-годишна живее на пансион в Русе, където учи в Спортното училище. Тази година Европейската вицешампионка /кат. до 62 кг./, миналата година - Шампионка, предстои Токио. Тайбе, ти си!
сн.: YouTube
-
Теодор Ушев
Който е гледал "Физика на тъгата" по романа на Георги Господинов, знае! Тео, велик си!
сн.: Wikipedia
-
Тодор Димитров
Български бегач, маратонец, спортист, мъж. Тази година той завърши най-дългото състезание в света "Шри Чинмой Себенадминаване 3100 мили" за 51 дни, 17 часа, 8 минути и 38 секунди, с което стана 40-ти от общо 44-ма бегачи, завършили състезанието през 20-годишната му история. "Шри Чинмой" се определя от специалистите като най-трудното състезание в света. Бегачите са в непрекъснато движение в продължение на 52 дни, износват повече от 15 чифта маратонки, бягат повече от два маратона на ден (60 мили или 97 км). Освен това обикалят трасето (тротоара около едно училище и няколко игрални площадки в Куинс, Ню Йорк) повече от 5600 пъти, хранят се докато бягат, почиват минимално и прекарват възможно най-много време на трасето. Респект!
сн.: PRESS
-
Явор Мичев
Явор Мичев се увлича по фотографията още преди постъпването си в Русенския университет през 1993-та. Превръща се в неразделна част от ежедневието му, което през 2019-та му носи международно признание - приз в раздел Любители от конкурса Sony World Photography Awards. Кадърът е озаглавен "Солта на морето", заснет е с дрон над бургаските солници. Рецептата за успех, Мичев описва така: "Много упорита работа и постоянство в избрания фотографски жанр и, разбира се,... камерата да е винаги с вас."
сн.: Явор Мичев / Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства
Коментари: 0